sobota, 17 maja 2014

O tym się nie mówi- Kaja PlatowskaTytuł: O tym się nie mówi
Autor: Kaja Platowska
Wydawnictwo: Novae Res
data wydania:4 marca 2014
liczba stron:238
Cały czas istnieją tematy tabu, na które nikt nie chce się wypowiadać i poruszać ich na forum, jednym z nich są szpitale psychiatryczne o których nie mówi się wcale, a jeżeli już to bardzo niechętnie i zazwyczaj w negatywnym bądź prześmiewczym kontekście. W społeczeństwie cały czas istnieją stereotypy, które są silnie wpisane w umysłu ludzkie, co więcej trudno je zmienić bez dyskusji i uświadamiania. Szpitale psychiatryczne nie różnią się w wielkim stopniu od zwykłych szpitali, jedyna różnica to pacjenci którzy zazwyczaj leczą chore ciała, jednakże ci trafiający do Szpitali psychiatrycznych leczą choroby duszy. Kaja Platowska w swojej książce podjęła tę tematykę, która jest pomijana w mediach, by pokazać nam nowe spojrzenie na szpital psychiatryczny i pacjentów.

Poznajemy główne bohaterki Izabelę i Hanię, które mają problemy związane z własnymi emocjami, nie potrafią poradzić sobie z życiem w społeczeństwie wśród ludzi. Cały czas towarzyszy im uczucie samotności i pustki, czują się odrzucone i wyobcowane. Izabela zmaga się z chorobą alkoholową, Hania z zanurzeniami obsesyjno -kompulsywnymi zwanymi nerwicą natręctw.  Kobiety zaprzyjaźniają się i właśnie dzięki relacji, która między nimi powstała są w stanie poradzić sobie z chorobą.

Książka opisuję nam codzienność życia w szpitalu psychiatrycznym, zmagania pacjentów i personelu. Każdy dzień może przynieść tam coś nowego i niepowtarzalnego, pojawia się monotonia, ale też dni pełne wrażeń. Pacjentom towarzyszy nuda, ale gdy gasną światła i zapada noc dominującym uczuciem jest samotność.

Książka pani Platowskiej zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie,  pokazuję nam, że osoby znajdujące się w szpitalu są takie same jak my, uczy tolerancji i otwartości. Czytając człowiek całym sercem łączy się z głównymi bohaterkami, współczuje im i kibicuję. Polecam tą książkę całym sercem, im więcej osób zacznie poszerzać swoją wiedzę na temat osób chorych znajdujących się w szpitalach psychiatrycznych tym lepiej wpłynie to na nasze społeczeństwo.Moja ocena: 5/6


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz