wtorek, 8 stycznia 2013

Iker Casillas. Skromność Mistrza- Enrique OrtegoTytuł: Iker Casillas. Skromność Mistrza-
Autor: Enrique Ortego
Wydawnictwo: sine qua non
Data Wydania: 2012
Liczba stron: 304

OPIS:

Tytuł tej książki nierozerwalnie łączy się z jej bohaterem. Nie ma dwóch słów, które lepiej zdefiniowałyby Ikera Casillasa. Skromność, ponieważ jest to najbardziej znacząca zaleta jego osobowości, sposobu bycia i zachowania. A mistrz, ponieważ w wieku 30 lat wygrał wszystko, co może wygrać piłkarz. Zarówno ze swoim klubem, Realem Madryt, jedynym, w którym gra od początku kariery, jak i z reprezentacją Hiszpanii, w której pobił rekord występów, należący do Andoniego Zubizarrety (126). Mistrz świata, mistrz Europy, triumfator Champions League (2), mistrz Hiszpanii (5), zdobywca Pucharu Interkontynentalnego (1), zdobywca Pucharu Króla (1)… To jego najważniejsze tytuły, ale nie jedyne.

 Poza tym jest też kapitanem obu drużyn. Kapitanem, jak mówią wszyscy jego koledzy i trenerzy, będącym wzorem pod względem zachowania, zaangażowania i poczucia odpowiedzialności. Jego najbardziej znane zdanie to „nie jestem galaktyczny, jestem z Móstoles” i w ten właśnie sposób chce, by postrzegali go kibice: jako zwykłego i skromnego sportowca, który wszystko co osiągnął zawdzięcza swej pracy, który kupił sobie dom w Navalacruz, wsi jego rodziców, liczącej niespełna pięćset mieszkańców i który w wieku dziewięciu lat poszedł na testy do Realu Madryt i został na zawsze.

 Przed Wami jego wyjątkowa historia.
Iker Casillas. Nie ma chyba osoby która nie wiedziałaby by kim jest ten pan.  Kapitan Realu Madryt i  piłkarskiej Reprezentacji Hiszpanii. Ze swoimi drużynami zdobył wszystko co piłkarz może zdobyć,  ma swoim koncie tytuł Mistrza Świata, jest dwukrotnym Mistrzem Europy.

Skromność Mistrza to historia chłopca który po prostu musiał zostać piłkarzem, jeden ze sprzedawców z Bibao przepowiedział jego matce kiedy była w ciąży, że jej syn będzie piłkarzem Realu Madryt, jak wszyscy wiemy przepowiednia się spełniła.  W wieku 9 lat Iker wraz z ojcem wybrał się na testy jakie przeprowadzał Real Madryt  i od tamtego dnia został tam na zawsze.  


"Wartości, które mogę przekazać ludziom, to poświęcenie, szczerość i uczciwość. Przede wszystkim poświęcenie, ponieważ ludzie widzą aktualnie Ikera Casillasa podczas meczów, w reprezentacji, jednak nie widzą Ikera Casillasa, który podobnie jak wielu innych chłopców, musiał codziennie przyjeżdżać z Móstoles do Madrytu. A moi rodzice musieli wydać pewną sumę pieniędzy na benzynę i sprzęt sportowy."

Dzięki książce dowiadujemy się kim tak naprawdę jest bramkarz nazywany przez kibiców „Świętym”. Tytuł książki najlepiej opisuję osobę jaką jest Iker Casillas, mimo że zdobył wszystko co było do zdobycia sportowiec pozostał taką osobą jaką był przed zdobyciem kariery. Nazwali go skromnym, gdy wypowiedział swoje słynne zdanie "Nie jestem galaktyczny, jestem z Móstoles". Mężczyzna od lat kieruję się wartościami które zostały mu przekazane przez rodziców, zresztą sam często wspomina swój dom rodzinny i to ile zawdzięcza swoim bliskim.  Do dziś mieszka blisko rodziców i stara się ich odwiedzać, nie porzucił swoich dawnych przyjaciół, a wręcz przeciwnie z całych sił stara się utrzymywać bliskie kontakty ze swoimi znajomymi z dzieciństwa.  Casillas w swoich wypowiedziach docenia wszystkie osoby które pojawiły się na jego drodze, wspaniałe jest w nim to, że mimo iż doszedł na sam szczyt to nie zapomina o trenerach z którymi rozpoczynał swoją karierę.  Iker cały czas pozostaje zwykłym człowiekiem który bez wstydu potrafi popłakać się po meczu czy też złamać protokół ściskając króla Hiszpanii.

