niedziela, 10 listopada 2013

Beatlesi. Za kulisami sukcesu-Chris Ingham

Tytuł: Beatlesi. Za kulisami sukcesu

Autor: Chris Ingham

wydawnictwo: G+J RBA

data wydania:  9 października 2013
                  
           Beatlesi zmienili oblicze muzyki.  Niezależnie od tego w którym roku i gdzie się urodziliśmy, jaki gatunek muzyki preferujemy czy też czym się interesujemy każdy zna Beatlesów. Można ich kochać lub nienawidzić , być ich fanem od lat lub też od kilku miesięcy, można mieć lat 50 lub 15, ale mogą też nie fascynować i być tylko jednym z wielu zespołów w historii.  Za to każdy słyszał słynny utwór Yesterday czy też Let it be, nie ma osoby która nie słyszała by o śmierci Lennona czy też genialnym koncercie Pola McCartneya w Polsce. Chcąc nie chcąc Beatlesi są wieczni, a na ich muzyce były i będą wychowywane kolejne pokolenia.  

Nie mogę nazwać się wielką fanką tego zespołu, ale postanowiłam pogłębić swoja wiedzę na temat słynnej czwórki z Liverpoolu, która zmieniła świat swoją dźwięczną muzyką i prostymi tekstami. 


"Beatlesi za kulisami sukcesu" jest to obszerna biografia, stwierdziłabym, że można ją nazwać encyklopedią dla fanów w której znajdziemy wiele informacji zaczynając od powstania zespołu kończąc na wszystkich ciekawostkach dotyczących Johna Lennona, Paula McCartneya, Georga Harrisona i Ringo Stara.  Cała książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów, które przenoszą nas przez kolejne wydarzenia z życia zespołu.

 Część pierwsza mówi nam o trzynastu latach trwania Beatlesów, ich początków, Beatlemanii, okresy największego szaleństwa aż do zakończenia zespołu. Część druga  opisuję wydarzenia po zakończeniu działalności Beatlesów, życie całej czwórki i ich zmagania z powrotem do normalnego życia  po rozpadzie.  Przechodząc do trzeciej części czytamy o karierze solowej każdego ze słynnej czwórki.   Następne części aż do końca książki poszerzają wiedzę czytelnika o informację dotyczące filmów z Beatlesami, ich 50 najsłynniejszych piosenek, książek autorstwa poszczególnych członków bandu, poznajemy osoby które nazywane są piątym Beatlesem. Książka jest skarbnicą wiedzy dla każdego fana zespołu, biografia zawiera prawie 500 stron i można by pomyśleć, że podczas czytania popadnie się w nudę, ale nic bardziej mylnego, czytając odpływa się w świat w którym rządzi muzyka i sztuka.  Moja wiedza powiększyła się w znacznym stopniu i nie żałuję przeczytania tej biografii.  Jedynym minusem jest brak zdjęć, faktycznie pojawiają się fotografie okładek płyt, ale brakowało mi zdjęć członków zespołu, które udokumentowały by ważne wydarzenia z ich życia.  Co do samego wydania, nie można nie pochwalić wydawnictwa, książka wydana jest w pięknej twarde oprawie, a okładka przykuwa uwagę kolorowym, pełnym barw zdjęciem . Wspaniała książka i ogrom informacji o czwórce z Liverpoolu. Polecam nie tylko fanom zespołu !


Moja ocena: 5/6
Za możliwość zapoznania się z książką, serdecznie dziękuję wydawnictwu G+J Książki


3 komentarze:

  1. Nie jestem wielką fanką, ale znam ich kawałki i czasami lubie ich posłuchać iuwielniamczytac biografie, więc z chęcią po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie słuchałam nigdy Beatlesów, gdyż jestem zagorzałą fanką polskiej muzyki, ale kojarzę trochę ten sławny zespół, niemniej jednak na powyższą książkę się nie skuszę, gdyż jej tematyka z wiadomych wyżej względów mnie nie interesuje, ale zapewne fani tego zespołu będą usatysfakcjonowani mogąc ją poznać.

    OdpowiedzUsuń