środa, 10 września 2014

Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata-Phil BallTytuł: Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata

Autor: Phil Ball

Wydawnictwo: Sine Qua Non

Data wydania: 24 maja 2014

Liczba stron: 376


Phill Ball to brytyjski dziennikarz, specjalizujący się w tematyce piłki nożnej. Znany jest z tego, iż nie boi się przedstawiać swojego zdania w sposób twardy i bezkompromisowy. W książce „Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata” przedstawia historię klubu z Hiszpanii od chwili powstania do aktualnych sukcesów. Dzięki temu, iż autor nie jest kibicem drużyny, książka napisana jest szczerze i bez ubarwiania, nie mamy tutaj zachwytów i pieśni pochwalnych na temat klubu, ale fakty którym nie sposób zaprzeczyć.

Książka jest idealna zarówno dla kibiców którzy są z drużyną od lat oraz dla osób, które nigdy nie poznały historii tego wielkiego klubu. Trzeba wiedzieć, że dzieje Realu sięgają ponad stu lat, więc to nie lada wyzwanie dla autora, by przedstawić je w sposób ciekawy i zachęcający do dalszej lektury.  Autor ukazuję czytelnikom początki drużyny, gdy Real nie był potęgą na skalę świata. Całość przedstawiona jest w krótkich rozdziałach, które czytane chronologicznie zapoznają nas z całą historią drużyny. W ciekawy sposób Ball zastanawia się nad fenomenem Realu Madryt, poddaje analizie zawodników ich podejście do futbolu, szkoleniowców oraz po prostu hiszpańską mentalność.  Tych którzy śledzą ligę i są świadomi konfliktu Real- Barcelona na pewno ucieszy fakt, iż autor podjął się przedstawienie początków tego konfliktu, wyjaśniając od czego zaczęły się spory między drużynami  i kto tak naprawdę jest winny.


„Real Madryt. Królewska historia najbardziej utytułowanego klubu świata” to bardzo dobrze napisana, ciekawa książka, którą czyta się błyskawicznie, ponieważ wciąga i pozbawiona jest nudy i monotonii. Wielkim plusem jest stanowisko autora, który nie czuję strachu i pozwala sobie skrytykować Real i pisać na temat klubu szczerze często boleśnie szczerze. Jest to książka którą można polecić wszystkim kibicom piłki nożnej, ale jeżeli jesteście kibicami Królewskich to jest to lektura obowiązkowa. 


1 komentarz:

  1. W dzieciństwie uwielbiałam Real Madryt, gdy jeszcze w starym składzie grał Zinedine Zidane, Louise Figo czy ulubiony Ronaldo. Teraz już niekoniecznie z takim zapałem kibicuję, ale sentyment do klubu jednak pozostał:))

    OdpowiedzUsuń