Autor prowadzi nas przez wszystkie wydarzenia z życia bramkarza, możemy przeczytać wspomnienia rodziców Ikera, jego przyjaciół, rodziny, pierwszych trenerów aż po dzisiejszy dzień.  Dzięki relacjom pierwszych trenerów Casillasa mamy pewność że bramkarz na ten sukces zasługiwał, bo oprócz talentu jaki na pewno posiada na jego sukces złożyła się tez jego ciężka praca i wielkie poświęcenie.

 Biografia napisana jest dokładnie, nie pomija żadnego faktu z życia piłkarza, książka jest wspaniałym kompendium wiedzy dla każdego kibica Ikera czy też reprezentacji Hiszpanii.  Czyta się ja szybko, a to dlatego, że posiada dużo wypowiedzi ciekawych osób związanych z życiem Casillasa, niewątpliwym plusem są anegdoty pojawiające się w książce oraz najróżniejsze rankingi, statystyki i tabelki dotyczące kariery Ikera. 

Mnie osobiście zachwyciła ilość zdjęć w książce. Pojawiają się zdjęcia z czasów dzieciństwa, początków kariery, wydarzeń sportowych oraz zdjęcia najnowsze zarówno prywatne jak i związane ze sportem.  Szata graficzna jest wielkim plusem biografii.

"W futbolu nie można zapomnieć o odbieraniu. Wszystko, co dostajesz, może ci zostać odebrane, a tym bardziej w Realu Madryt."

Od lat kibicuję Realowi Madryt, jestem związana z tym klubem emocjonalnie , a Iker jest dla mnie wzorem człowieka którego warto naśladować, śmiało mogę stwierdzić, że jest autorytetem.  Książka poruszyła mnie i wzruszyła, czytając nie mogłam wyjść z szoku, że istnieją jeszcze tak wspaniali ludzie jak Iker. Naprawdę warto przeczytać tą książkę, a już szczególnie jeżeli jesteście kibicami Realu Madryt lub Reprezentacji Hiszpanii.  Dla wszystkich kibiców jest to pozycja obowiązkowa przecież każdy powinien poznać historię Ikera Casillasa- najlepszego bramkarza na świecie.

Moja ocena: 6/6


+2,5cm ( do wyzwania przeczytam tyle ile mam wzrostu)

12 komentarzy:

 1. absolutnie odpada, nie cierpię piłki nożnej :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię Casillasa, chętnie bym przeczytała jego biografię :) Zawsze się nim ekscytuję, gdy oglądam mecze Hiszpanii :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli lubisz Casillasa to jest to książka zdecydowanie dla Ciebie :)

   Usuń
 3. Ja niestety nie interesuje się piłka nożną, więc nazwisko Ikera Casillasa, nic mi nie mówi, ale myślę, że dla fanów tego piłkarza powyższa publikacja będzie wspaniałą pamiątką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądam prawie wszystkie mecze zarówno Realu jak i reprezentacji Hiszpanii, dlatego ta książka jest wysoko na mojej liście "must read". Bardzo lubię Ikera, jego facebookowe królestwo, jego nietypowy w sportowym świecie charakter, a nawet jego dziewczynę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem jego fanką ani antyfanką, ale ta książka kompletnie do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety ta tematyka nie jest mi bliska.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka zdecydowanie dla mnie. Uwielbiam piłkę nożną.
  Pozdrawiam
  www.czytamwiecpisze.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja równiez uwielbiam piłkę nożną i byłam zachwycona tą książką, wię Tobie napewno się spodoba :)

   Usuń
 8. zdecydowanie to moja ulubiona książka. Casillas jest wyjątkową osobą i naprawdę godną naśladowania.
  Przeczytałam ją w zeszłym roku i zajmuje specjalne miejsce na półce, bo jest dość wyjątkowa ^^
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń