wtorek, 2 lutego 2016

Kołysanka- Sarah Dessen
Tytuł: Kołysanka

Autor: Sarah Dessen

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Data wydania: 13 stycznia 2016


             Remy jest to dziewiętnastoletnia dziewczyna, która od początku swojego życia musiała zmagać się z problemami. W okresie dzieciństwa została porzucona przez ojca, a matka która była jedyną bliską osobą, skupiła się na pracy. Jedyną pamiątko po ojcu jest tytułowa kołysanka, piosenka która została napisana z myślą o niej. Mimo młodego wieku Remy była już w wielu związkach, jednak żaden z chłopaków nie skradł jej serca na dłuższy czas. Dziewczyna wchodziła w związki i z każdym kolejnym, upewniała się że miłość nie istnieje i naprawdę jest tylko chwilową fascynacją pomiędzy dwojgiem ludzi.

Zdarzały się momenty, gdy dziewczyna zaczynała przywiązywać się, czuć coś więcej, lecz wtedy natychmiast porzucała ukochanego, nie chcąc się angażować. Mimo takiego stylu życia, nie czuła się źle, nie tęskniła za byłymi chłopakami, wprost przeciwnie płeć męska kojarzyła się jej tylko z rozczarowaniem i złamanymi obietnicami. Nie miała zamiaru zaufać żadnemu mężczyźnie.


Jednak, kiedy w jej życiu pojawia się Dexter, radosny, tryskający optymizmem, muzyk, mający sobie za nic porządek i ład, dziewczyna nie potrafi tak po prostu odejść, paląc za sobą mosty. Coś nie pozwala jej odpuścić sobie tego związku, tego chłopaka. Rozpoczyna wewnętrzną walkę, musi zadecydować, czy postąpić tak jak zawsze: uciec, pozbyć się tego uczucia, czy może zaryzykować i pozwolić Dexterowi stać się kimś znaczącym w jej życiu. Bohaterka musi zawalczyć o własne szczęście, jednak do głosu dochodzi przeszłość podszyta ukrywanym bólem i lękami.


„Kołysanka” to powieść w której mamy okazję przyjrzeć się różnym rodzajom miłości, momentom zakochania, ale też lęku przed przyszłością. Dzięki uczuciom, które wprost wydobywają się ze stron powieści, otrzymujemy lekturę idealną na spokojny wieczór, spędzony w ulubionym fotelu z kubkiem herbaty.  Książka napisana jest prostym językiem, nie wymaga od czytelnika skupienia, zapewne spodoba się młodszym czytelnikom, którzy z chęcią przeczytają o rozterkach Remy. Niewątpliwym plusem jest to, że powieść nie jest typowym romansem, miłość jest owszem, ale ukazana jako coś trudnego, zmuszającego bohaterkę do przewartościowania swojego życia, innego spojrzenia na pewne sprawy. Powieść zdecydowanie zapada w pamięć, koniec końców zmusza do refleksji i zastanowienia się nad tym, czym jest miłość i zakochiwanie się. Czy mamy na to jakikolwiek wpływ, czy to w kim się zakochujemy zależy od nas samych?  Powieść Sarah Dessen spodoba się wszystkim miłośnikom literatury obyczajowej, którzy nie chcą  być zmuszani  do skupienia się i dokładnej analizy treści, ale lubią przeczytać coś wartościowego, co pozostawi w ich głowach jakieś pytania i refleksje. Polecam. 4 komentarze:

 1. Lubię obyczajówki, zwłaszcza te zmuszające do przemyśleń. Jestem na tak!

  Uściski,
  Tirindeth's

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli będziesz miała okazję, to przeczytaj tą książkę:)Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Właśnie zaczynam ją czytać :) ciekawe jakie będą moja odczucia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że ci się spodoba:)

   Usuń