poniedziałek, 8 lipca 2019

Niewidzialne życie - Martha Batalha


Tytuł: Niewidzialne życie

Autor: Martha Batalha

Wydawnictwo: Muza

Liczba stron: 256

„Niewidzialne życie” to historia o kobietach, którym przyszło żyć w dwudziestowiecznej Brazylii. Opowieść o życiu dwóch sióstr daje siłę do walki o własne prawa, marzenia i życie, które mamy tylko jedno. Kobiety żyjące w tamtych czasach musiały stosować się do zasad, które obowiązywały w społeczeństwie, musiały zgadzać się na bariery i wyraźny podział na to co wolno mężczyznom, a na co kobietom. Każdy sprzeciw był karany i skazywał na ostracyzm społeczny.


Euredice ma wiele talentów, jest wytrwała, dąży do celu, nie poddaje się, ale jest też niezwykle wrażliwą kobietą. Na samą myśl, że ma zajmować się jedynie domem i dziećmi cierpnie jej skóra. Ma większe ambicje i plany, chce coś osiągnąć i czuć, że żyje. Jej wielkim marzeniem była muzyka, ale dziewczyna porzuciła swoją pasję, teraz odkryła zupełnie nowe zainteresowanie i ukrywa je nawet przed najbliższymi. Jej prawdziwa twarz nie może ujrzeć dziennego światła, musi być w pewien sposób niewidzialna.


Powieść „Niewidzialne życie” jest intrygująca i poruszająca. Autorka zadbała, by czytelnik w trakcie czytania był nieustanie zainteresowany lekturą i dążył do coraz lepszego poznania bohaterek. Przeszłość subtelnie łączy się z teraźniejszością, dzięki czemu losy dwóch kobiet stają się coraz jaśniejsze i zrozumiałe. Powieść wyraźnie pokazuje, że każda decyzja, którą podejmujemy ma wpływ na życie nasze i naszych bliskich.


„Niewidzialne życie” to powieść o niewidzialnych kobietach, które musiały żyć w cieniu mężczyzn, pełniąc role matek i żon. To swoisty pomnik dla tych, które musiały schować swoje marzenia i plany i poświęcić się i robić to czego oczekiwało od nich społeczeństwo. To poruszająca, bolesna i gorzka opowieść. Polecam!

1 komentarz: