sobota, 29 czerwca 2013

Gorsze światy. Migawki z Europy Środkowo-Wschodniej- Wojciech Śmieja


Tytuł: Gorsze światy. Migawki z Europy Środkowo-Wschodniej
Autor: Wojciech Śmieja
wydawnictwo: Carta Blanca
data wydania:  17 października 2012
liczba stron: 304


OPIS:

Czym są „gorsze światy”? Większa część świata jest „gorsza”: szara, nieciekawa, bez zdarzeń i barwnych postaci, taka, o której lepiej zapomnieć. Pozornie. Autor, podróżując po „gorszych światach”, pokazuje całe ich zróżnicowanie i bogactwo. Wraz z nim poznajemy nieturystyczną stronę Europy Środkowo-Wschodniej: tajemniczych Pomorców znad Morza Białego, wydziedziczonych Aromumów z Macedonii, odradzające się wspólnoty monastyczne w Besarabii, rumuńskich pasterzy, dla których czas wydaje się nie istnieć, czy istebniańskich wynalazców, którzy napisali nieznany rozdział historii polskiej motoryzacji. Gorsze światy to przestrzeń prowincjonalna, gdzie czas trochę się zakrzywia. Zjawiska, które gdzie indziej przeminęły i chcielibyśmy o nich zapomnieć, znajdują sobie w nich ostatni bastion trwania. Tak jest w Kosowskiej Mitrowicy czy nad Dniestrem, gdzie zimnowojenne podziały trwają nawet dwadzieścia lat po zakończeniu zimnej wojny..                        Wojciech Śmieja w swojej książce zabiera nas w podróż niezwykłą, pełną tajemnic i miejsc oderwanych od rzeczywistości. To miejsca w których czas nagle stanął w miejscu i postęp się zatrzymał, są nieodwiedzane przez turystów zapomniane przez świat.  Są to miejsca o których nie przeczytamy na pierwszych stronach gazet, ani też w pierwszym lepszym wakacyjnym przewodniku turystycznym.  O jakich miastach jest tak książka? W większości o miastach w Europie Środkowo-Wschodniej, które mają własną historię i żyją we własnym rytmie.

Wraz z autorem książki poznajemy Ukrainę, Mołdawię, Serbie, Rumunie, Macedonie, Czarnogórę. Mamy okazję poznać kulturę, obyczaje, tradycję i historię tych państw. Dowiadujemy się rzeczy o których nie mieliśmy pojęcia, intrygujące nazwy miast, ciekawe historie, nieznane nazwiska. Książka jest zbirem historii o różnych miejscach,  osobach i historiach.  Każdy z bohaterów jest inny i opowiada inną historię i w tym właśnie tkwi magia tej książki.

Książka jest idealną pozycją dla osób, które chcą poznać Europę z trochę innej strony może tej bardziej tajemniczej, surowej i nie pokazywanej w kolorowych gazetach i programach telewizyjnych. Jeżeli ktoś interesuję się literatura dotycząca podróżowania to jestem pewna, że nie zawiedzie się czytając tą pozycję.


Moja ocena: 5/6

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Carta Blanca


2 komentarze:

  1. Czytałam kilka książek tego wydawnictwa - kojarzą mi się z charakterystyczną okładką, otwartością na świat i dobrą zabawą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książki tego wydawnictwa są szalenie ciekawe i poszerzają horyzonty. Polecam je wszystkim :)

      Usuń