wtorek, 14 listopada 2017

Pewnego rodzaju miłość - Alicja Gęścińska
Tytuł: Pewnego rodzaju miłość

Autor: Alicja Gęścińska

Wydawnictwo: W.A.B.

Liczba stron: 304

„Pewnego rodzaju miłość” to powieść autorstwa Alicji Gęścińskiej wydana przez wydawnictwo W.A.B.


Poznajemy dwie zupełnie różne kobiety, jedną z nich jest Elżbieta, pani psycholog, która przepełniona żałobą postanawia posprzątać dom swojego zmarłego ojca. Kobieta ma wiele żalu do zmarłego, który wiele lat temu zostawił ją i jej matkę, co więcej nie odszedł do innej kobiety, nie znalazł sobie nowej miłości, całe swoje życie poświęcił samemu sobie, swojej pracy, pasji, poczuciu samotności. Z matką Elżbieta jest związana dużo mocniej niż z nieżyjącym ojcem profesorem, kobiety mają silną, niezdrową więź, która zmusza je do ciągłego przebywania w swoim towarzystwie. Krok po kroku, strona po stronie czytelnik poznaje przeszłość Elżbiety, jej dzieciństwo, ważne wydarzenia z jej życia, relacje z ojcem i matką.


Drugą kobietą, jest Anna, młoda dziewczyna, studentka, która przyjechała do Stanów dzięki swojemu stypendium, na miejscu poznała pewnego chłopaka, który w późniejszym czasie stał się jej najbliższym przyjacielem i zachęcił ją do pójście na wykład znanego profesora Raymonda, który okazał się ojcem Elżbiety. Dziewczyna spóźniła się, zwracając tym uwagę czterdzieści lat starszego profesora. Tych dwoje połączyła prawdziwa miłość i pożądanie, ale niestety rozdzieliło ich coś nieuchronnego – śmierć.

Podczas czytania trudno nie oceniać postaci Raymonda, raczej nie można zapałać do niego sympatią, mężczyzna jest ojcem, mężem, ale też kochankiem, który odrzucił życie rodzinne na rzecz zupełnie innego, wolnego tego pełnego namiętności. Nie jest wzorem ojca ani męża, porzuca swoją rodzinę bez większego powodu. Autorka w płynny sposób połączyła losy dwóch zupełnie obcych kobiet w jedną historię, poznajemy córkę i kochankę znanego profesora, dowiadujemy się jak odmienne życie prowadziły, ale jednak łączyło je coś- osoba Raymonda.Powieść „Pewnego rodzaju miłość” to poruszająca opowieść, która nie daje jednoznacznych odpowiedzi, a zmusza do zadania sobie wielu trudnych pytań. Nie sposób przejść obok niej obojętnie. Historia zmusza do refleksji i zatrzymania się, a miłość, która jest przedstawiona przez Alicję Gęścińską w żaden sposób nie jest tą lekką, wieczną i piękną, wiąże się raczej z bólem, cierpieniem i samotnością. Łatwo osądzić bohaterów tej książki, ale trudniej postawić się na ich miejscu i zapytać się „Co ja zrobiłbym na ich miejscu”. Zachęcam do przeczytania tej powieści, duża dawka emocji, poruszająca historia i wzruszenie gwarantowane. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz