poniedziałek, 24 lutego 2014

Anastezja- Thomas Arnold

Tytuł: Anestezja
Autor: Thomas Arnold
Wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 30 września 2013
liczba stron: 386OPIS:
Detektyw Nicolas Stewart otrzymuje sprawę, która na pierwszy rzut oka wydaje się być beznadziejna. Nowy Jork, Filadelfię, Waszyngton i inne miasta nawiedza fala porwań spędzająca sen z powiek tamtejszej policji, próbującej ukryć prawdę przed opinią publiczną.
Kiedy Kate Frost – dziennikarka z Waszyngtonu i narzeczona Nicolasa Stewarta – staje się przypadkowym świadkiem morderstwa dyrektora nowojorskiej stacji telewizyjnej, jej życie wywraca się do góry nogami. Telefony z ostrzeniami, podejrzenia o zabójstwo, dziwna przesyłka, którą otrzymała od zamordowanego tuż przed śmiercią – to wszystko zaczyna ją coraz bardziej przerażać. Ostatecznie zwraca się z prośbą o pomoc do jedynego człowieka, któremu może zaufać.
Razem z Nickiem otwierają tajemniczą kopertę i detektyw zaczyna coraz bardziej wgłębiać się w jej zawartość. Każde kolejne odkrycie budzi nowe pytania i obawy.
Nieoficjalne śledztwo w sprawie ujawnionego dokumentu prowadzi Nicka do prywatnej kliniki medycznej. Zebrane poszlaki zaczynają łączyć dwie sprawy i przerażająca prawda powoli wychodzi na jaw.
Młody detektyw Nicolas Stewart zaczyna prowadzić śledztwo, które dotyczy niewyjaśnionych zaginięć, z niejasnych przyczyn giną zwyczajni, niczym nie wyróżniający się mieszkańcy Waszyngtonu oraz niedalekich miejscowościach. Okazuję się, że w ostatnim czasie doszło do ogromnej liczby porwań. Ludzie nie mają pojęcia co stało się osobami, które zaginęły bez wieści. Detektyw jest w martwym punkcie, brak dowodów, nie istnieją żadne poszlaki, które mogły by doprowadzić go do rozwiązania tajemnicy. Ofiary nic nie łączy, nie mają ze sobą nic wspólnego. W  tym samym czasie dziennikarka Kate Frost, która jest również narzeczoną detektywa Stewarta, udaje się do Nowego Jorku po odbiór przesyłki dla swojego przełożonego. Otrzymuje ona od dyrektora nowojorskiej stacji telewizyjnej tajemniczą i ogromnie ważną przesyłkę. Jednak po ich spotkaniu dzieje się coś strasznego, z okna na trzydziestym drugim piętrze wypada ciało dyrektora z którym chwilę wcześniej rozmawiała Kate. Dziewczyna nie ma pojęcia co się stało, ale przeczuwa, że zabójstwo mogło mieć związek z przesyłką, którą otrzymała. Nie wiedząc co zrobić, zwraca się o pomoc do swojego narzeczonego.

Kto i dlaczego uprowadza nikomu nieznanych ludzi? Dlaczego nie żąda okupu? Co z tym wszystkim ma wspólnego tajemnicza przesyłka, którą otrzymała Kate?  Czy życie Nicolas i Kate jest w zagrożeniu?
„Anestezja” to debiut polskiego autora, który przedstawia się pseudonimem Thomas Arnold. Gdy czytałam opis fabuły tej książki, nie byłam zachwycona, obawiałam się tej lektury. Zostałam jednak mile zaskoczona, a debiut ten jest jak najbardziej udany. Jest to naprawdę, bardzo dobrze napisana powieść z gatunku sensacyjnego. Akcja ma miejsce w USA, autor przedstawia nam kilka wątków, które później łączą się w jedną spójną całość.  Czytając tą lekturę nie można się nudzić, zwroty akcji, porwania, groźby, strzelaniny , wszystko to co w powieści z tego gatunku znaleźć się powinno. Od samego początku książki, autor zarzuca nas pytaniami, na które chcemy znaleźć odpowiedź, każe nam myśleć, skupić się, działaś razem z naszymi bohaterami.

Z wielką przyjemnością mogę polecić tę książkę każdemu.  Życzyła bym wszystkim pisarzom by ich debiuty wyglądały właśnie w ten sposób. Świetna lektura dla osób kochających powieści z gatunku kryminału, sensacji, thrillera. Polecam!

Moja ocena: 5/6
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz