piątek, 5 października 2012

Byłam najlepszą przyjaciółą Jane Austen- Cora Harrison


Autor: Cora Harrison
Tytuł: Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen
Wydawnictwo: Drzewko Szczęścia
Data wydania: 2012
Liczba stron: 384
                      Jane Austen- któż z nas nie słyszał tego nazwiska? Jeżeli nawet nie czytaliśmy wspaniałych powieści tej autorki to na pewno oglądaliśmy słynne ekranizacje jej powieści. Jane Austen jest pisarką wszechczasów jej powieści zachwycają po dziś dzień czytelników na całym świecie.  Dzięki Pani Harrison mamy okazję poznać Jane Austen z zupełnie innego punktu widzenia a mianowicie z perspektywy pamiętniki jej najlepszej przyjaciółki- Jenny Cooper.  Jeżeli macie ochotę dowiedzieć się o waszej ulubionej pisarce czegoś więcej a nie macie ochoty czytać zwykłej biografii serdecznie polecam książkę pt. „ Byłam najlepszą przyjaciółką Jane Austen” tutaj prawda miesza się z fikcją dzięki czemu otrzymujemy pełną zaskakujących wydarzeń historię.

Powieść przenosi nas w czasie do XIX wiecznej Anglii i rozpoczyna się dość dramatycznie 15 letnia Jane Austen jest bardzo chora, nikt nie wierzy w to, że ma jakieś szanse na przeżycie nikt oprócz jej kuzynki czyli naszej głównej bohaterki Jenny Cooper. Dziewczyna wykazuje się niezwykłą odwagą i ryzykując zniszczenie swej reputacji wymyka się o północy ze szkoły z internatem aby wysłać list do mamy Jane czyli Pani Austen.  Pani Austen niezwłocznie przyjeżdża po córkę oraz jej kuzynkę, dziewczęta zostają zabrane ze szkoły. W tym momencie tak naprawdę rozpoczyna się  akcja powieści. Dziewczyny poznają zupełnie inne życie, rozpoczynają się ich pierwsze bale, miłości, złamane serca, nowe znajomości. 
W powieści Pani Harrison poznajemy całą rodzinę Jane Austen, jej sąsiadów, znajomych oraz jej najlepszą przyjaciółkę która była dla niej jak siostra.

Powieść ma formę pamiętnika Jenny Cooper, pisze ona o swoim codziennym życiu, wydarzeniach które miały miejsce każdego dnia. Bardzo dużo miejsca zajmują opisy braci Jane oraz opisy właśnie Jane Austen dzięki czemu lepiej poznajemy słynną pisarkę. Musze przyznać, że książka naprawdę wygląda jak pamiętnik, okładkę jest tak delikatna i piękna, że bardzo łatwo można uwierzyć, że rzeczywiście wewnątrz znajdują się jakieś tajemnicze zapiski oraz sekrety młodej dziewczyny.  Na stronach powieści znajdują się rysunki Jenny która posiadała talent artystyczny oraz notatki od Jane Austen z fragmentami jej opowiadań.

Z wielką radością sięgnęłam po tę książkę ponieważ sama jestem pod wielkim wrażeniem twórczości Jane Austen.  Świat który jest przedstawiony w powieści oczarowuje czytelnika swoim klimatem. Poznajemy zupełnie inne życie, inne obyczaje, inne wychowanie. Książka pokazuje nam w bardzo obrazowy sposób życie szczególnie kobiet w tamtych czasach, widzimy świat pięknych strojów, miłości, romansów, tańców oraz plotek które w bardzo łatwy sposób mogły zniszczyć kobiecie reputacje i skazać ją na ciężkie życie.  Możemy też zauważyć jak ważne dla młodych kobiet było znalezienie sobie męża z pokaźnym majątkiem.

Książka „Byłam najlepszą przyjaciółka Jane Austen” zachwyci każdego wielbiciela powieści Jane Austen. W powieści każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie są w niej piękne stroje, bale, akcja, romans, niebezpieczeństwo oraz przedstawienie relacji między córką a matką.   Książka wydaje się być adresowana do nastolatek, ale jestem pewna że spodoba się też ich mamą i babcią.

Autorka wykonała kawał dobrej pracy wyszukując szczegółowe informację z życia Jane Austen. Dzięki niesamowitej wyobraźni i pomysłowości autorki możemy przeczytać wspaniałą opowieść.
Powieść polecam wszystkim jest to książka od której nie można się oderwać bo kto z nas nie ma czasami ochoty pomarzyć o innych czasach i oddać się pięknej historii w której życie jest zupełnie inne…

Moja ocena:  5/6


Za możliwość przeczytania dziękuję serdecznie Wydawnictwu Drzewko Szczęścia.


3 komentarze:

  1. Aaa, mam tę książkę i bardzo się cieszę, że Ci się spodobała - mam nadzieję, że i mnie się spodoba :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Marzę żeby ją dorwać i na pewno to zrobię ;D

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że mogłaby mi się spodobać ta książka:)

    OdpowiedzUsuń