poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Doskonała - Cecelia Ahern
Tytuł: Doskonała

Autor: Cecelia Ahern

Wydawnictwo: Akurat

Liczba stron: 480

„Doskonała” to kontynuacja „Skazy” autorstwa Ceceli Ahern, dystopijnej powieści o świecie w którym liczy się perfekcja, a każda odmienność zostaje ukarana. W drugim tomie autorka dalej prezentuje swoje przemyślenia na temat współczesnego świata, jego złożoności i wielobarwności.


Celestine to zwyczajna dziewczyna, lubiana przez większość ludzi. Jednak wydarzenia z pierwszej części doprowadziły do zmiany w zachowaniu i postępowaniu bohaterki.  Pierwsza część niejako wprowadziła czytelników do tej historii, w drugim tomie akcja przyspiesza i zaczyna toczyć się naprawdę. Przed bohaterami zostają postawione konkretne zadania, które muszą wykonać, by przetrwać i ocalić nie tylko siebie. Sama fabuła może nie jest zaskakująca i nie szokuje, ale wciąga i intryguje, zachęcając do dalszego czytania. Wątek miłosny, który pojawia się w książce nie jest przytłaczający, a przeciwnie uczucie między bohaterami opisane jest w sposób delikatny i przyjemny. Uczucie między parą rozwijało się powoli bez zbędnych zawirowań.


Losy Celestine przepełnione są emocjami i zwrotami akcji. Powieść zmusza do refleksji nad codziennością i naszą rzeczywistością w której przyszło nam żyć. Ta dystopia zmusza do spojrzenia w głąb siebie, zastanowienia się nad wartościami, które powinny być wyznawane przez całe społeczeństwa oraz człowieczeństwem, które czasami umyka nam i zostaje przysłonięte przez egoizm, próżność i materializm.


„Doskonała” to kontynuacja, która może i nie jest idealna, ale czyta się ją przyjemnie z rosnącym zainteresowaniem. Z chęcią przeczytałabym kolejną książkę o losach Celestine, jednak wydaje mi się, że zakończenie miało już miejsce i nie otrzymamy od autorki niczego więcej dotyczącego tej opowieści.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz