sobota, 11 października 2014

Niedokończone opowieści- Charlotte Brontë

Tytuł: Niedokończone opowieści
Autor: Charlotte Brontë
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
data wydania: 10 września 2014
liczba stron: 256OPIS KSIĄŻKI:

Charlotte Brontë jest bez wątpienia autorką trzech niezwykłych książek: Jane Eyre, Shirley i Villette. Do dziś nie wyjaśniono, czy pozostałe powieści sygnowane nazwiskiem Brontë (Wichrowe Wzgórza, Agnes Grey oraz Lokatorka Wildfell Hall) wyszły spod jej pióra czy też rzeczywiście całe rodzeństwo było na równi utalentowane i mamy do czynienia z twórczością trzech sióstr.
Niewątpliwe jest również to, że Charlotte zostawiła w swoich papierach cztery Niedokończone opowieści. Jest to równie niezwykła proza, jak wszystko co wyszło spod jej pióra. Dlatego też dziś proponujemy czytelnikom i miłośnikom geniuszu Brontë te cztery niedokończone utwory, wierząc, że dalsze ich wątki rozwinie Wasza wyobraźnia.


Sekretu osobowości autorki Charlotte Brontë nie sposób do końca wytłumaczyć, można jedynie snuć przypuszczenia. Obserwując jej życie, decyzje i drogę twórczą, trudno nie zauważyć, że Brontë kapitulowała przed samą sobą. Rozwój jej talentu wyznacza właściwie dążenie do samopoznania. Jego eskalację odzwierciedla zaledwie rozpoczęta powieść, Emma, urywająca się po dwóch rozdziałach. Tu można postawić pytanie: dlaczego Charlotte odłożyła tę pracę, skoro nie zadecydowały o tym żadne gwałtowne okoliczności? Może dlatego właśnie, że przeczuwała, iż dojdzie w niej do samookreślenia?Postać Charlotte Bronte, owiana jest tajemnicą. Jej powieści stały się słynne, dopiero po jej śmierci i do dziś, czytelnicy na całym świecie zaczytują się w jej dziełach.  Poza wieloma cudownymi, porywającymi książkami, autorka pozostawiła po sobie cztery niedokończone teksty, które postanowiło wydać wydawnictwo Mg nadając im tytuł „Niedokończone opowieści”.

Wydanie zawiera, rozdziały czterech historii, które nieostały skończone przez Charlotte. Nikt z nas nie wie, dlaczego, pozostają nam tylko domysły. Tytuły nowych historii spod pióra Bronte to: „Ashworth”, „Emma”, „Państwo Morre”, i „Historia Williego Ellina”. Muszę przyznać, że każda z nich jest wyjątkowa i gdyby tylko Charlotte postanowiła je dokończyć to na pewno miałaby na kącie kolejne odnoszące sukcesy powieści. Po przeczytaniu, chciałoby się prosić o rozwinięcie tych opowieści. Każda z historii jest fascynująca, pełna ciekawych bohaterów, którzy intrygują. Niedokończone opowieści czyta się błyskawicznie, każda z historii wciąga, jest barwna i ekscytująca. Po przeczytaniu Emmy, mamy bardzo dużo pytań, zastanawiamy się kim tak naprawdę jest dziewczyna, ucząca się w specjalnej szkole tylko dla dam? Co stało się z osobą, która podawała się za jej tatę, a nagle zniknęła. Ashworth interesuje nas swoimi bohaterami. Niestety nie będziemy mieli szansy by kiedykolwiek dowiedzieć się, co stało się z bratem Williego, czy też jakie wydarzenia miały miejsce w domu Moore’ów.

Ale cóż, na tym właśnie polegają niedokończone opowieści, autorka pozostawiła nas z tymi historiami i tylko my możemy snuć plany i jest to moment dla naszej wyobraźni. Pojawia się nutka nostalgii i melancholii, gdy dociera do nas, że autorka już nigdy nie dokończy tych opowieści. Mimo tego, że Niedokończone opowieści są tylko częściami całych historii, to i tak nadal jest to Charlotte Bronte w swoim wspaniałym wydaniu.


Niedokończone opowieści, sprawią wiele radości prawdziwym fanom sióstr Bronte. Każdy kto zakochał się w powieściach Charlotte, zachwyci się również tym wydanym dziełem w którym między stronami można odnaleźć ukrytą cząstkę Charlotte Bronte. 2 komentarze:

  1. Mam w planach poznać wszystkie dzieła sióstr!

    OdpowiedzUsuń
  2. Aj, zazdroszczę.. ostatnio mam wielką ochotę na książki Bronte i to na jakąkolwiek! Ale na razie kolejka u mnie jest strasznie długa, wiec muszę poczekać...

    http://pasion-libros.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń