piątek, 5 czerwca 2015

Mateusz w angielskiej szkole- Aleksandra Engländer-Botten

Tytuł: Mateusz w angielskiej szkole

Autor: Aleksandra Engländer-Botten

Wydawnictwo: Novae Res

Liczba stron: 148

data wydania: 11 marca 2015

           Mateusz jest chłopcem pochodzącym z angielsko- polskiej rodziny, którego poznajemy w momencie gdy ma rozpocząć naukę w klasie trzeciej. Chłopiec wraz z rodziną musiał przeprowadzić się z Gdańska to jednego z miast w Anglii. Jak możemy się spodziewać, Mateuszowi będzie towarzyszyło wiele zabawnych sytuacji związanych z nowym, zupełnie obcym miejscem w którym kultura i zwyczaje są zupełnie inne niż w Polsce.


Dzięki chłopcu mamy szansę poznać Wielką Brytanię od zupełnie odmiennej strony, oczami małego dziecka, które opisuję nam swoje przygody i coraz to ciekawsze spostrzeżenia. Z książki możemy poszerzyć naszą wiedzę na temat życia na wyspach, a szczególnie dowiedzieć się dużo więcej o brytyjskiej szkole, która różni się od naszego rodzinnego podwórka i to dość znacznie. Zresztą nie tylko Mateusz jest zaskoczony odmiennością swojej nowej szkoły, jego mama również nie zawsze wykazuję optymizm i radość z tego co widzi.


Mateusz jest bardzo pozytywnym bohaterem dzięki czemu książkę czyta się z wielką przyjemnością i uśmiechem na twarzy, jego spostrzeżenia nie raz doprowadzają czytelnika do śmiechu i wywołują uśmiech na twarzy. Chłopiec jest promienny i radosny, natomiast jego mama to już zupełnie inna osoba, podchodząca do nowej rzeczywistości chłodno i z dystansem, ale nie można się jej dziwić, ponieważ brytyjski system nauczania zaskoczy pewnie nie jedną osobą, która sięgnie po tą lekturę. Bardzo fajnie można tutaj dostrzec różnice kulturowe, spojrzenie mamy chłopca, typowej polki oraz jej męża anglika z krwi i kości jest zupełnie inne.


Na pewno książka „Mateusz w angielskiej szkole", spodoba się każdemu rodzicowi, który szykuję się do wyjazdu z kraju, ale też osobą które po prostu interesują się Wielką Brytanią i jej kulturą, edukacją czy też zwyczajnie życiem tam.


Pisząc o tej książce nie można nie wspomnieć o bardzo ładnym wydaniu tej pozycji. Co kilka rozdziałów można zobaczyć kolorowe, wielobarwne ilustracje, dzięki którym można nauczyć się chociażby kilku słówek w obcym języku. Jako że całość jest skierowana do dzieci, szata graficzna przyciągnie wzrok każdego nawet starszego odbiorcy."Mateuszu w angielskiej szkole" to na pewno książka mądra, która porusza pozornie błahy temat, edukacji dziecka w obcym kraju, jednak gdy bliżej się temu przyjrzeć pojawia się wiele problemowych kwestii. Lektura spodoba się najmłodszym jak i ich rodzicom. Polecam!

1 komentarz:

  1. Dla osób, które rzeczywiście emigrują to świetna sprawa.

    OdpowiedzUsuń