poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Nie podchodź bliżej- Katarzyna Misiołek
Tytuł: Nie podchodź bliżej

Autor: Katarzyna Misiołek

Wydawnictwo: Muza

Liczba stron: 352"Nie podchodź bliżej" to najnowsza książka autorstwa Katarzyny Misiołek.

Dorota jest matką nastolatki, stara się ułożyć swoje życie uczuciowe u boku majętnego mężczyzny. Razem ze swoją znajomą prowadzi galerię sztuki i stara się korzystać z życia, wymazując z głowy bolesne wspomnienia dotyczące trudnego dzieciństwa. Jej życie wydaje się udane do momentu, gdy niespodziewanie pojawia się Natasza, przyjaciółka z czasów młodości.

Dzieciństwo Doroty było koszmarem. Kobieta była wychowywana tylko przez matkę, która nie radziła sobie z własnymi emocjami i wyżywała się psychicznie i fizycznie na swojej córce.  Wsparciem w trudnych chwilach była dla niej Natasza, której życie również nie było usłane różami. Ojciec Nataszy był alkoholikiem, a jej dom przepełniony był agresją i przemocą. Dawniej Dorota i Natasza były dla siebie niczym siostry, zawsze razem, wspierające się, dzielące razem trudy, pomagające sobie wzajemnie. Niespodziewanie Natasza opuściła miasto i zniknęła, zostawiając Dorotę zupełnie samą.

Po dwunastu latach Natasza wraca, jest to podejrzane i zaskakujące, ale przyjaźń która je łączyła odradza się natychmiastowo. Kobiety spędzają ze sobą czas, ciesząc się z odzyskanej relacji. Jednak pojawienie się przyjaciółki dręczy Dorotę, z przybyciem Nataszy wracają bolesne wspomnienia z młodzieńczych lat. Stopniowo z dnia na dzień przyjaciółka z dzieciństwa zaczyna skradać całą uwagę bliskich osób Doroty. Kobieta chcę spędzać całe dnie z córką Doroty, z jej narzeczonym Mikołajem. Radość z pojawienia się przyjaciółki zaczyna przemieniać się w lęk.

Bohaterki stworzone przez autorkę są wielowymiarowe. Zarówno Natasza jak i Dorota mają za sobą bardzo trudne doświadczenia, które odbiły się na ich psychice. Pomimo bolesnego dzieciństwa, alkoholizmu, przemocy, znęcania się jakoś udaje im się poukładać własne życie i stworzyć szczęśliwe rodziny. Autorka w bardzo dokładny i wnikliwy sposób przedstawiła dzieciństwo Doroty, z trudem czytało się sceny przepełnione przemocą, która skierowana była przecież w stronę dzieci. Natomiast Natasza była bohaterką w stronę, której trudno było skierować swoje pozytywne myśli. Zachowanie kobiety budziło negatywne emocje, jej narzucanie się, chęć zwrócenia i przyciągnięcia uwagi. Czytelnik nie miał pojęcia co jeszcze może zrobić tak kobieta.

Katarzyna Misiołek w swojej książce dotyka wielu trudnych kwestii, przemocy w rodzinie, alkoholizmu, przyjaźni, trudnych relacji międzyludzkich. Bohaterowie wykreowani przez autorkę mają bardzo bogate portrety psychologiczne, w ich zachowaniu nic nie jest oczywiste i proste. Historie kobiet z powieści są realistyczne, nie przekoloryzowane, nie przesadzone.

"Nie podchodź bliżej"  to opowieść o pełnych bólu i strachu przeżyciach z dzieciństwa, które potrafią wpłynąć na teraźniejszość i przyszłość. Autorka odważyła się przedstawić historię o kobietach, przyjaźni, rozstaniach i powrotach i o ludziach, którzy potrafią zmienić życie w piekło. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz