środa, 5 lipca 2017

Omnium- Richard A. AntoniusTytuł: Omnium

Autor: Richard A. Antonius

Wydawnictwo: Muza

Liczba stron: 448


„Omnium” to kontynuacja „Czasu Beboka” autorstwa Richarda A. Antoniusa. Podobnie jak w poprzedniej książce, autor wprowadza czytelnika w specyficzny klimat i atmosferę XX wieku.


Rok 1955, Adam mieszka w Krakowie razem ze swoimi rodzicami. Ojciec chłopaka jest partyjnym działaczem, ale jego celem i skrytym marzeniem jest zostanie posłem. Mężczyzna robi wszystko, by tylko zrealizować cel, nie cofnie się przed niczym, nawet jeżeli będzie musiał zdradzić swoją żonę i zranić rodzinę. Nie przejmuję się swoją żoną, która zmaga się z problemami, które dostarcza codzienne życie. Wraz za zaprzyjaźnionym doktorem stara się stworzyć lekarstwo, które ma poprawić sprawność funkcjonowania organizmu człowieka, dzięki czemu komunizm mógłby rozwiać się prężniej i szybciej. Lek zostaje wypróbowany na Adamie i jego ojcu, który za nic ma zdrowie i stan fizyczny syna.


„Omnium” to fikcja literacka, ale opiera się na konkretnych wydarzeniach z historii, dzięki czemu wydaje się jeszcze bardziej realna i prawdziwa. Bohaterowie zmagają się z prawdziwymi problemami, a rzeczywistość w jakiej przyszło im żyć, niczego nie ułatwia. Historia stworzona przez autora przedstawiona jest z różnych perspektyw. Poznajemy świat oczami komunisty, dla którego partia jest całym życiem, jego żony, kobiet która nie potrafi przeciwstawić się terrorowi męża i akceptuje wszystkie jego poczynania, oraz Adama, chłopca, który ucieka w świat marzeń i fantazji, byleby tylko znaleźć się dalej od ojca i okrutnego świata.„Omnium” to książka, którą czyta się powoli i ostrożnie, to powieść trudna, oczywiście nie pozbawiona poczucia humoru i dystansu, ale jednak dotycząca kwestii skomplikowanych. Warto poświęcić tej lekturze więcej czasu, by zrozumieć jej prawdziwy sens, by zwrócić uwagę na drobne szczegóły, które tworzą tą opowieść. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz