środa, 3 lipca 2013

Irlandia-Christopher Somerville


Tytuł: Irlandia
Autor: Christopher Somerville
wydawnictwo: G+J
data wydania:  2013 (data przybliżona)
liczba stron: 401

OPIS:
Irlandia to nieduża wyspa, na której królują zielone pola, urzekające wybrzeża i małe wyspy, siąpiący deszcz oraz wygadani ludzie, pociągający guinnessa przy dźwiękach tradycyjnej muzyki. Warto poznać zarówno tajemniczy świat północnoirlandzkiej wsi, serdeczną gościnę w prowincjonalnych muzycznych pubach i pensjonatach oraz pejzaż pięknych gór i wybrzeży na zachodzie i południowym zachodzie, jak i wyrafinowanie i dowcip Dublina, rozkosze pół golfowych, wyścigów konnych czy wędkowania w jeziorach. Słynne atrakcje krajobrazowe i obiekty turystyczne leżą gęsto tuż obok siebie. Można jednak ominąć zatłoczone sklepy z pamiątkami w Killarney i sznur samochodów na szlaku malowniczej pętli Kerry oraz zrezygnować z walki o stolik w rybnej restauracji Kinsale i poznać prawdziwe oblicze Irlandii z dala od głównych dróg, w uliczkach dzielnic portowych, już po 10-minutowym spacerze górskim szlakiem czy ścieżką przez torfowiska.

 Jeśli lubisz życie na walizkach, spędź wakacje, podróżując po Irlandii.
 Poznaj tajemnice „starej wiary” i historię św. Patryka. Dowiedz się, do czego służą hurley i sliotar oraz co inspirowało braci Yeatsów. Wybierz się na festiwal operowy w Wexfordzie oraz do baru Hi-B w Corku. Skosztuj takich dań jak champ czy brack i odkryj, co naprawdę jest narodowym napojem Irlandii.
Irlandia większości z nas kojarzy się z zieloną koniczynką, skrzatami, pięknymi zielonymi terenami. Tak naprawdę Irlandia to coś więcej, to kraj posiadający wspaniałą burzliwą historię, to cudowni roześmiani ludzie, klimatyczne puby wypełnione tradycyjną Irlandzką folkową muzyką oraz kufle pełne  guinessa.

Autorem przewodnika z serii „Wakacje na walizkach” jest ceniony znawca Wielkiej Brytanii , podróżnik Christopher Somerville.  W swoim pisarskim dorobku ma ponad dwadzieścia książek , jest autorem wielu artykułów o tematyce podróżniczej i turystycznej. Ty razem mamy okazje dogłębnie poznać Zieloną Wyspę i myślę, że ten przewodnik spełnia swoje zadanie, każda strona sprawia, że czytelnik ma ochotę rzucić wszystko , spakować walizkę i ruszyć w podróż by poznać ten fascynujący kraj. 

Kiedy myślę o tym kraju nieodłącznie na myśl przychodzą mi Celtowie, którzy mieli wielki wpływa na historię, kulturę i obyczaje Irlandczyków. Burzliwa historia Irlandii jest ciężka i skomplikowana, mieszkańcy wyspy przez długi czas byli pozbawieni możliwości dumy ze swojej kultury i przeszłości dzięki Brytyjczykom co spowodowało wieloletnie walki o wolności i wyzwolenie. Z wiąże się wyjątkowy znany  i kojarzony na całym świecie tradycyjny Irlandzki taniec oraz ich wyjątkowa muzyką, która porywa każdego i nie pozwala nogom ustać w miejscu.  Odwiedzając ten kraj w oczy rzucą się na pewno ogromne tereny zielone i pasące się na nich owce, w małych wioskach poczujemy się jak gdyby czas stanął w miejscu, a przesympatyczni mieszkańcy ugoszczą nas i opowiedzą nie jedną wyjątkową historię i legendę.  Warto poznać małe miasteczka i wsie leżące daleko od wielkich miast, poobserwować życie toczące się tam i poznać zwyczaje mieszkańców.   Będą w Irlandii nie ma możliwości by nie odwiedzić Dublina i nie zobaczyć jego wyjątkowych zabytków, nie można zapomnieć o dniu św Patryka i wspaniałym obchodom towarzyszącym temu świętu, gdy cały kraj przystrojony jest w soczystą zieleń.

Warto poznać kulturę Irlandii, nie miałam pojęcia, ze ten kraj ma aż tylu  wspaniałych pisarzy, dramaturgów, aktorów, piosenkarzy,  poetów, zespołów muzycznych ,tancerzy, reżyserów i wielu innych wyśmienitych artystów. Chyba każdy z nas zna takie nazwisko jak Oscar Wilde oraz słyszał muzykę U2.

Przewodnik jest kopalnią informacji, dowiemy się z niego wszystkiego co przyda się na podczas podróży do Irlandii. Pojawiają się tak ciekawostki o historii, kulturze, sztuce, dowiadujemy się o najważniejszych świętach o ich obchodach.  Dzięki  pojawiającym się mapą, numerami telefonów, adresami  czy też cennikiem możemy zaplanować podróż idealną, wiemy co warto odwiedzić i zobaczy, a co możemy sobie odpuścić.

Całość jest czytelna, jasna i przejrzysta informację są dokładnie wyselekcjonowane i dobrane, każda strona opatrzona jest bogatymi ilustracjami, które dopełniają cały przewodnik.

Jeżeli chcecie odwiedzić Irlandię i odpowiednio  przygotować się do tej podróży to ten przewodnik jest do tego idealny, jestem przekonana, że czytając go zakochacie się w tym kraju  i nie będziecie mogli myśleć o niczym innym jak o podróży tam i zobaczeniu wszystkich wspaniałości przedstawionych w tej książce na żywo.  Polecam!

6/6

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu G+J


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz