czwartek, 2 maja 2013

Ukarać zbrodnię- Erica SpindlerTytuł: Ukarać zbrodnię
Autor: Erica Spindler
wydawnictwo: Wydawnictwo Mira/ Harlequin 
data wydania:  2013
liczba stron: 480


OPIS:
W na pozór spokojnym miasteczku w Karolinie Północnej dochodzi do serii dziwnych wypadków. Tylko policjantka Melanie May dostrzega pewną prawidłowość – wszyscy zmarli mężczyźni znęcali się nad kobietami i dziećmi, lecz uniknęli kary. Melanie, ryzykując karierę, rozpoczyna prywatne śledztwo. Prosi o pomoc Connora Parksa, wybitnego profilera FBI. Wspólnie docierają do ważnych faktów, ale też często gubią się w labiryncie domysłów. Ktoś celowo kieruje ich na fałszywy trop. Wkrótce ich dochodzenie zmieni się w niebezpieczną rozgrywkę z psychopatycznym mordercą…
                    Nie miałam okazji poznać twórczości Erici Spindler do momentu kiedy wydawnictwo Mira/ Harlequin postanowiło wznowić wydanie jednej z jej powieści, pt.  „Ukarać zbrodnię”. Dawno nie czytałam kryminału i ociągałam się z przeczytaniem tej powieści, ale kiedy już zaczęłam nie mogłam się oderwać. Lektura wciąga od pierwszej strony, a zagadkowe zabójstwa sprawiają, że czytelnik sam zaczyna się zachowywać jak policjant poszukując mordercy.


Melanie May to kobieta, rozwódka po trzydziestce, a na dodatek policjantka w małym komisariacie  w Whistlestop.  Kobieta musi zmagać się z trudem wychowywania małego synka i ciągłą walką z byłym mężem który chcę zabrać jej prawa do opieki nad dzieckiem.  Ambicja naszej bohaterki są o wiele większe niż mogłoby się wydawać, Mel nudzi się w prowincjonalnym miasteczku i chętnie zajęła by się prowadzeniem jakiegoś śledztwa rodem z FBI.  Kiedy już otrzymuje taką sprawę gwałtownie zostaje ona zabrana miejscowej policji i przekazana specjalistom.  Kobieta nie może się z tym pogodzić i chce zrobić wszystko by zwrócić na siebie uwagę. Nadarza się ku temu znakomita okazją, Mel zaczyna interesować się dziwnymi zgonami mężczyzn którzy w przeszłości byli oprawcami w stosunku do swoich żon  i partnerek.  Wydawać by się mogło że te sprawy nie mają ze sobą nic wspólnego, ale Melani e nie rezygnuje i zaczyna dochodzenie, a to co odkryje zaszokuję nie jednego policjanta FBI.  Melania ryzykuję i zaczyna śledztwo, a pomagać jej będzie Connora Parksa wspaniały profiler FBI którego przeszłość wciąż daje o sobie znać.  Melanie nie spodziewa się w co się wplątała, jakie niebezpieczeństwo jej grozi i to że rozwiązanie zagadki zmieni całe jej życie.


Erica Spindler to znana amerykańska pisarka i pewnie większość z wam miała już okazje zaznajomić się z jej twórczością. Musze się przyznać, że ja osoba która bardzo lubi powieści kryminalne nie miałam dotąd jej książki w ręce.  Po przeczytaniu „Ukarać zbrodnię” wiem już, że autorka jest genialna i z przyjemnością rozpocznę przygodę z jej twórczością.  Dawno nie czytałam tak dobrej wciągającej literatury która pochłonęłaby mnie w całości.  Autorka specjalizuje się w thrillerach romantycznych, ten gatunek jak najbardziej przypadł mi do gustu, połączenie zagadki kryminalnej i wątku romantycznego jest jak najbardziej na plus.

Książka ma kilka wątków które zgodnie się przeplatają,  oczywiście głównym z nich jest wątek kryminalny.  Mamy okazję śledzić dochodzenie w sprawie zabójstwa jednej z córek wpływowego mieszkańca Charlotte, oraz śledztwo dotyczące Mrocznego Anioła czyli tajemniczych zabójstw na mężczyznach brutalach katujących swoje rodziny.  O wiele bardziej ciekawiło mnie śledztwo numer dwa którym zajęli  się Mel i Connor.  Autorka zaskakiwała nas, mieszała w śledztwie, ale jestem z siebie dumna ponieważ odkryłam kto kryje się za tajemniczymi morderstwami.  Oprócz śledztwa pojawił się tez wątek rodzinny który był bardzo dobrze poprowadzony. Bardzo fajnie przedstawiono relacje trzech sióstr: Mel, Mii i Ashley.  Siostry są ze sobą silnie związane, może troszkę za bardzo, ale wpływ ma na to ich dzieciństwo które do lekkich nie należało. Ojciec dziewczyn należał właśnie do gatunku brutali którzy uwielbiają znęcać się nad dziećmi.  Mel i Mia mimo iż są bliźniaczkami to na wyglądzie ich podobieństwo się kończy. Melanie jest silna i twarda zawsze chciała być niezależna i umiała walczyć o swoje, natomiast Mia jest uległa, Wrażliwa i słaba, szybko się poddaje i nie umie postawić na swoim.  Ashley ostatnia z sióstr jest zagubioną w świecie dziewczyną która skrywa się za maską twardej kobiety. Nie umie zaufać nikomu, a już szczególnie płci przeciwnej.

Całość książki jest spójna i czyta się ją idealnie. Język powieści jest przyjemny i lekki. Akcja rozkręcana jest stopniowo, a nowe informacje dawkowane umiejętnie.  Bohaterowie dopracowani są w każdym nawet najmniejszym szczególe, a tajemniczy Mroczny Anioł to totalny majstersztyk literacki. Jego postać psychologiczna jest ciekawa i diagnoza mordercy sprawi czytelnikowi dużo przyjemności.  Powieść porusza ważne problemy takie jak przemoc w rodzinie czy tez walka o dziecko.

Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony. Polecam !!!


Moja ocena: 6/6Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Mira.

3 komentarze:

  1. nie czytałam jeszcze niczego pióra tej autorki, ale po tak entuzjastycznej opinii, chyba zacznę się nad nią zastanawiać.

    OdpowiedzUsuń
  2. nie czytałam jeszcze niczego pióra tej autorki, ale po tak entuzjastycznej opinii, chyba zacznę się nad nią zastanawiać.

    OdpowiedzUsuń