wtorek, 8 stycznia 2019

Saudyjka za kierownicą - Manal Asz - Szarif


Tytuł: Saudyjka za kierownicą

Autor: Manal Asz - Szarif

Wydawnictwo: W.A.B.

Data wydania: 30 stycznia 2019

Manal Asz- Szarif to autorka książki „Saudyjka za kierownicą”. Kobieta od lat walczy o prawa i godne życie dla kobiet zamieszkujących w Arabii Saudyjskiej. W roku 2011 kierowała samochodem, a tym samym złamała prawo panujące w Arabii. Trafiła do aresztu i została uwolniona tylko dzięki mediom i organizacjom międzynarodowym.


„Saudyjka za kierownicą” to książka, którą powinni przeczytać wszyscy, zarówno kobiety jak i mężczyźni, ale myślę, że jej treścią szczególnie porażona będzie płeć piękna. Przerażające jest uświadomienie sobie, że to co dla nas wydaje się być czymś oczywistym gdzieś na świecie jest zakazane dla jakiejś części społeczeństwa. W Arabii Saudyjskiej normalne jest to, że do urzędów kobieta może przyjść tylko w towarzystwie mężczyzny czyli oficjalnego opiekuna. Dla nas żyjących w Europie w XXI wieku to jest czymś abstrakcyjnym, nie do pomyślenia. Podczas czytania nie raz byłam zszokowana i przerażona, a oburzenie i złość towarzyszyły mi nieustannie.


Powieść przenosiła nas do zupełnie innej rzeczywistości, odległej i obcej, a przecież to nadal nasz świat, nasza planeta. Każda osoba której bliskie są sprawy wolności i równości będzie musiała przygotować się do tego, że w tej książce mężczyzna i kobieta nie są sobie równi, a wręcz przeciwnie różni ich wiele. Autorka z bolesną szczerością opisuje życie kobiet w Arabii Saudyjskiej, przedstawia ich codzienność przepełnioną bólem, ponieważ tam gdzie żyją kary cielesne są na porządku dziennym. Już od najmłodszych lat dziewczynkom do głów wtłacza się, że są tylko kobietami, mają być dobrymi matkami i żonami. Nie mają żadnych praw, mają tylko służyć.


Manal Asz- Szarif walczy każdego dnia, by kobiety mogły być wolne, by klatki w których zostały zamknięte zostały otwarte i powoli udaje jej się zmienić ten świat, który pozornie wydawał się nie do zmiany. Wspaniała lektura, która poruszy serca, otworzy oczy i wbije w fotel. Polecam!
                                                  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz