sobota, 20 października 2012

Niezgodna- Veronica RothAutor: Veronica Roth
Tytuł: Niezgodna
Liczba stron: 352
Data wydania: marzec 2012
Wydawnictwo: AmberOPIS:
W dystopijnym Chicago w świecie Beatrice Prior społeczność jest podzielona na pięć odłamów, każda kształcąca konkretną cechę – Prawość (szczerość), Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwagę), Serdeczność (spokój, pokojowe nastawienie) i Erudycja (inteligencję). W wyznaczony dzień każdego roku wszyscy szesnastolatkowie muszą wybrać odłam Chicago, któremu poświęcą się na resztę swojego życia. Beatrice wybiera między pozostaniem z rodziną, a byciem sobą – nie może mieć tych dwóch rzeczy naraz. Więc dokonuje wyboru, który zadziwia wszystkich, nawet ją samą.

 Podczas bardzo burzliwego wprowadzenia, Beatrice przemianowuje się na Tris i walczy o to, aby dowiedzieć się, kto naprawdę jest jej przyjacielem – i rozpoczyna romans z czasem fascynującym, a czasem doprowadzającym do białej gorączki chłopakiem, który dopasowuje się do ścieżki życiowej, którą obrała. Tris kryje także pewien sekret, taki, który ukrywa przed wszystkimi, gdyż została ostrzeżona, że jego ujawnienie może oznaczać śmierć. Odkrywa rosnący w siłę konflikt, który może zagrażać odkryciem stworzonej przez nią samą idealnej społeczności, w której żyje. Tris dowiaduje się również, że jej tajemnica może pomóc tym, których kocha… lub zniszczyć ją samą.


Ja nie jestem wolna od strachu.
 Ja nie jestem całkowicie pozbawiona egoizmu.
 Ja nie jestem mądra.
 Ja nie jestem opisywana jako szczera do bólu.
 Ja jestem serdeczna, ale nie dla wrogów.
 Cóż. Bezfrakcyjna? A może... niezgodna?
 Ale o tym, ciiii....             Uwielbiam gatunek literacki jakim jest utopia i dystopia. Antyutopijna wizja świata jaka pojawiła się w Niezgodnej bardzo mnie zainteresowała tak, więc postanowiłam zapoznać się z nią bliżej.  Do książki przymierzałam się od dawna, ale ostatecznie przekonało mnie porównanie do Igrzysk śmierci które osobiście uwielbiam i jestem nimi zachwycona już od dawna.
W pewnym momencie swojego życia każdy z nas musi zdecydować co zrobić dalej, jaki krok w kierunku swojej przyszłości wykonać. A co jeżeli nie od nas zależy decyzja o naszej przyszłości? Jeżeli możemy tylko poddać się nieznanemu. Taką wizję świata pokazuje nam młoda autorka Veronica Roth. Na ruinach Chicago istnieje nowy świat podzielony na pięć frakcji: Prawość (szczerość), Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwagę), Serdeczność (spokój, pokojowe nastawienie) i Erudycję (inteligencję). Każda z nich rządzi się swoimi własnymi prawami którym trzeba się podporządkować.  Każdy szesnastoletni mieszkaniec nowego świata musi przejść test predyspozycji który pokaże do której z frakcji jest się dopasowanym. Następnie uczestniczy się w krwawej ceremonii podczas której wybiera się do której frakcji chcę się przynależeć.  Każdy kto posiada cechy pasujące do kilku frakcji jest Niezgodny.


„Jestem Niezgodna. I nie można mnie kontrolować.”


Główną bohaterką jest Beatrice, szesnastoletnia dziewczyna która staje przed wyborem swojej frakcji.  Decyduję się pozostawić swoją frakcję- Altruizm na rzecz Nieustraszonych.  Tam czekają na nią wykańczające treningi pełne agresji, oraz zupełnie nowy świat.  W swojej nowej frakcji odnajduję przyjaciół ale też wrogów którzy z chęcią się jej pozbędą.  Beatrice odkrywa pewną tajemnice jest Niezgodną a to znaczy że jej życie jest zagrożone.

Książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie, od pierwszej strony wciąg łam się w świat frakcji.   Świat pokazany przez autorkę zrobił na mnie duże wrażenie, z niepokojem obserwowałam wydarzenia na kolejnych stronach książki.  Narracja w powieści jest pierwszoosobowa, główną postacią jest Beatrice. Postać jest niewyidealizowana, prawdziwa w swoich emocjach, borykająca się z rozterkami dotyczącymi swojej miłości, rodziny, przyjaciół, wrogów. Pojawiają się postaci niezwykle barwne interesujące i głębokie.  Dla mnie najciekawszą postacią był Cztery nie podam wam jego imienia sami je poznacie czytając książkę. Jest on niesamowicie tajemniczą postacią która wzbudziła od początku moją sympatię. Chłopak ma niesamowitą przeszłość która odbiła na nim swoje piętno, jest odważny, zdeterminowany ale też dobry. 


„Nie poddam się, niech ten ktoś, kto patrzy na mnie przez kamerę, widzi, że jestem odważna. Ale czasem to nie podjęcie walki świadczy o odwadze, ale stawienie czoła nieuchronnej śmierci.”


Fabuła książki jest świetna, niezwykle interesująca i dobrze zbudowana.  Książka jest klimatyczna jednych ten klimat zachwyca innych rozczarowuje. Opisy nie zanudzają czytelnika lecz przeciwnie wprowadzają odpowiedni nastrój.  Zakończenie powieści jest zaskakujące pełne dynamizmu i akcji. Już nie mogę doczekać się kolejnej części książki i dalszych losów Tris.
Jedyne co mi się nie podoba to okładka książki. Widzimy na niej godło nieustraszonych, ale tez niestety bardzo dużo pozytywnych opinii na temat książki. Czytelnik sam nie wie na co spojrzeć, psuje to efekt.

Podsumowując: Niezgodna jest to nie świetna powieść futurystyczna która przenosi na s w inny świat w którym pojawia się okrucieństwo, nienawiść i walka o władze, ale też miłość, uczciwość i lojalność wobec przyjaciół a co najważniejsze samego siebie.

Jestem zachwycona tą książka i polecam ją wszystkim lubiącym ten gatunek. Nie zawiedziecie się!!!
Moja ocena: 5/6


4 komentarze:

 1. mam książkę na oku, ale na razie nadrabiam zaległe na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i również jestem nią bardzo zachwycona:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie mogę się przemóc do tej książki, ale może kiedyś w końcu dam jej szansę... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Naczytałam się masę zachwalających recenzji. Muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń