wtorek, 12 września 2017

Dunkierka - Joshua Levine
Tytuł: Dunkierka

Autor: Joshua Levine

Wydawnictwo: HarperCollins„Dunkierka” to miasto leżące na wybrzeżu Francji, w roku 1940 miało miejsca tam wydarzenie, które przeszło do historii. Wojska angielskie i francuskie uciekając przed atakiem wojski niemieckich, zostały zmuszone do przeprowadzenia natychmiastowej ewakuacji żołnierzy. Sama ewakuacja jest legendarna i stała się głównym tematem filmu wielkiego reżysera Christophera Nolana.

Joshua Levine w swojej książce przedstawił nie tylko samą ewakuację żołnierzy, ale również emocje jakie odczuwali żołnierze alianccy podczas ucieczki przed wrogiem, tło polityczne tych wydarzeń ale też uzbrojenie aliantów. Może się wydawać, że ta historia okaże się nudna i nużąca, ale wprost przeciwnie od pierwszych stron poznajemy historię z kilku perspektyw. Mamy okazję dowiedzieć się co myśleli i czuli cywile, którzy z narażeniem życia ruszyli, by ratować zagrożonych żołnierzy.


Cała ta operacja otrzymała kryptonim Dynamo i rozpoczęła się w maju. Jak podają źródła około czterysta tysięcy żołnierzy zostało ewakuowanych z Dunkierki. Jeżeli miałabym napisać o jakimś minusie tej książki to mogłabym jedynie doczepić się tego, że autor skupił się jedynie na Brytyjczykach i Francuzach opisując ich odwagę, waleczność i oddanie ojczyźnie.


Uwielbiam historię, dlatego od początku byłam zafascynowana tą książką i losami żołnierzy, ale też zwyczajnych cywilów. Lekturze tej książki towarzyszą emocje, a „Dunkierkę” czyta się z zaciekawieniem bez chwili znudzenia.  Myślę, że książka spodoba się wszystkim nie tylko miłośnikom historii.

4 komentarze:

 1. Ja lubię historię, ale w wersji telewizyjnej. Czytanie mi idzie opornie - ale czasem coś w takich klimatach czytam. Tym razem jednak się nie skusze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zobacz chociaż film, może on skusi cię do zapoznania się z tą książką:)

   Usuń
 2. Ja raczej nie sięgam po takie książki, ale w Dunkierce jest coś, co mnie przyciąga. Poza tym chcę zobaczyć film, ale najpierw książka xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że książka spodoba ci się tak samo jak mi, a film jest magiczny:)

   Usuń