sobota, 20 grudnia 2014

Poukładaj mi życie- Ola Józefina SokołowskaTytuł: Poukładaj mi życie
Autor: Ola Józefina Sokołowska
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: grudzień 2014 (data przybliżona)
Liczba stron: 194
Powieść rozpoczyna się, gdy główna bohaterka Liliana staje przed ważną życiową decyzją, jakie studia wybrać. Dziewczyna od początku myśli o Toruniu, jako o mieście, gdzie zacznie żyć na własny rachunek i nareszcie poczuję niezależność i wolność. Jak to w życiu studentów bywa, wynajmuję mieszkanie z nową współlokatorką Karoliną, która od początku przypadła jej do gustu. Gdy zaczyna studiować, jej uwagę przyciąga jeden chłopak, kolega z roku. Zaczynają uczyć się razem, spotykać po zajęciach, rozmawiając na tematy związane z uczelnią, ale też z życiem prywatnym i nie wiadomo kiedy, ale Liliana zakochuję się. Niestety Janek ma dziewczynę, jednak uczucia nie da się ukrywać przez cały czas, prawda wychodzi na jaw po roku, gdy po sesji egzaminacyjnej Janek wpada na pomysł wycieczki poza miasto. Jeden niewinny, wspólny wyjazd, odmieni wszystko.

Całość fabuły podzielona jest na części. Na początku zaznajamiamy się ze studenckim życiem głównej bohaterki oraz jej znajomością z nowym przyjacielem, przedstawione jest to w formie pamiętnika i lepiej poznajemy osobę Lialiany, jej przemyślenia i spojrzenie na świat. Druga część przedstawia nam dziewczynę już w dorosłym, dojrzałym życiu.

Przyznam się, że nie zapałałam sympatią do bohaterów tej powieści, po pierwsze autorka nie pozwoliłam nam, ich dokładniej poznać, a po drugie Liliana była strasznie mało wyrazista i jej postać nie zapadała w pamięć. Książka nie porusza żadnego oryginalnego tematu, ja w wielu miłosnych historiach, mamy trójkąt miłosny, który jest oczywiście nieszczęśliwy. Fabuła jest bardzo przewidywalna i nie jest to wielki minus, ale brakowało mi jakiś zwrotów akcji, który by mnie poruszyły.Wbrew pozorom, jako całość powieść nie wypada słabo, tym bardziej,  gdy zwrócimy uwagę na to, że jest to debiut literacki. Jest to dobra, relaksująca książka, na spokojny wieczór.1 komentarz: