niedziela, 26 maja 2013

Amy. Moja córka-Mitch Winehouse


Tytuł: Amy. Moja córka
Autor: Mitch Winehouse
wydawnictwo: Wydawnictwo Sine Qua Non
data wydania:  18 lipca 2012
liczba stron: 320„Całe życie byłam głośna. Tak głośna, że trzeba mnie było uciszać. Dlaczego byłam głośna? Bo w mojej rodzinie trzeba krzyczeć, aby cię ktoś usłyszał.”
                         Gdy słyszymy nazwisko Winehouse na myśl przychodzi nam genialna wokalistka,  klimatyczna muzyka i niestety narkotyki i używki. Amy Jade Winehouse urodziła się 14 września 1983 roku w Londynie.  Jako dziecko była oczkiem w głowie swojego ojca który w młodości interesował się muzyką i śpiewem.  Od najmłodszych lat wiedziała czym chcę się zajmować w przyszłości, widziała siebie na scenie, w świetle reflektorów tworząc muzykę.  Była ambitna i dążyła do realizacji swoich marzeń.  Jako nastolatka nie lubiła szkoły, spóźniała się na zajęcia, nie radziła sobie z większością przedmiotów. Pociągali ją mężczyźni twardzi o mocnej osobowości.  Jej oryginalny mocny głos wprawiał w zachwyt większość osób którzy mieli okazję ją słyszeć.W 2003 roku wydała swoją debiutancką płytę Frank.  Jej kariera potoczyła się błyskawicznie.  Jej wspaniałe poruszające teksty które sama pisała trafiały do słuchaczy, a jej głos dopełniał całego dzieła.  Amy zawsze twardo sprzeciwiała się różnego rodzaju używkom, stroniła od nich, niestety na swojej drodze spotkała mężczyznę swojego przyszłego męża który nie stronił od narkotyków.  Tak rozpoczęła się czarna strona kariery Amy, jej uzależnienie z którym walczyła do 2008 roku.  Po kilku latach artystka wydała kolejną płytę zatytułowaną Back to Black, droga do powstania tej płyty nie była usłana różami.  Pobyty w klinikach odwykowych, poprawa, kolejne upadki, koncerty pod wpływem narkotyków.  Amy kończy małżeństwo z mężczyzną który wpłynął na nią demoralizująco, wychodzi z uzależnienie i wydaje się, że jej życie wychodzi na prostą.  Piosenkarka zakochuje się po raz kolejny, tworzy nową płytę lecz tym razem zniszczy ją coś innego- alkohol. 23 lipca 2011 roku ochroniarz piosenkarki znalazł ją martwą w łóżku.


Książka nie jest wybitną biografią, ale już na samym początku ojciec Amy- Mitch  pisze, że jest człowiekiem prostym i historię swojej córki chce przedstawić prosto. Nie znajdziemy tu wyszukanego słownictwa i bogatego języka, ale będziemy mieli okazję przeczytać całą prawdę widzianą oczami ojca artystki.
''Amy moja córka'' to książka opisująca życie artystki od dnia jej urodzin aż do momentu jej śmierci. Znajdziemy tu opisy jej dzieciństwa, zabawnych sytuacji szkolnych, pierwszych występów, powstawania debiutanckiej płyty. Będziemy mieli okazję poznać ludzi którzy znali Amy najlepiej, od samego początku jej życia, a co najważniejsze poznajemy jej ojca  Mitcha Winehousa i to jaka był Amy w jego oczach.


Polecam lekturę wszystkim zarówno tym którzy znali i uwielbiali twórczość Amy jak i tym osobom którzy kojarzyli ją tylko z jej występów na haju i po alkoholu, z jej pijackich skandali i burzliwego życia. Amu to tak naprawdę zagubiona osoba która w swoim życiu popełniła kilka błędów które zaważyła na jej całym karierze. Musimy być świadomi, że książka na pewno nie jest w całości obiektywna bo w końcu jaki rodzic jest obiektywny w stosunku do swojego dziecka. Warto dodać, że dochód z książki wspiera fundację Amy. Warto poznać tę książkę i historię widzianą oczami ojca który utracił swój największy skarb- swoje dziecko.


Moja ocena: 5/6


Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu  Sine Qua Non. 

2 komentarze:

  1. Za jej życia nie byłam nigdy fanką jej twórczości, więc raczej to książka nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. czytałam i powiem, ze warto było

    OdpowiedzUsuń