poniedziałek, 3 lipca 2017

Krawcowa z Madrytu- María DueñasTytuł: Krawcowa z Madrytu

Autor: María Dueñas

Wydawnictwo: Muza

Liczba stron: 576


Sira jest krawcową, tak samo jak jej matka. Obie kobiety mieszkają w Madrycie i niespodziewanie zostają bez pracy. Życie rzuca kobietom kolejne kłody pod nogi, jednak Sira nie ma zamiaru zmieniać swoich planów i nadal ma zamiar pobrać się z Ignacio, który pracuje jako urzędnik i ma nadzieję, że dzięki tej pracy będzie mógł wieść spokojne i w miarę dostatnie życie u boku ukochanej. Młody mężczyzna stara się też zachęcić Sirę do pracy w tym samym miejscu. Niestety kobieta nie posiada jednej z najważniejszych w tej pracy umiejętności, nie potrafi pisać na maszynie, a żeby się tego nauczyć musiałaby bardzo dużo ćwiczyć i mieć taką maszynę w domu. Para stara się za wszelką cenę zebrać sumę, która pozwoli im na zakup maszyny do pisania. Gdy mają już pieniądze trafiają do sklepu gdzie kierownik Ramiro zauważa Sirę i niespodziewanie tych dwoje zakochuje się w sobie bez pamięci. Kobieta zapomina o Ignacio, zostawia go i wiążę się z Ramiro, który obiecuje spełniać wszystkie jej zachcianki.


W międzyczasie dziewczyna poznaje swojego ojca, który okazuje się majętnym człowiekiem, cały swój dobytek daje córce, by zabezpieczyć jej przyszłe życie. Niestety naiwna i zakochana Sira opowiada o wszystkim ukochanemu i powierza mu pieniądze i wszystko co otrzymała od ojca. Mężczyzna opowiada jej o bogactwie jakie mogą mieć i rozporządza jej majątkiem, a Sira nie protestuje, przeciwnie zgadza się na wszystko. Kobieta nie waha się nawet przed chwilę, zostawia swoją matkę i wyjeżdża z ukochanym do Maroka, a tam spotyka ją samo zło, zdrada, kłamstwa, brutalna rzeczywistość, długi i walka o każdy dzień. 

María Dueñas stworzyła fascynującą, bardzo realistyczną opowieść o ludziach żyjących w czasach wojny domowej w Hiszpanii. Nie trudno było wczuć się w losy bohaterów, poczuć nastroje panujące w ogarniętym wojną kraju i zapoznać się z ciekawą i bolesną historią tamtych lat. Sami bohaterowie wydają się bardzo prawdziwi, wydają się prawdziwymi ludźmi z krwi i kości. Mają swoje wady i zalety, a podejmowane przez nich decyzje nie zawsze doprowadzają ich na sam szczyt.


Książka napisana jest prostym, ale przyjemnym językiem. Lektury nie czyta się szybko, nie jest to powieść na jeden wieczór, ponieważ ilość zawartych w niej informacji musi zostać przyswojona, a do tego potrzeba czasu i namysły. Niemniej jednak sama historia pochłania i wciąga, a losy Siry śledzi się z zainteresowaniem. Jestem pewna, że osoby zafascynowane historią znajdą w tej książce coś dla siebie, mimo że wszystko jest opowieść jest fikcją literacką to jednak tło historyczne nie jest zmyślone i mówi o tym co działo się naprawdę.

Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz