wtorek, 30 października 2012

Słowik. Kopciuszek i inne najpiękniejsze bajkiTytuł: Słowik. Kopciuszek i inne najpiękniejsze bajki
Wydawnictwo: Drzewko Szczęścia
Data wydania: 2011
Liczba stron: 288
OPIS:
W baśniach i legendach znajduje się cudowna kraina fantazji, gdzie ludziom pomagają wróżki, a dobro zwycięża zło. Cuda dzieją się w tajemniczych odległych krainach, ale także i na bliskiej ojczystej ziemi.

 Oto zbiór najwspanialszych bajek - klasycznych utworów jak Kopciuszek czy Śpiąca królewna, polskich baśni i legend jak Królowa Bałtyku, a także bajek całkiem nowych, napisanych przez współczesnych polskich autorów.                      Dla dziecka oraz rodzica nie ma chyba nic lepszego niż zbiór wspaniałych bajek i legend w jednej książce. Słowik, Kopciuszek i inne najpiękniejsze bajki jest to antologia w której znajdują się piękne opowiadania zarówno te tradycyjne wszystkim nam dobrze znane jak i nowe zupełnie nieznane historię które zachwycą każdego malucha, ale też starszego czytelnika.  Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przygotowało dla nas zbiór przepięknych bajek - 27 baśni i bajek polskich i zagranicznych autorów.  Książka podzielona jest na trzy części : baśnie i legendy polskie, baśnie klasyczne oraz bajki nowe.

W pierwszej części znajdują się baśnie i legendy polskie. Pojawiają się tam historie spisane przez takich autorów jak np. Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Dzięki części pierwszej młodzi czytelnicy będą mogli poznać legendy dotyczące historii naszego kraju jak i baśnie które opowiadane były ich rodzicom, a  które do dziś zachwycają.  Każda z historii ma za zadanie przekazać coś czytelnikowi, w każdej z legend i baśni pojawia się wyraźny i łatwy do zrozumienia przekaz i pouczenie, a także podkreślenie wagi dobra.  Pojawiają się historię o między innymi Królowej Bałtyku, Syrence,  Rycerzach w tatrach.  Tak więc to co dziecko znać powinno.

Część druga to to baśnie klasyczne autorów znanych i lubianych przez dzieci. Pojawia się między innymi Andresen, Charles Perrault, Carlo Gozzi.  Dzieci spotkają się z takimi postaciami jak: Śpiąca Królewna, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Księżniczka na ziarnku grochu, pojawia się też Calineczka lecz tu nazywa się Odrobinka. Jest to klasyka która zna chyba każdy niezależnie od swojego wieku.

Ostatnia trzecia część to bajki nowe autorów takich jak: Liliana Bardijewska, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Dorota Suwalska i Agnieszka Tyszka. Dzięki nowym historiom poznajemy innych ciekawych bohaterów: Świątecznego Elfa, złośliwego karła, Ważkę, Smoka, Elfa i Raptulle.

Niewątpliwym plusem jest to, że wszystkie bajki znajdziemy w jednym miejscu, całość czyta się niezwykle dobrze, każda historia opatrzona jest ilustracjami autorstwa   Marianny Jagody-Mioduszewskiej. Ilustracje dodają książce uroku oraz przyciągają wzrok małego czytelnika. Książka została pięknie wydana, twarda oprawa, kolorowe ilustracje i wnętrze książki pobudzą wyobraźnie czytelnika.

Książkę polecam każdemu kto szuka zbioru bajek w jednym miejscu.  Dzięki tej książce dziecko przypomni sobie  znane bajki, a także pozna zupełnie nowe historię które wpłyną na jego wyobraźnie. Niesamowita oprawa książki, ilustracje i piękne historię nie pozwolą zarówno dzieciom jak i dorosłym przejść obojętnie obok tej publikacji.

Moja ocena: 6/6

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Drzewko Szczęścia.


4 komentarze:

 1. Taki zbiór bajek to świetna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham wszelkie bajki i baśnie, z chęcią bym przeczytała. :)
  Wydania Drzewka Szczęścia są niezwykle piękne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią zapoznałabym się z tymi bajkami. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie publikacje :) Każdy powinien od czasu do czasu odnaleźć w sobie dziecko i wrócić do bajek sprzed lat :)

  OdpowiedzUsuń