piątek, 29 sierpnia 2014

Portret zabójcy-Heather Graham





Tytuł: Portret zabójcy

Autor: Heather Graham

Wydawnictwo: Mira

Data wydania: 30 lipca 2014

Liczba stron: 336








Heather Graham to amerykańska autorka, a jej książki znajdują się na listach bestsellerów. Jej twórczość obecnie składa się ze 150 książek, które zostały przetłumaczone na wiele języków. Portret zabójcy jest moim kolejnym spotkanie z twórczością autorki i zapewne nie ostatnim.


Główną bohaterką jest Ashley Montague, kobieta zrezygnowała ze swojej dawnej pasji jaką była sztuka, by zająć się czymś zupełnie odmiennym, mianowicie pracą w policji. Ashley może poszczycić się bardzo ciekawą cechą, posiada pamięć fotograficzną, która jest niezmiernie ważna i przydatna w pracy policjanta. Kobieta pewnego dnia, przez przypadek przejeżdża obok miejsca wypadku, w którym to mężczyzna został potrącony przez samochód. Wydawać by się mogło, że to zdarzenie jest zwyczajne i podobne do wielu innych, jednak wyróżnia je to, że ów potrącony mężczyzna w trakcie wypadku miał na sobie tylko bieliznę i zjawił się znikąd, dodatkowo w jego krwi wykryto obecność heroiny. Montague odkrywa, że poszkodowany to jej dawny znajomy Stuart Fresja, którego bardzo dobrze zna. Nie rozumie dlaczego miałby on zażywać narkotyki, i paradować po ulicy w samej bieliźnie. Mężczyzna zostaje w stanie śpiączki i niewiadomo czy się z niej wybudzi.   Drugą ważną postacią jest Jake Dillesio, młody, zadbany i atrakcyjny detektyw, który prowadzi sprawę dotycząca seryjnego mordercy. Ashle postanawia poprosić go o pomoc w swoim śledztwie. Niestety tych dwoje nie pała do siebie sympatią, a wprost przeciwnie nienawidzą się.



Muszę stwierdzić, że autorka jak zwykle mnie nie zawiodła, wprost przeciwnie dostarczyła nam kolejnej świetnej historii z ciekawą fabułą i romansem w tle. Byłam zachwycona tym, że nie potrafiłam rozwiązać tej sprawy i cały czas autorka trzymała mnie w niepewności. Akcja rozwijała się bardzo szybko, dzięki czemu fabuła nie nużyła i nie była monotonna. Książka jest idealna, nie czuję się tutaj żadnego pisania na siłę, byle by tylko zwiększyć liczbę stron. Prosty język i ciekawa fabuła powodują, że książkę czyta się szybko. Polecam osobą, które lubią zagłębić się w rozwiązywanie kryminalnych zagadek, przyprawionych odrobiną romansu.








piątek, 22 sierpnia 2014

Dziecko autystyczne z zespołem Aspergera, Autyzm dziecięcy, ABC pedagoga specjalnego



Tytuł: Dziecko autystyczne z zespołem Aspergera
Autor: Aleksandra Maciarz, Małgorzata Biadasiewicz
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2010
Liczba stron: 70





W Polsce cały czas zbyt mało mówi się i pisze o zespole Aspergera, który osnuty jest tajemnicą wynikającą z braku informacji na jego temat. Książka  Dziecko autystyczne z zespołem Aspergera ma na celu przybliżenie wiedzy na ten temat nie tylko pedagogom, terapeutą, ale też rodzicom, którzy oddziaływają na dziecko każdego dnia.  Jest to książka przedstawiająca studium przypadku  Łukasza oraz jego relacje z matką.



W pierwszym rozdziale czytelnik ma okazję zaznajomić się z podejściem teoretycznym do tego zaburzenia. W sposób przystępny przekazane są informację czym jest Autyzm i jakie są jego objawy wśród dzieci. Nie pomijane są również informacje na temat zespołu Aspregera, które jest zaburzeniem z pogranicza Autyzmu i często występuję wraz z nim.  Drugi rozdział książki to już przedstawienie konkretnych, popartych przykładem z życia objawów oraz relacji matki ze swoim dzieckiem. Objawy zostały podzielone na podrozdziały takie jak np. stereotypie, rytualizm,  zaburzenia sensoryczne. Na końcu książki, zamieszczona jest Australijska skala dla zespołu Aspergera, która pomaga w rozpoznawaniu symptomów mogących świadczyć o Zespole Aspergera u dziecka w wieku szkolnym.

 Polecam tą lekturę nie tylko pedagogom i osobom pracującym na co dzień z osobami z tym zaburzeniem, ale każdemu kto wykazuję jakiekolwiek zainteresowanie osobami innymi niż my, ale w żadnym wypadku nie gorszymi, Warto zmieniać podejście społeczeństwa do osób z różnego rodzaju zaburzeniami, by zmieniać rzeczywistość na bardziej tolerancyjną i przyjemniejszą dla każdego człowieka.












Tytuł: Autyzm dziecięcy

Autor: Lucyna Bobkowicz-Lewartowska

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls

Data wydania:2010

Liczba stron:156









W obecnych czasach co raz więcej dzieci rodzi się z różnego rodzaju zaburzeniami w tym z Autyzmem. Badaczy nieodmiennie ciekawią przyczyny występowania tego zaburzenia, w związku powstają coraz to nowsze koncepcje wyjaśniające, które starają się rzucić nowe światło na temat Autyzmu. Tematyka autyzmu, zaczyna być coraz częściej poruszana w społeczeństwie, może ma na to wpływ właśnie częstotliwość występowania tego zaburzenia, które nie jest już tylko odległą historią, ale osoby z tego typu zaburzeniami żyją obok nas. W szkołach coraz więcej dzieci musi borykać się z Autyzmem i radzić sobie w codziennej, szkolnej rzeczywistości, która często nie jest na nie odpowiednio przygotowana. Właśnie dlatego powstają takie książki jak ta  Autyzm dziecięcy zagadnienia diagnozy i terapii,  by ułatwić tym osobom poruszanie się w rzeczywistości osób zdrowych, które często nie mają pojęcia jak poradzić sobie z osobami z Autyzmem czy też z innymi podobnymi zaburzeniami. 

Książka autorstwa Lucyny Bobkowskiej-Lewartowskiej składa się z pięciu rozdziałów, a każdy z nich w innym stopniu skupia się na Autyzmie i podejmuję tematykę tego zaburzenia. Autorka w szczególny sposób skupia się na przyczynach autyzmu, przedstawia czytelnikom różnego rodzaju koncepcje zaczynając od tych psychoanalitycznych, które skupiają się na roli rodziców w życiu dziecka, przechodząc do koncepcji etologicznych, w których mowa o teoriach przywiązania, które moa oddziaływać na dziecko w jego późniejszym rozwoju.  Następne koncepcje na których skupia się autorka to przyczyny biologiczne, które odwołują się do rozwoju neurologicznego osób z Autyzmem. Wszystkie te teorie w sposób przejrzysty pozwalają odkrywać co może być czynnikiem wpływającym na występowanie tego zaburzenia.

Następnie mamy okazję przeczytać o bardzo istotnej kwestii jaką jest charakterystyka osób z autyzmem, dzięki temu możemy dowiedzieć się jak funkcjonują te osoby, z jakimi problemem muszą się zmagać każdego dnia, i jak trudne są dla nich zwykłe prozaiczne czynności. Autorka przedstawia nam problemy tych osób z zakresu komunikacji zarówna werbalnej jak i niewerbalnej oraz z zakresy rozwoju poznawczego, który wpływa na całe funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie.  Kolejno możemy przeczytać rozdział poświęcony terapii osób autystycznych, nie będę się skupiała na poszczególnych terapiach, ale jestem przekonana, że rozdział ten jest niezmiernie ważny i interesujący dla osób, które zajmują się takimi osobami na co dzień czyli rodziców jak i dla pedagogów i terapeutów. W swojej książce autorka przedstawiła także przeprowadzone przez siebie badania, które dotyczyły tego jak proces terapii wpływa na stopień autyzmu i rozwój psychoruchowy tych osób. Całość zwieńczona jest obszerną biografią, w której można znaleźć wiele interesujących pozycji anglojęzycznych z tej tematyki. 








Tytuł: ABC pedagoga specjalnego

Autor: Aleksandra Tomkiewicz-Bętkowska, Alicja Krztoń

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls

Data wydania: 2011

Liczba stron: 168







Książka ta jak każdy poradnik jest prosta w odbiorze i chyba to jest jej zaleta. Całość podzielona jest na pięć części, każda zajmuje się innym zakresem tematycznym, ale wszystkie dotyczą osób z jakimś zakresem niepełnosprawności. Część pierwsza ma na celu przedstawienie sylwetki dziecka z upośledzeniem umysłowym w życiu szkolnym. Ukazane są informację dotyczące charakterystycznych cech upośledzenia umysłowego, oraz najczęstszych przyczyn, które wywołuje problemy w przyswajaniu wiedzy przez takowych uczniów. Czytelnik ma okazję przeczytać o klasie integracyjnej i jej funkcjonowaniu w szkole masowej, a nauczyciele zdobędą wiedzę o tym jak pracować z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie. Część druga ma za zadanie przedstawienie tematyki rewalidacji dziecka upośledzonego umysłowo, cele i zadania stojące przed nauczycielem oraz program rewalidacji. Niezmiernie ważne są wskazówki, które ułatwią pracę z takim dzieckiem. Najciekawsze w poradniku wydały mi się przykładowe opracowania ważne w pracy pedagoga specjalnego takie jak np. przykładowe oceny opisowe, konspekty zajęć do poszczególnych klas, standardy wymagań. Całość przedstawiona jest w sposób przejrzysty, zrozumiały i czytelny. Jestem pewna, że poradnik jest skarbnicą wiedzy szczególnie dla początkujących pedagogów, którzy dopiero rozpoczynając pracę z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności. 





wtorek, 19 sierpnia 2014

Ostatni dzień lata- Joyce Maynard

Tytuł: Ostatni dzień lata
Autor: Joyce Maynard
Wydawnictwo: Muza
data wydania: 13 sierpnia 2014
liczba stron: 304






Joyce Maynard jest autorką wielu książek, poruszających tematykę rodziny, znana jest też z tego, iż nie wstydzi się mówić o swoim życiu prywatnym. Muszę przyznać, że nigdy nie słyszałam o tej pisarce, mimo że jej powieści przetłumaczone są na język polski. Zaczynając czytać Ostatni dzień lata nie miałam żadnych oczekiwań w stosunku do tej książki, i z radością stwierdzam, że nie zawiodłam się.



 Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostaje kilka dni, mieszkańcy USA świętują wtedy z okazji Święta Pracy. Długi weekend okazuję się być niespotykanie upalny, nie przeszkadza to jednak Henry’emu wraz mamą Adele wybrać się na zakupy.  W supermarkecie spotykają mężczyznę, który prosi ich o pomoc. Frank, okazuje się być więźniem, który uciekł ze szpitalnej sali po operacji i jest ranny. Adele postanawia pomóc Frankowi nie patrząc na konsekwencje swojego czynu. Między tą dwójką rodzi się uczucie, tylko czy jest ono w stanie przetrwać mimo przeciwności?

Adele jest zranioną kobietą, którą zostawił mąż, już dawno przestała wierzyć w spełnienie swoich marzeń i zajęła się samotnym wychowywaniem syna. Henry jest samotnym, nieszczęśliwym trzynastolatkiem, któremu brakuje ojca. Frank to mężczyzna, który spędzi z tą dwójkę tylko weekend, ale pozostawi ślad po swojej obecności na bardzo długo.

Cała historia skupia się na miłości dwojga ludzi, którzy w swoim życiu przeszli już przez wiele, i los ich nie rozpieszczał. Opowieść czytamy z perspektywy Henry’ego, który był wychowywany tylko przez matkę w związku z czym istnieje między nimi silan więź. Niestety w szkole życie chłopca nie jest usłane różami, jest obiektem drwi i prześladowań ze strony kolegów. W szkolnych murach traktowany jest jak ofiara, jednak w domowym zaciszu to ona musi być głową rodziny i pomagać matce, która nie radzi sobie ze wszystkim sama. Gdy w ich życiu pojawia się Frank, chociaż tylko na weekend, chłopiec z radością obserwuję dorosłego mężczyznę, który zaczyna dbać o jego matkę i dom, tym samym odciążając Henry’ego. Zaczyna widzieć jak bardzo chciałby normalnego domu.

Cała opowieść bardzo mi się podobała, może wydawać się nieprawdopodobne, ze Adele przygarnęła pod swój dach nieznanego mężczyznę w dodatku zbiegłego więźnia, ale samotność i smutek popycha ludzi do irracjonalnych czynów. Książka wydaje się być smutna i przygnębiająca, ale we mnie nie wywołała takich uczuć, wręcz przeciwnie czytając byłam pełna nadziei na to, że nic nie jest niemożliwe. W ciekawy i pouczający sposób powieść ukazuję nam, że obcy człowiek może odmienić nasze życie w przeciągu chwili i dać nam więcej niż najbliższa rodzina.

Ciekawostką może być fakt, iż książka ta dawniej posiadała inny tytuł, mianowicie długi wrześniowy weekend i powstał też film o tym samym tytule. Polecam tą lekturę wszystkim, nie będziecie zawiedzeni.


niedziela, 17 sierpnia 2014

Kolekcjonerka perfum- Kathleen Tessaro


Tytuł: Kolekcjonerka perfum
Autor: Kathleen Tessaro
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 11 czerwca 2014
Liczba stron:448




Powieść Kolekcjonerka jest czwartą książką autorstwa Kathleen Tessaro, którą wydało wydawnictwo MUZA.  Gdy tyko zapoznałam się z opisem, wiedziałam że musze przeczytać tą książkę ponieważ będzie to zachwycająca lektura. Urzekła mnie piękna okładka oraz  motyw Francji, gdzie aromat perfum unosi się dookoła, a nie tylko w flakoniku.




 Grace ma dwadzieścia siedem lat, mieszka w Londynie. Jej życie nie toczy się tak jak by tego chciała, ma być tylko pięknym dodatkiem dla swojego męża z którym jest skonfliktowana. Kobiecie wydaje się, ze jest zdradzana. Wszystko zmienia się, gdy dowiaduję się, że otrzymała tajemniczy spadek od kobiety, której nigdy w życiu nie widziała. Rzuca wszystko i wyrusza w podróż do Paryża, zanim odbierze spadek chcę zdobyć informację kim jest Eva d’Orsey. Od tego momentu rozpoczynamy wyprawę wraz z Grace po malowniczym i urokliwym Paryżu, pełnym magicznych zapachów perfum. Czego tak naprawdę dowie się Grace i kim jest tajemnicza Eva, dowiecie się czytając wspaniałą Kolekcjonerkę perfum.

Pierwszy raz spotkałam się z twórczością Pani Tessaro i cóż miałam lekkie obawy przed tą lekturą, nie wiedziałam jakim językiem operuję autorka, a tematyka dawnego Paryża i perfum przywodziła mi na myśl elegancję i szyk. Jednak sama myśl o Paryżu i Londynie lat 20 i 50 minionego wieku sprawiła, że musiałam przeczytać tą powieść. Autorka prowadzi całą historię w taki sposób, że czytelnik nie jest w stanie odłożyć tej książki na bok zanim nie przeczyta ostatniego zdania. Język jest prosty, ale elegancki, styl pisania lekki i plastyczny, czytając nie męczymy się, a co najważniejsze opisy nie nużą nas w żadnym stopniu.

Cała akcja toczy się w dwóch płaszczyznach, latach dwudziestych oraz latach pięćdziesiątych. Obawiałam się tego zabiegu, ale okazało się, że zupełnie nie potrzebnie, bez problemu odnajdujemy się w treści lektury. Powieść przenosi na do Paryża, a dzięki autorce jesteśmy w stanie poczuć atmosferę dawnych lat, tą elegancję i klasę,  a także delikatny zapach perfum unoszący się w powietrzu. Czytelnik przenosi się do Francji wraz z bohaterkami i przeżywa ich losy do samego końca powieści.

Kolekcjonerka perfum to piękna książka, opowiadająca nie tylko o perfumach i tajemnicy, ale też o poznawaniu samego siebie, odkrywaniu właściwej życiowej drogi, poszukiwaniu pasji. Postaci wykreowane przez autorkę, dają się lubić, szczególnie Grace która jest mądrą kobietą, która pragnie od życia czegoś więcej niż bogactwa i przepychu.

Jest to powieść o kobietach dla kobiet. I jestem pewna,  że zachwyci każdego czytelnika, pozwalając przenieść się do magicznego Paryża pełnego elegancji i klasy.



czwartek, 7 sierpnia 2014

Zakochać się- Cecelia Ahern

Tytuł: Zakochać się
Autor: Cecelia Ahern
Wydawnictwo: Akurat
Data wydania: 2 lipca 2014




Cecelia Ahern zasłynęła dzięki książce „P.S. Kocham Cię”.  Każda jej kolejna powieść budziła zachwyt czytelników i potwierdzała wspaniały kunszt pisarski autorki. Jej twórczość budzi refleksję, skłania do przemyśleń, ale też wzrusza, wywołuję uśmiech na twarzy i dodaje otuchy. Jej najnowsza książka „Zakochać się”, gwarantuję nam dobrze spędzony czas. Po raz kolejny Ahern udowadnia, jak dobrą autorką jest, a najnowsza powieść jest jedną z najlepszych.

Christine Rose to kobieta po trzydziestce, która swoje życie opiera na poradach znajdujących się w różnego rodzaju poradnikach. Uważa, że w tego typu książkach znajdzie odpowiedź na wszystkie trudne życiowe pytania, nie radzi sobie, gdy musi podjąć decyzję samodzielnie. Pewnego zimowego wieczoru znajduję się na dublińskim moście, gdzie dostrzega mężczyznę, który chcę popełnić samobójstwo rzucając się do rzeki. Dzięki jej interwencji, mężczyzna rezygnuję z pomysłu odebrania sobie życia, ale tylko na dwa tygodnie, po upłynięciu tego terminu, dokładnie w dzień swoich urodzin, ponownie powróci na most, jeżeli Christine nie sprawi, że jego problemy znikną. Adam Basil, bo tak nazywa się niedoszły samobójca, zawiera z kobietą umowę, ma ona pokazać mu, że jednak warto żyć.

„Zakochać się” to powieść bez dwóch zdań wspaniała. Może i od początku wiemy jak skończy się ta historia, ale i tak nie czujemy znużenia i każda kolejna strona sprawia nam coraz więcej przyjemności. Autorka w ciekawy sposób opisuję nie tylko historię miłosną, ale skupia się na problematyce depresji oraz samobójstwa. Gdy rozpocznie się czytać nie można przerwać w trakcie, książki pani Ahern sprawiają, że czytelnik nie chcę by kiedykolwiek się skończyły.

Kreacje bohaterów są idealnie stworzone, przywiązujemy się do nich i pałamy sympatią. Nie są to ludzie idealnie wprost przeciwnie mają wady, starają się walczyć ze swoimi demonami i przeszłością, która odcisnęła na nich swoje piętno. Osobiście bardzo polubiłam postać Adama i jego czarny humor przesiąknięty sarkazmem.

Uwielbiam książki Ceceli, chyba tylko ona potrafi napełnić serca czytelników takim spokojem, nadzieję i miłością. Czasami można stwierdzić, że autorka piszę zbyt prosto i jej historie są zbyt oczywiste, ale nie zmienia to faktu, że są urocze i dają nam czytelnikom dużo radości, a to jest chyba najważniejsze. "Zakochać się" to lekko napisana powieść, która wzrusza, daje poczucie nadziei i ciepła. Z książki na książkę autorka jest coraz lepsza, aż strach myśleć jak wspaniała będzie jej kolejna powieść. Polecam!