środa, 26 czerwca 2013

Cała prawda o...- Ilona Felicjańska, Aneta Pondo


Tytuł: Cała prawda o...
Autor: Ilona Felicjańska, Aneta Pondo
wydawnictwo: Mira
data wydania:  5 czerwca 2013
liczba stron: 320

OPIS:
 Ilona Felicjańska: Cała prawda o…
 Modelka, gwiazda pokazów pret-a-porter i haute couture na świecie: Calvin Klein, Pierre Cardin, Escada, Max Mara i w kraju: Teresa Rosati, Maciej Zień, Ewa Minge, Paprocki & Brzozowski, Łukasz Jemioł. Założycielka fundacji, matka, żona, celebrytka – w niezwykle szczerej rozmowie z Anetą Pondo.

                          Chyba każdy z nas kiedyś w swoim życiu choć raz obejrzał wybory miss czy też jakieś pokazy mody. Tylko, że po zakończeniu programu większość  z nas wyłączała telewizor i nie myślała o dziewczynach w nich występujących, nie zastanawiało nas to co się nim działo po wyborach, jak poradziły sobie z porażką bądź wygraną. Były dla nas obcymi osobami, które umiliły nam jeden z wieczorów występując w takim a nie innym show.  Świat modelek wydawał nam się taki kolorowy, piękne stroje, sesje zdjęciowe, show-biznes nic tylko pozazdrościć, ale co działo się tak naprawdę po drugiej stronie gdy aparaty i kamery zostawały wyłączone . Prawie każda dziewczyna będąc dzieckiem chce być księżniczką, a wydaje się, że modelki traktowane są właśnie tak jak królewny z bajek. Tylko czy naprawdę świat, który z pozory jest taki piękny, idealny i kolorowy jest taki naprawdę? Co jeżeli bajka zamieni się w koszmar z którego będziemy musieli wyrwać się sami?

„Cała prawda o…” jest to książka- spowiedź. Całość napisana jest w formie wywiadu przeprowadzonego przez Anetę Pondo z Iloną Felicjańską.  O kim jest książka? O kobiecie która dostała szanse na chodzenie po wybiegach całego świata, o kobiecie pięknej i zakompleksionej przez  niskie poczuciu własnej wartości które wpływa na nasze życie i wyniszcza nas samych.  Mamy okazje przeczytać o bajkowym życiu które stało się koszmarem, a jedynym wyjściem był kolejny kieliszek wina, który później już nie wystarczał.  Historia o tym, że kiedy staczamy się i potrzebujemy wsparcia nasi przyjaciele się odsuwają i na placu boju pozostajemy samotni.  W kilku słowach książka przede wszystkim o życiu i  tym, że nasze marzenia i wyobrażenia o życiu z przeszłości nie są odzwierciedleniem naszej teraźniejszości. 

Książkę czyta się jednym tchem, wywiady zazwyczaj są krótkie tutaj ma on 320 stron od których nie można się oderwać.   Przeczytane słowa wzruszają, skłaniają do refleksji, a wszystko to dlatego, że opowiadają o prawdziwym życiu, a nie fałszywej historii wymyślonej na potrzeby książki. Każdy rozdział opowiada o kolejnym etapie życia Pani Ilony. W czytelnika uderza prawdziwość tej spowiedzi, szczerość aż do bólu, mówienie prawdy często bolesnej, powracanie do wydarzeń o których nie chciało by się mówić nikomu. 
Do książki podchodziłam z nastawieniem „dlaczego by nie?”  i przyznam się, że nie żałuję czasu z tą lekturą. Warto sięgać po prawdę, a nie opierać się na plotkach i na tym co mówią nam kolorowe pisma. Wierzę, że w tej książce tą prawdę otrzymaliśmy, jest to szczera rozmowa z kobietą która w swoim życiu przeżyła tyle, że można by to podzielić na kilka osób.  Powiedzenie sobie „jestem alkoholiczką” jest trudne, ale przyznanie się przed całą Polską jest niewyobrażalnie trudnym procesem. Pani Felicjańska zrobiła to i podziwiam jej wewnętrzną siłę która popchnęła ją do tego kroku. Z całego serca trzymam kciuki za Panią Ilonę i jej walkę z nałogiem, mam nadzieję, że codzienne bitwy stoczone z samym sobą i uzależnieniem umocnią ją i sprawią, że stanie się jeszcze silniejszą kobietą.

Polecam tą lekturę wszystkim, nawet jeżeli myślicie „to nie dla mnie, co mnie obchodzi jakaś tak alkoholiczka-modelka” , zastanówcie się jeszcze raz bo nasze życie nie jest usłane różami i nigdy nie wiadomo jaką bitwę przyjdzie nam jeszcze stoczyć. Nie oceniajmy tak łatwo, ale zacznijmy odbierać ludzi sercem.


Moja ocena: 6/6Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Mira.


3 komentarze:

 1. Też dostałam tą książkę mam nadzieję, że również mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Twoje wrażenia będą podobne do moich :)

   Usuń
 2. Bardzo mnie zaciekawiłaś, więc zapisuję sobie tytuł i mam nadzieję, że niedługo uda mi się tę książkę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń