sobota, 28 września 2013

Dynastia Tudorów. Królowa traci głowę
Tytuł: Dynastia Tudorów. Królowa traci głowę
Autor: Elizabeth Massie, Michael Hirst
wydawnictwo: Mira
data wydania:  14 sierpnia 2013
OPIS:
W Anglii panuje zamęt. Ciągnący się spór z papieżem w sprawie unieważnienia małżeństwa z Katarzyną Aragońską sprawia, że Henryk VIII coraz bardziej skłania się ku Reformacji. Ustanowienie nowego arcybiskupa jest krokiem, który doprowadzi do zawarcia dawno wyczekiwanego ślubu z Anną Boleyn. Na herbach inicjały „H&K’ zastępowane są nowymi, w których przeplatają się litery „H&A”. To tylko początek nadchodzących zmian. Katarzyna, pozbawiona królewskiego tytułu, zostaje odesłana z dworu i umiera wkrótce po narodzinach pierwszego dziecka nowej królewskiej pary, księżniczki Elżbiety. Wszyscy poddani muszą złożyć przysięgę lojalności wobec Henryka, który zostaje głową nowego kościoła. Od tej chwili każde wystąpienie przeciwko królowi albo nowej religii będzie surowo ukarane. Mijają miesiące, a Henryk wciąż czeka na narodziny syna, powoli tracąc cierpliwość. Anna wie, że nie pozostało jej wiele czasu… Doskonała powieść oparta na drugim sezonie nakręconego z rozmachem serialu The Tudors, nadawanego w wielu krajach i kilkukrotnie nagrodzonego nagrodą Emmy®, telewizyjnym odpowiednikiem Oscarów. Opowiada o burzliwym związku króla Henryka VIII z Anną Boleyn, od zawarcia długo wyczekiwanego małżeństwa aż do jego dramatycznego końca


                              Dynastia Tudorów  to tytuł serialu, który podbił serca wielu widzów na całym świecie. Książki, które powstały na bazie scenariusza również cieszą się nie małym zainteresowaniem. Od lat historia króla Anglii, który zrewolucjonizował religię w swoim kraju, był miłośnikiem hazardu, sportu i pięknych kobiet, które dość szybko nudziły mu się i były zastępowane kolejnymi obiektami.  W drugim tomie „Dynastii Tudorów” , który został napisany na podstawie drugiego sezonu serialu  jesteśmy świadkami małżeństwa Henryka z Anną oraz losy dziewczyny jako żony Henryka oraz królowej Anglii.   Elizabeth Massie jest znaną i nagradzaną autorką powieści historycznych i to ona tym razem stworzyła książkę dotycząca królestwa Tudorów.

W kraju którym włada Henryk panuję zamęt i chaos, król postanawia sprzeciwić się papieżowi i zmniejszyć władze kleru, a wszystko z powodu jego nowej ukochanej Anny Boleyn. Władca postanawia zreformować religię panującą w jego państwie tak, by sam mógł udzielić sobie rozwodu z Katarzyną i wziąć kolejny ślub z wybranką serca Anną.  Jego żona zostaje odesłana z dworu by on mógł swobodnie przygotowywać się do ślubu.  Jednak ku niezadowoleniu króla jego nowa miłość nie cieszy się sympatia dworu oraz ludu, a co gorsze w późniejszym czasie okazuję się też, że ma problemy z urodzeniem Henrykowi zdrowego syna, który został by następca tronu.  A właśnie dziedzic którego nie mogła dać mu Katarzyna jest najbardziej pożądany przez króla. Anna obserwuję  to jak jej mąż zaczyna coraz częściej oglądać się za jej dwórkami, a ona czuję, że coraz mniej czasu zostaje jej na poczęcie małego księcia i utrzymanie się przy życiu.

Niestety nie miałam okazji czytać pierwszego tomu serii, ale druga książka sprawiła, że na pewno zapoznam się z całą serią dotycząca Henryka i jego losów.  Od powieści nie można było się oderwać, akcja nie zwalniała ani na moment, nie jestem wielbicielką długich opisów i tutaj tego nie było, krótkie, ale dosadne opisy, żywiołowi bohaterowie  i fabuła która poraża ponieważ wydarzyła się naprawdę.

Książka wspaniale ukazuję nam życie  w czasach Tudorów, zachowania dworskie. Opis kościoła jest naprawdę wstrząsający, kler wtrącał się do każdej sfery życia publicznego, sprawował władzę nad obywatelami, wyznawcami, a nawet samym królem.  Polecam przeczytanie powieści każdemu bez wyjątku. Pasjonaci historii Anglii odświeżą  swoja wiedzę, natomiast wszyscy inni poznają intrygującą, ciekawą i wciągająca opowieść o Królu Henryku  i jego  kobietach.


Moja ocena:  5/6
1 komentarz:

  1. Słyszałam o ,,Dynastii Tudorów'' bardzo mnie ta książka zaciekawiła a o serialu nawet nie wspomnę :) Nominowałam Cię do THE VERSATILE BLOGGER: http://wioska-ksiazek.blogspot.com/2013/10/016-versatile-blogger-award.html

    OdpowiedzUsuń