niedziela, 18 maja 2014

Beata Gołembiowska-Żółta sukienka


Tytuł: Żółta sukienka
Autor: Beata Gołembiowska
Wydawnictwo: Novae Res
data wydania:2011
liczba stron:164

Każdy z nas pamięta swoją przeszłość, wydarzenia z dzieciństwa powracają do nas często i niespodziewanie. Zarówno te  dobre jak i złe wspomnienia uderzają w nas wbrew naszej woli, przywołując to co chcemy zepchnąć do naszej podświadomości. Zdarza się, że pewne wydarzenia, oddziaływają na całe nasze życie, zmieniają naszą przyszłość i nie pozwalają o sobie zapomnieć.  Trauma tkwi w nas głęboko, i paraliżuję nas nie pozwalając nam żyć w normalny sposób.

Myśląc o kolorze żółtym widzimy słońce, plaże, wakacje, radość i beztroskę. Czujemy się szczęśliwi i młodzi, pełni energii i pozytywnych emocji, ale co jeżeli żółty kolor kojarzy nam się z czymś zgoła odmiennym, negatywnym. Bolesne wspomnienia związane z ta barwą potrafią przysłonić inną symbolikę tego odcienia.

Autorka książki Beata Gołembiowska jest absolwentka biologii środowiskowej UAM, urodziła się w Poznaniu, lecz wyemigrowała do Montrealu. Żółta sukienka to jej debiut literacki.

Ania była zżyta ze swoją babcią oraz lalką Agnieszką, która ubrana była w żółta sukienkę. W wieku sześciu lat, dziewczynka będąc ubrana właśnie w taką żółtą sukienkę zostaje zgwałcona.  Wydarzenia z przeszłości nie pozwalają funkcjonować jej normalnie w dorosłym życiu.  Kobieta postanawia wyemigrować do Kanady z daleka od rodziny, która nie ma pojęcia o tym bolesnym i traumatycznym wydarzeniu. Życie w oddali od rodziny nie jest dla niej łatwe i przyjemne, na jej drodze los stawia Paula niepełnosprawnego mężczyznę. Uczucie, które rodzi się między tą dwójką sprawia, że Anna musi uporządkować swoją przeszłość raz na zawsze.

Żółta sukienka jest to książka o bolesnej przeszłości, traumie z dzieciństwa, i jednym wydarzeniu, które zniszczyło całe życie. Autorka zaprezentowała nam dramat kobiety, która musiała poradzić sobie po traumatycznym wydarzeniu jakim jest gwałt. Czyn, który odebrał jej niewinność zdeterminował wszystkie późniejsze decyzje, które podejmowała Anna.  Mamy tu przedstawiony w sposób perfekcyjny portret psychologiczny głównej bohaterki. Emocje które targają Anną, jej uczucia, lęki i przeżycia są zrozumiałe dla czytelników.  Autorka piszę w sposób lekki i przyjemny dla odbiorcy, mimo bolesnego tematu książkę czyta się szybko.  Z wdziękiem i wrażliwością porusza tematykę trudną  i bolesną, można nawet powiedzieć, że jest to temat tabu.  Polecam tą książkę, to naprawdę dobra lektura, pełna głębokich emocji.

1 komentarz:

  1. Chyba nie spotkałam jeszcze złej opinii na temat tej książki. Bardzo chciałabym móc ją w końcu przeczytać.

    OdpowiedzUsuń