poniedziałek, 3 grudnia 2018

Dziewczyna znad Złotego Rogu - Kurban Said


Tytuł: Dziewczyna znad Złotego Rogu

Autor: Kurban Said

Wydawnictwo: W.A.B.

Liczba stron: 352

„Dziewczyna znad złotego rogu” to książka, której autorem jest Kurban Said. Najprawdopodobniej ta powieść była ostatnim dziełem, które stworzył przed swoją śmiercią w  roku 1942.
„Dziewczyna znad Złotego Rogu” to opowieść o kobiecie i mężczyźnie, o Turczynce i Austriaku. To opowieść o tym co nas różni i dzieli, ale co ważniejsze o tym co nas łączy.


Asiadeh i jej ojciec po zakończeniu pierwszej wojny światowej zaczynają mieszkać w Berlinie. Dziewczyna od najmłodszych lat była wychowywana w zgodzie z kulturą i wiarą muzułmańską, więc jej zadaniem jest być pokorną i służyć mężczyźnie, który jest jej przeznaczony. W trakcie wojny ludzkie życie wyglądało zupełnie inaczej, a los posyłał bliskich czasami do odległych miejsc. Tak jest też w przypadku księcia, który był przyrzeczony Asiedeh. Mężczyzna musi uciekać za ocean i kontakt zostaje urwany nagle i niespodziewanie. Dziewczyna żyję z wiarą, że książkę z którym ma spędzić życie w końcu pojawi się i przypomni o przyrzeczeniu. Jednak do tego momentu dziewczyna musi żyć w Berlinie, wielkim europejskim miecie, które nie rozumie i zasad wiary muzułmańskiej.

Nieoczekiwanie poznaje Hessa, lekarza pochodzącego z Bośni, ale czującego się pełnoprawnym europejczykiem. Asiadeh zakochuje się i wyjeżdża z ukochanym do Wiednia, a tam powoli z dnia na dzień na jaw wychodzą różnice kulturowe i obyczajowe, które dzielą ukochanych. Dziewczyna tęskni za swoim domem, za życiem w miejscu z którego pochodzi. Nie czuję się dobrze w świecie gdzie wolne kobiety mogą żyć i robić co chcą, a pozbawione moralności zachowanie mężczyzn odstrasza ją. Nieoczekiwanie o kobiecie przypomina sobie książę John i oznajmia, że to do niego należy Asiadeh.


Powieść „Dziewczyna znad Złotego Rogu” z pewnością spodoba się wszystkim czytelnikom zafascynowanym kulturą bliskiego wschodu. Książka dostarcza wielu ciekawych informacji na temat życia i zasad jakie panują w tamtej części świata. Nie sposób nie zauważyć, że życie tamtych ludzi opiera się na Koranie, a najważniejsza jest dla nich religia i wiara. Myślę, że każda kobieta czytająca powieść poczuję w pewnym momencie złość i bezsilność. Czytanej o losach kobiet, które nie są traktowane jak ludzie, tylko jak jakieś istoty gorszego gatunku budzi wiele uczuć i nie pozostawia obojętnym chyba nikogo. Oczywiście jest to opowieść o ludziach i o uczuciu jakie ich połączyło pomimo różnic kulturowych.


Książka porusza wiele trudnych tematów, z pewnością nie jest to lektura na jeden wieczór, ale wierzę, że wiele osób zachwyci się nią i zainteresuje kulturą dalekiego wschodu. Polecam!

         
                                             1 komentarz:

  1. O, książka zdecydowanie dla mnie! Zapisuję sobie tytuł :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń