piątek, 3 sierpnia 2012

Otuleni deszczem- Charles Martin


Tytuł: Otuleni deszczem
Autor: Charles Martin
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: wrzesień  2010
Liczba stron: 428

Opis:

Tucker kochał tylko trzy osoby: przyrodniego brata Mutta, towarzyszkę dziecięcych zabaw Katie oraz opiekunkę, o której mówił mama Ella. I choć Ella Rain zmarła wiele lat temu, Tucker ciągle słyszy jej głos. Zmuszony jest wrócić w rodzinne strony, uporać się z tragicznymi wspomnieniami. Los sprawia, że Mutt i Katie znów pojawiają się w jego życiu...

 "Otuleni deszczem" to wzruszająca powieść o przebaczeniu i różnych odcieniach miłości. Choć miłość jest ryzykiem, bardziej niebezpieczne jest życie bez niej.
 Wybory, jakich dokonują bohaterowie są trudne, bolesne i przeczące logice, ale możliwe.
 Ujmująca historia o uzdrowieniu i zwycięstwie miłości.


                                 Otuleni deszczem jest pierwszą książką Charlesa Martina jaką czytałam i muszę przyznać, że nie zachęciła mnie do twórczości tego autora.  Czytałam wiele pochlebnych opinii na temat tego autora lecz niestety nie jestem przekonana. Otuleni deszczem jak każda powieść ma swoje plusy i minusy. Na korzyść na pewno przemawia historia opowiedziana przez pana Martina. Jest to wzruszająca opowieść o sile miłości i wybaczenia.

Książka opowiada historię Tuckera którego dzieciństwo nie było usłane różami, musiał zmagać się ze swoim ojcem- odnoszącym sukcesy w każdej dziedzinie mężczyźnie który powoli staczał się tracąc wszystko, a przy tym niszcząc życie swojego syna.  Jedyną osobą w której Tucker miał oparcie była jego opiekunka Pani Ella, osoba pełna szczerej wiary w Boga. W życie małego Tuckera były jeszcze dwie osoby: Jego młodszy brat Mutt i przyjaciółka Katie. Mijają lata, Tucker jest fotografem, podróżującym po świecie, Katie nie ma od dawna wżyciu Tuckera, Mutt mieszka w domu dla umysłowo chorych, a pani Ella nie żyje. Mimo to drogi wszystkich bohaterów spotykają się i historia zaczyna się od nowa.  Każda z postaci zaznała w swoim życiu bólu i cierpienia, każda czuła się samotna i nic nie warta, teraz mają okazję zapomnieć o przeszłości  i zbudować nowe życie dalekie od nienawiści.  Bohaterowie muszą walczyć z przeciwnościami jakie pojawiają się na drodze, ale pierw musza zawalczyć o siebie i pokonać wewnętrzne demony z przeszłości. 

Książka Otuleni deszczem miała dla mnie jeden wielki plus i tylko dzięki temu przeczytałam ją do końca, plusem tym jest WIARA. Tak, książka ta przepełniona jest Ewangelią z każdej strony spoglądają na nas cytaty Biblijne, pełne życiowej mądrości i miłości.  Historie które opowiada małemu Tuckerowi, Pani Ella są piękne i pouczające, ale tez pełne nadziei. Urzekła mnie jej historia o skrytce na ludzi "Są tam schowani ludzie. Ludzie, których kochasz, a którzy Ciebie kochają. Skrytka ma się dobrze, gdy jest pełna, a boli, gdy jest pusta." 

Podsumowując książka przepełniona jest pozytywnymi emocjami i wartościami, wbrew pozorom mimo tego, że mnie nie zachwyciłam polecam ja każdemu. Wierzącym spodoba się na pewno, a niewierzącym pozwoli na inne spojrzenie na wiarę.  Jest to książka pełna nostalgii, melancholii, czytając ja musimy się maksymalnie skupić bo tylko wtedy zrozumiemy przesłanie książki.  Morał z tej książki jest taki, że pieniądze szczęścia nie dają, a więcej radości dają nam tak naprawdę pozornie zwykłe chwilę spędzone z bliskimi które po latach są czymś nie do zastąpienia.

Moja ocena to 3/6

Cytaty na zachętę :

„Życie jest walką, ale nie możesz zmagać się z nim za pomocą siły”

„Nie możesz przegonić deszczu, zamknąć promieni słońca w pudełku ani rozproszyć chmur, ale możesz kochać.”

„Diabeł istnieje naprawdę. Jest realny, jak na przykład woda, i tylko jedna myśl pałęta się po jego małym, wstrętnym móżdżku. Chce rozerwać Twoje serce, zdeptać je, wypełnić cię jadem i gniewem, a następnie zrzucić w przepaść”

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawa recenzja :)
    Na pewno zajrzę tu częściej ;)
    Zapraszam do mnie :
    ksiazka-na-kazdy-dzien.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń