czwartek, 17 stycznia 2013

Opowieści buddyjskie dla małych i dużych- Ajahn Brahm


Autor: Ajahn Brahm
Data wydania: 2012
Liczba stron: 256

OPIS:

Wejdź do świata pełnego harmonii, spokoju i prawdziwego szczęścia.

 Książka zawiera zbiór 108 niezwykle inspirujących opowiadań pochodzących z Dalekiego Wschodu spisanych przez mnicha i ucznia Mistrza Ajahn Chah'a. Wiele z nich wywodzi się ze starych pism i przekazów buddyjskich. Natomiast ich treść idealnie dopasowuje się do aktualnej rzeczywistości. Niektóre są bardziej współczesnymi anegdotami wzbogacającymi głębię starożytnych przypowieści. Mówią one o nadziei, miłości, przebaczeniu, a także o wolności od strachu i przezwyciężeniu bólu.


 Opowiadane z dozą inteligentnego humoru, w sposób żartobliwy czasem bawią, a także skłaniają do refleksji i zadumy kojąc naszą duszę. Czytane dzieciom uczą nie tylko współczucia dla innych, ale rozwijają w nich dobroć, miłość oraz wzmacniają poczucie własnej wartości. Dorośli odnajdują w nich zrozumienie, spokój, jak również pomoc w rozwiązywaniu współczesnych problemów.

 Teraz już każdy z nas może rozkoszować się ich czytaniem i otworzyć wrota swojego serca. Przygotuj się na prawdziwy balsam dla duszy!

                Większość z nas słyszała o Buddyzmie, zazwyczaj kojarzy się nam on z medytacją i często na tym kończy się nasza wiedza, dzięki tej książce mamy okazję trochę głębiej wsiąknąć w świat mnichów i poznać wspaniałe historie które są w stanie odmienić nasze poglądy na sprawy z życia codziennego.


W „Opowieściach buddyjskich dla dużych i małych” znajdziemy zbiór przepięknych historii zebranych przez autora książki, znajduję się tu historie dotyczące jego życia, opowieści o wydarzeniach w których brał udział osobiście, ale także jego spostrzeżenia dotyczące życia.  Wydanie książki nigdy nie było w planach mnicha, lecz wszystko zmieniło spotkanie z pewną kobietą która uświadomiła mu, że takie historie mogą zmienić życie nie tylko jednej osoby, ale całej rzeszy ludzi.


Historie podzielone są tematycznie : doskonałość i wina, miłość i poświęcenie, strach i ból, gniew i przebaczenie, budowanie szczęścia, poważne problemy i ich zbawienne rozwiązania, mądrość i wewnętrzny spokój, umysł i rzeczywistość, wartości i życie duchowe, wolność i pokora, cierpienie i uwalnianie.  Nie radzę czytać opowieści szybko i bez przerwy, warto się nad nimi zastanowić i poddać je refleksji.  Każda z opowieści ma jakiś przekaz i głęboką myśl, a dzięki temu, że napisane są prostym językiem trafiają do każdego czytelnika niezależnie od wieku.  Większość opowieści napełnię nas optymizmem i wewnętrzną radością, historię pokazują nam, że z każdym wydarzeniem w naszym życiu możemy sobie poradzić, książka uczy nas, że warto uśmiechać się do siebie każdego dnia i cieszyć się z małych i drobnych rzeczy w naszym życiu, a porażki nie powinny być przez nas roztrząsane.  Autor w każdej opowieści podaje nam dużą ilość przykładów, zadaje pytania na które sami musimy odnaleźć odpowiedzi.


Dla mnie osobiście niesamowite jest to, że mimo iż książka napisana jest przez mnicha buddyjskiego to nie narzuca nam on swoje wiary, nie uważa że jest ona najlepsza, a wręcz przeciwnie szanuje każde wyznanie.
Warto też pochwalić wydawnictwo które postarało się i stworzyło piękną szatę graficzną, delikatne kolory,  subtelna okładka która przyciąga wzrok czytelnika.  Czytanie było prawdziwą przyjemnością. Uwielbiam podczas czytania zapisywać w swoim notesie cytaty które niosą za sobą jakieś przesłanie, podczas czytania Opowieści buddyjskich nie zrobiłam tego ponieważ musiałbym przepisywać całą książkę, na każdej ze stron znajduję się jakaś głęboka myśl która skłania nas do przemyśleń tak wiec z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że na pewno nie raz wrócę do tej książki.  Polecam ją wszystkim nie zawiedziecie się!!!


Moja ocena: 6/6Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję Wydawnictwu3 komentarze:

 1. Zaciekawiło mnie to, że powyższa książka napisana jest przez mnicha buddyjskiego. Mam nadzieję, że zawarte w niej opowieści przypadną mi do gustu. Chętnie się o tym sama przekonam.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. to nie jest tematyka jaka mnie interesuje, szczególnie jeżeli chodzi o tego typu książki :) odpada :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak wyżej, tematyka nie dla mnie niestety:(

  OdpowiedzUsuń