piątek, 26 lipca 2013

Wyspa z mgły i kamienia- Magdalena KawkaTytuł: Wyspa z mgły i kamienia
Autor: Magdalena Kawka
wydawnictwo: MG
data wydania: 31 lipca 2013

OPIS:

Dlaczego odkładamy siebie na owo mityczne „potem”, które nigdy nie nadchodzi? Wychowujemy dzieci, zdobywamy kolejne kwalifikacje, żyjemy zadaniowo. W nieustającym strachu, że nie podołamy, że znowu ktoś będzie niezadowolony. Oglądając się na innych boimy się marzyć. Zaciskamy szczęki i zachowujemy się, jakbyśmy mieli żyć wiecznie.

 Kiedyś zamienia się w nigdy.

 Julia także się bała. Przez całe życie starała się być dla swoich córek matką i ojcem jednocześnie. Każdego ranka myślała jedynie, o tym, żeby nikt nie umarł na jej dyżurze. I jeszcze, żeby dziewczynki były szczęśliwe. Była im potrzebna i to wypełniało po brzegi jej dni i noce.

 Kiedy dorosły i przestały potrzebować opieki, uświadomiła sobie, że w powtarzalnej, banalnej codzienności zgubiła coś bardzo ważnego – siebie samą.

 Miała dwa wyjścia: albo popatrzeć na swoje życie jak na porażkę, albo spróbować odnaleźć w sobie tamtą dziewczynę, którą wypędziła, gdy została sama z dwójką małych dzieci i długami do spłacenia.

 Postanawia o siebie walczyć. Przenosi się na cichą, kreteńską wieś, gdzie zamierza spokojnie żyć, robiąc to wszystko, na co nigdy nie miała czasu. I nawet nie podejrzewa, że życie pełne emocji i niebezpieczeństw dopiero się dla niej zaczyna

Magdalena Kawka, autorka książki pt. „ Wyspa z mgły i kamienia” jest laureatką  pierwszej edycji konkursu „Piórem i pazurem”. Gdy tylko dowiedziałam się o czym opowiadać będzie ta książka wiedziałam, że z chęcią zapoznam się z tą lekturą.

Julia jest to kobieta po pięćdziesiątce, która została porzucona przez swojego obecnego partnera. Znudzona swoim dotychczasowym życiem i jego monotonia postanawia spełnić swoje marzenie i wyprowadzić się z Polski. Na miejsce swojego przyszłego życia wybiera urokliwą Kretę, z dnia na dzień sprzedaje kamienice i wylatuję pozostawiając za sobą swoje dawne życie.  Od samego początku jej nowi sąsiedzi nie zachowują się przyjaźnie, a wręcz przeciwnie są do niej wrogo nastawieni.  Jej nowe życie zaskoczy nawet ją, zniknie rutyna i monotonia, a w zamian pojawi się tajemnica i pełne przygód życie.

 Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z twórczością tej autorki, ale nie zawiodłam się. Pani Kawka doskonale opisała urokliwą wyspę i jej krajobrazy, czytając człowiek zazdrościł bohaterce jej nowego życia i miejsca zamieszkania.  Książka napisana jest naprawdę dobrze, język nie męczy czytelnika, dzięki czemu powieść czytamy szybko i z wielką przyjemnością.  Pojawia się też wątek kryminalny i mimo, że nie jest skomplikowany to i tak daje dużo przyjemności podczas czytania i odkrywania tajemnicy razem z Julią. Jeżeli ktoś nastawi się tu na powieść lekko sensacyjną na pewno zawiedzie się, autorka potraktowała wątek kryminalny dość beztrosko i nie poważnie, więc nie znajdziemy tu intrygi porywającej nas i nie pozwalającej odłożyć książki na bok.

Jedyne co mogę zarzucić książce to osobowość głównej bohaterki, która momentami zachowywała się nie jak kobieta w wieku pięćdziesięciu lat. Czasami po prostu drażniła mnie swoimi wyborami i decyzjami jakie podejmowała. Nie oczekujmy  też zaskakującego zakończeniu ponieważ takie się po prostu nie pojawi. Jednak jako całość Pani Kawka stworzyła dobrą, przyjemną w odbiorze powieść obyczajową z lekką kryminalną historią w tle. Jako lektura na wakacje „Wyspa z mgły i kamienia” sprawdzi się w stu procentach.


Moja ocena: 3/6

2 komentarze:

  1. szkoda, że bohaterka nie przekonała Cię do siebie. chętnie sprawdzę jak sama zareaguje na jej charakter i wybory.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie miałam do czynienia z twórczością tej autorki, ale po twojej nieco chłodnej recenzji chyba nie tak szybko sięgnę po jakąś jej książkę.

    OdpowiedzUsuń