sobota, 18 stycznia 2014

Philipp Lahm. Drobna różnica, czyli jak zostać piłkarzem-Philipp Lahm
Tytuł: Philipp Lahm. Drobna różnica, czyli jak zostać piłkarzem

Autor: Philipp Lahm
wydawnictwo: Sine Qua Non
liczba stron: 240


OPIS:


Gdy był chłopcem, po prostu lubił grać w piłkę.

 Dziś jest kapitanem reprezentacji narodowej oraz Bayernu Monachium.

 Swoimi porywającymi występami Philipp Lahm doprowadził Niemcy na podium mistrzostw świata, a Bayern Monachium na szczyt Ligi Mistrzów. Jego niezawodna i inteligentna gra sprawiła, że na stałe zapisał się w historii światowego futbolu.

 Piłkarz opowiada o tym, jak z chłopca biegającego po szkolnym boisku stał się wielką gwiazdą. Opisuje niezapomniane chwile niemieckiej piłki nożnej, a także pozwala zajrzeć za kulisy Bundesligi, Ligi Mistrzów oraz największych turniejów piłkarskich. Po raz pierwszy zdradza pikantne szczegóły dotyczące jego życia osobistego i mówi o niespodziance zarządu, na skutek której musiał zmienić mieszkanie. Wyjaśnia, dlaczego w Bayernie polegli Jürgen Klinsmann, Felix Magath oraz Louis van Gaal.

 Poza nieznanymi faktami i wątkami sensacyjnymi Drobna różnica to również rzetelna i uczciwa autobiografia, a także źródło odpowiedzi na wiele kluczowych pytań. Co tak naprawdę wydarzyło się w ostatnich latach w reprezentacji Niemiec i czemu mistrzostwa Europy w 2004 roku okazały się totalną klapą? Kto był prawdziwym liderem, kiedy kadrę prowadził Jürgen Klinsmann? Dlaczego piłkarze w trakcie spotkania z Anglią na mistrzostwach świata w 2010 roku musieli się śmiać?

 Dzięki tej książce fani uzyskają możliwość spojrzenia na futbol z zaskakującej perspektywy, a pozostali czytelnicy otrzymają kompleksowe wprowadzenie do najpopularniejszej dyscypliny świata.
Tylko kibice mogą zrozumieć to uczucie kiedy w dłoni trzyma się biografię swojego ulubionego piłkarza i powoli strona po stronie przeżywa się wszystkie wydarzenia z życia naszego ukochanego sportowca. Philipp Lahm jest moim ulubionym piłkarzem i jego biografia wywołała u mnie cały szereg emocji.
Książka jest… cóż cudowna, ale niczego innego nie spodziewałam się po Phillipie Lahmie.  Biografię, a właściwie autobiografię czyta się bardzo szybko i przyjemnie dzięki stylowi w jakim jest napisana, język zrozumiały dla każdego czytelnika doprawiony szczyptą humoru i błyskotliwością.  Rozdziały opowiadają o wszystkim co ważne dla piłkarza, ale nie utrzymują one książki w sztywnych ramach, wręcz przeciwnie zachowują względny porządek i ułatwiają czytanie.

Jak wiadomo książka uznana była za kontrowersyjną, a to wszystko zasługa samego autora. Philipp nie owijając w bawełnę wypowiadał się na tematy tabu, prostuję historię krążące w świecie futbolu.  Jest szczery i bezpośredni i właśnie dzięki temu ta lektura jest tak dobra i wyrazista.  Dowiadujemy się co dzieje się przed i po meczach, wchodzimy za kulisy reprezentacji Niemiec jak i Bayernu Monachium.  Lahm nie bał się krytykować, nie oszczędzał nikogo nawet trenerów z którymi miał okazje pracować.

Czytając nie można było nie dostrzec jaką wielką pasją jest dla piłkarza piłka nożna, jest ona całym jego życiem. Opisy poszczególnych meczy po których my kibice wylewaliśmy morze łez, pisane z jego perspektywy zrobiły na mnie wielkie wrażenie. Przecież wszystkie te wydarzenia nadal są przed moimi oczami, pamiętam te bramki, chwile radości jak i smutku. Każdy z nas pamięta finał Euro 2008 czy też Mundial w RPA. To są  wspomnienia, które w tej biografii odkrywamy z niesamowitym piłkarzem. Philipp daje też pożyteczne i ważne wskazówki młodym piłkarzom, którzy dopiero co zaczynają swoją przygodę z piłką.

Książkę poleciłabym każdemu kibicowi, a w szczególności fanom Philippa Lahma ze swojego doświadczenia wiem, że ci drudzy będą zachwyceni tą lekturą.


Moja ocena: 6/6Brak komentarzy:

Prześlij komentarz