czwartek, 6 lipca 2017

To co nas dzieli- Anna McPartlinTytuł: To, co nas dzieli

Autor: Anna McPartlin

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Liczba stron: 416


Zawsze z chęcią wracam do twórczości autorów, których lubię i którzy zrobili na mnie pozytywne wrażenie, dlatego kiedy tylko zobaczyłam, że kolejna książka Anny McPartlin została wydana w naszym kraju, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Autorka zadebiutowała w Polsce książką „Ostatnie dni królika”, która została bardzo dobrze przyjęta. Następnie pojawiło się „Gdzieś tam w szczęśliwym miejscu”, na mnie ta powieść zrobiła piorunujące wrażenie, maiłam nadzieję, że najnowsza powieść lubianej przeze mnie autorki czyli „To co nas dzieli” będzie równie dobra jak jej poprzedniczki.


Eve oraz Lilu były najlepszymi przyjaciółkami już od dzieciństwa, spędzały ze sobą swój cały czas, dzieliły się sekretami, łączyło je coś wyjątkowego, jednak przyjaźń skończyła się nagle i niespodziewanie pewnej nocy, kiedy w życiu już osiemnastoletnich dziewczyny doszło do pewnego wydarzenia, które zmieniło wszystko, a szczególnie ich przyjaźń. Po dwudziestu latach Eve wraca do Irlandii, na miejscu ulega wypadkowi i trafia do szpitala w którym pielęgniarką jest właśnie Lily. Po tylu latach kobiety dostają od losu kolejną szansę na odbudowanie czegoś co było piękne, mocne i powinno trwać wiecznie.


Do napisania powieści autorkę zainspirowały prawdziwe wydarzenia, kobieta uległą wypadkowi kiedy miała dwadzieścia lat i bardzo chciała napisać o tym w książce, stąd motyw wypadku. Opowieść skupia się na dwóch kobietach Eve i Lily, i można by się obawiać, że historia okaże się nudna, przerysowana, przecież tylu już powstało książek o kobiecej przyjaźni, jednak nic bardziej mylnego. Autorce udało się stworzyć niebanalne bohaterki, wydarzenia z ich życia mogą dotknąć każdego z nas, a czytając można zapomnieć, że to tylko fikcja.

Anna McPartlin stworzyła powieść prawdziwą, uderzającą swoim realizmem, nie ma tutaj sztucznych emocji, idealizowania rzeczywistości, tak jak w każdej z jej książek, życie nie jest czarne albo białe, ale ma wiele odcieni i barw. Co najważniejsze książka budzi emocje od śmiechu do łez, podczas czytania nie brak wzruszeń i refleksji. Historię czyta się szybko i przyjemnie, autorka pisze w lekkim stylu, który pozwala całkowicie zatopić się w stworzonym świecie.


Książka zdecydowanie mówi o przyjaźni, o silnej więzi między kobietami, ale nie tylko, porusza również temat przebaczania i proszenia o przebaczenie, pożegnań i ponownych spotkań. Dla mnie najważniejsze jest to, że autorka piszę o zwyczajnych ludziach, ich problemach, dylematach, ich życiu bez upiększania, ubarwiania i sztucznego patosu, jaki pojawia się czasami w innych tego typu powieściach.


„To co nas dzieli” to dobrze napisana książka, która dostarcza przyjemnej rozrywki, ale też refleksji. Polecam wszystkie książki autorki i mam nadzieję, że reszta jej twórczości również ukaże się w naszym kraju.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz