poniedziałek, 6 maja 2013

Gorycz- Jaonna Wiśniewska


Autor: Joanna Wiśniewska
wydawnictwo: Novae Res
data wydania:  30 marca 2013
liczba stron: 142OPIS:

„Gorycz” to zbiór osiemnastu opowiadań. Są one zróżnicowane – mówi do nas nastolatka, młody ojciec rodziny, chłopka u schyłku życia, panienka z dobrego domu, babcia dumna z młodej wnuczki, sportowiec, samotna mama. Wszyscy zmagają się z uczuciem goryczy, które ma inne oblicze dla każdego bohatera. Ponieważ postacie są bardzo różne, mówią innym językiem. Ciekawą cechą „Goryczy” jest traktowanie puenty jako najbardziej nośnego elementu opowiadania; to bardziej puenta, a nie treść, współgra z tytułem. Osiemnaście krótkich form, osiemnaście okazji przeżycia przyjemności czytania.Książka „Gorycz” składa się z osiemnastu rozdziałów, każdy z nich to zupełnie inna historia opowiedziana przez inną osobę.  Każde z opowiadań ukazuję czytelnikowi gorycz w zupełnie innej postaci w różnych życiowych sytuacjach.  W każdej z opowiedzianych historii tytułowa gorycz pojawia się, czasami jest bardziej widoczna innym razem przybiera postać puenty, ale jest zawsze. Jest ona głównym tematem książki.
Przyznam się, że niektóre historie zaciekawiły mnie bardziej inne nie przekonały mnie wcale, a wręcz sprawiały, że nudziłam się podczas czytania.  Opowieści budzą całą paletę emocji, pojawiają się takie które śmieszą nas i wywołują uśmiech na twarzy lecz są tez te podczas czytania których wzruszamy się, wpadamy w zadumę i nachodzą nas refleksję. Każda z historii ma w sobie coś dla każdego czytelnika, to co jednego nudzi innego może wzruszyć.  Bardzo poruszająca jest realność tych historii, są one prawdziwe i poznają je mamy wrażenie że mogły przytrafić się każdemu z nas i z naszego otoczenia.

Bohaterowie tych osiemnastu opowiadań są przeróżni, każdy z nich wyjątkowy na swój sposób, ale też większość z nich możemy mijać na ulicy nie zwracając na nich uwagi.  Czytelnik bez problemu może nawiązać bliską relacje z bohaterami , a to dlatego iż są oni bardzo ludzcy i prawdziwi w tym co odczuwają.
Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, przyjemnym dla osób czytających opowiadania.  Zmiany narracji wpływają jak najbardziej na plus opowiadanych historii, mamy okazję poznać gorycz między innymi młodego sportowca, zakochanej dziewczyny i kobiety w średnim wieku.   Czytając musimy się skupić, sens niektórych historii jest ukryty i odnalezienie go wymaga skupienia.


„Gorycz” jest to ciekawa książka która skupia w sobie różne odcienie goryczy którą przeżywają ludzie.  Lekturę polecam każdemu kto lubi zatrzymać się na moment i zadumać się na życiem nie tylko sowim ale też ludzi dookoła nas.


Moja ocena: 3/6


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Novae Res!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz