poniedziałek, 14 grudnia 2015

Zajmę się tobą - Mary Kubica


Tytuł: Zajmę się tobą

Autor: Mary Kubica

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Data wydania: 18 listopada 2015

Liczba stron: 351


Heidi zawsze dużo myślała o innych ludziach. Nigdy nie stawiała swoich potrzeb ponad innych, była pełna empatii i dobroci. Kobieta ma swoją rodzinę, męża i córkę, pracuję jako pracownik socjalny niosąc pomoc potrzebującym. Od zawsze pragnęła jednego, dużej rodziny i domu pełnego dzieci, niestety choroba zniweczyła jej plany i Heidi musiała pogodzić się z tym, że będzie miała tylko jedno dziecko.


Pewnego, deszczowego dnia bohaterka kierując swoje kroki do pracy spotyka młodą dziewczynę z małym dzieckiem w ramionach. Kobieta od razu proponuję jej pomoc, ciepły posiłek i nocleg u siebie w domu. Obca dziewczyna odrzuca jej pomoc, ale zły stan zdrowia maleństwa zmusza ją do przyjęcia pomocnej dłoni Heidi. Niestety dziewczyna nie otwiera się i nie zdradza żadnych informacji o sobie czy też o dziecku, pozostaje tajemnicza i cicha. Wszystko to zaczyna niepokoić męża Heidi, który jest coraz bardziej podejrzliwy i zaniepokojony. Doprowadzony do ostateczności prosi o pomoc detektywa, a informacje które otrzymuje mrożą mu krew w żyłach.


„Zajmę się tobą” to powieść w której teraźniejszość miesza się z przeszłością, razem tworząc spójną całość. Trzeba przyznać, że autorka stworzyła wciągający, zaskakujący i pełen tajemnic thriller psychologiczny od którego trudno się oderwać. Całość wydarzeń obserwujemy z trzech perspektyw Heidi, jej męża oraz dziewczyny, którą przygarnęli pod swój dach. Wydarzenia nabierają tempa, tajemnice powoli wyjaśniają się, wywołując dreszcze na ciele czytelnika, który dowiaduję się prawdy razem z mężem bohaterki. Samo obserwowanie zachowania Heidi zaczyna budzić strach, kobieta zatraca się i nie zauważa zagrożenia, liczy się dla niej tylko małe dziecko, które staje się jej całym światem, doprowadzając do katastrofy.


Podczas czytania, czytelnik zaczyna rozumieć, że powieść nie ma prawa skończyć się szczęśliwie, ofiara musi zostać poniesiona, ktoś będzie cierpiał. Czytelnik ani przez chwilę nie ma prawa się nudzić, wartka akcja nie zwalnia nawet na moment, wydarzenia budzą emocje i zmuszają do myślenia. Każde słowo może zmienić fabułę, zakończenie nie jest znane do ostatniej strony, a poziom napięcia i niepewności stale rośnie. Zakończenie wyniszcza, zasmuca i szokuje. Powieść jest idealnie dopracowana punkt po punkcie, nie można się doczepić do niczego. Jestem przekonana, że nikt nie jest wstanie odkryć, jak zakończy się ta historia.Mary Kubica stworzyła książkę, którą pochłania się od pierwszej do ostatniej strony. Jest to mroczny thriller psychologiczny, który zostawia po sobie ślad w umysłach czytelników. Polecam każdemu kto pragnie poczuć dreszcz strachu i niepewności, zagłębić się w pełną tajemnic historie, gdzie nieznajoma poznana przypadkiem odmienia życie spokojnej rodziny, doprowadzając wszystko do tragicznego końca. 

4 komentarze:

 1. Lubię, gdy mieszają się ze sobą czasy. Chętnie przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. O kurcze, czyli tragedia jest nieunikniona. Jestem bardzo ciekawa, jak się zakończy ta opowieść, zatem chętnie sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, tutaj nie ma możliwości, by zakończyć to szczęśliwie:)

   Usuń