wtorek, 12 kwietnia 2016

Raven- Sylvain ReynardTytuł: Raven

Autor: Sylvain Reynard

Cykl: The Florentine (tom 1)

Wydawnictwo: Akurat


Wampiry to obecnie jeden z najpopularniejszych tematów wykorzystywany w książkach. Cały szum na te tajemnicze postaci rodem z horrorów rozpoczęła saga Zmierzch i zamieszanie wokół nich trwa do dziś. Raven to kolejna książka dotycząca krwiopijców, postanowiłam dać jej szansę i na krótką chwilę powrócić do wampiryzmu.  

Nigdy nie spotkałam się nazwiskiem autora książki, ale Sylvain Reynard od razu skojarzyło mi się z kobietą, jak wielkie było moje zaskoczenie, kiedy dopatrzyłam się informacji, że płeć autora nie jest znana. Raven rozpoczyna serię książek o słonecznej i magicznej Florencji.


Raven Wood to kobieta, która zmaga się ze swoją niepełnosprawnością, radząc sobie jak tylko może, pracuje w jednej z galerii w słonecznej Florencji. Pewnego, przypadkowego wieczoru, podczas powrotu z pracy, dostrzega atak na bezdomną osobę. Jest świadkiem i odrzucając bierność, postanawia zareagować. Niestety agresywni ludzie całą swoją uwagę skupiają na Reven, a kobieta nie jest wstanie uciec. Jednak okazuję się, że nie jest zupełnie sama, nieoczekiwanie pojawia się jakiś mężczyzna, który ratuję ją i samodzielnie daje nauczkę napastnikom. Bohaterka przerażona traci przytomność, a gdy otwiera swoje oczy zauważa, że coś się zmieniło, a raczej nie coś, a ona sama. Wygląda inaczej, nie jest niepełnosprawna, jest piękna i zdrowa. Coś stało się również z jej pamięcią, Raven nie pamięta zupełnie niczego, a przecież od feralnego wieczoru minął już tydzień.  Zostaje również uznana za podejrzaną w sprawie kradzieży obrazów. Postanawia, że odkryje kto jest złodziejem oraz nieznajomym, który ją uratował. Dociera do informacji, którą zmienią całe jej życie, a Florencja już nigdy nie będzie taka niewinna i bezpieczna jak dawniej.


Akcja rozgrywa się we Florencji, starym mieście, pełnym tajemnic i uroku. Czytelnik zostanie pochłonięty przez to miasto i jego magię. Raven jest to książka z gatunku paranormal romance, który od razu kojarzy mi się z czymś przeznaczonym dla nastolatek, jednak tutaj autor zaserwował nam dobry kawałek literatury dla dojrzalszych czytelników. Fabuła trzyma w napięciu, język jest prosty, ale na tyle dobry, że przenosi nas w pełni do miasto w zakamarkach którego czają się wampiry. Nie brakuję też miłosnych uniesień, scen namiętności i pragnienia, zdecydowanie książka jest skierowana do starszych odbiorców. Tematyka wampirów może kojarzyć się z czymś dla nastolatków, więc sama podeszłam do Raven  z dystansem, ale kilkanaście stron wymazało moją wcześniejszą niepewność. Oczywiście w książce pełno jest starych stereotypowych cech tych nocnych stworzeń, ale chyba żadnemu autorowi nie uda się ich uniknąć.Reven to dobrze napisana, wciągająca i zaskakująca książka, która otwiera zupełnie nowy cykl o wampirach Florencji. Każdy fan wampirów i gatunku paranormal będzie zadowolony i nie zawiedzie się. Polecam dajcie się porwać tej historii. 


4 komentarze:

 1. Dobrze mi się czytało, nie było tak nachalnie, wszystko rozgrywało się powoli:) Polubiłam Raven i Księcia też :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam dokładnie tak samo:) Raven i książę również przypadli mi do gustu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już nie mogę się doczekać drugiego tomu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również, mam nadzieję, że nie będziemy musiały długo czekać:)

   Usuń