wtorek, 6 stycznia 2015

Zachłanni- Magdalena Żelazowska

Tytuł: Zachłanni

Autor: Magdalena Żelazowska

Wydawnictwo: Mira

data wydania: październik 2014

liczba stron: 380


„Zachłanni” jest to debiutancka powieść Magdaleny Żelazowskiej, opowiadająca o pokoleniu słoików czyli najczęściej młodych osób, które ze względy na wykształcenie czy też pracę przeprowadzają się do stolicy.


W książce pojawiają się trzy historie, które łączą się ze sobą, tworząc spójną całość. Na początku poznajemy Pawła, jest to trzydziestoletni mężczyzna, który mieszka wraz ze swoją narzeczoną w wynajmowanej kawalerce. Jest to egoista i narcyz, zapatrzony tylko w samego siebie i w swoje potrzeby, nie obchodzi go los innych osób. Jest nastawiony tylko i wyłącznie na sukces i pieniądze. Tej postaci nie da się polubić, od samego początku budzi odrazę i niechęć, a jego działanie jest karygodne. Jednak wszystko, co kiedyś zrobiliśmy wraca do nas i tak dzieje się też w życiu Pawła, mężczyzna dostaje za swoje.


Następnie poznajemy Ewę, jest to kobieta, której w zasadzie nic nie brakuję, ma piękne mieszkanie, dobrą pracę, jedyne czego potrzeba jej do szczęścia, to posiadanie drugiej osoby z która mogłaby dzielić się tym wszystkim, co ma. Jest na tyle zdesperowana, że postanawia szukać mężczyzny swoich marzeń poprzez Internet. Poznaje różne osoby, ale nie angażuje się w żaden związek i nie zawiązuję bliższych relacji. Nie każda historia kończy się szczęśliwie, niestety w wypadku Ewy brakuję tego szczęśliwego zakończenia i koniec końców, czytelnik nie ma o niej pozytywnego zdania.
Na samym końcu mamy okazję bliższego poznania Asi, czyli narzeczonej Pawła i tutaj wszystkie wątki tej powieści łączą się w spójną całość.Przyznam się, że powieść spodobała mi się, autorka w bardzo ciekawy sposób podeszła do tematu słoików i jest to pierwsza tego typu historia, którą miałam okazję przeczytać. Wszystkie wydarzenia przedstawione są realistycznie i ukazują w prawdziwy i bolesny sposób realia życia w naszym kraju. W tej książce brakuje zwrotów akcji czy też niespodziewanych wydarzeń, ale całość nakłania nas do refleksji nad swoim postępowaniem i tym jak żyjemy i czym kierujemy się w życiu. Jedynym minusem, jest zbyt depresyjny charakter całości powieści, po przeczytaniu można poczuć się przytłoczonym. Jako debiut „Zachłanni” są książką na naprawdę wysokim poziomie. Ciekawa i interesująca pozycja dla każdego, kto chcę zagłębić się w realia życia obecnych trzydziestolatków. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz