piątek, 25 stycznia 2013

Ronaldo.Obsesja doskonałości- Luca Caioli
Tytuł: Ronaldo.Obsesja doskonałości
Autor: Luca Caioli
Wydawnictwo: Wydawnictwo Sine Qua Non
Data wydania: 2012
Liczba stron: 304

OPIS:


Gdy młody, dobrze rokujący Portugalczyk pojawił się w Manchesterze United w 2003 roku, sir Alex Ferguson bez wahania ubrał go w koszulkę z numerem 7, którą kiedyś dumnie nosiły takie gwiazdy jak George Best, Eric Cantona czy David Beckham. Oczekiwania były ogromne, a Ronaldo nie rozczarował. Jako pierwszy piłkarz Premier League zdobył w 2008 roku tytuł Piłkarza Roku FIFA.

 W czasie prezentacji na Estadio Santiago Bernabéu 80 tysięcy kibiców przyszło oglądać swojego nowego idola. Od czasu słynnego transferu za 96 milionów euro do Realu Madryt, trwa jego dobra passa w zdobywaniu goli, która sprawia, że rywalizacja między nim a Leo Messim z FC Barcelona staje się jeszcze bardziej zaciekła. Król strzelców Primera División już teraz na stałe zapisał się złotymi zgłoskami w historii piłki nożnej.

 Luca Caioli w swojej książce opisuje historię Ronaldo nie tylko z perspektywy boiska, ale – jak nikt wcześniej – dociera do sekretów życia prywatnego, co w przypadku tak rozpoznawalnego piłkarzacelebryty nie jest sprawą łatwą. Zapraszamy w wyjątkową podróż, zaczynającą się na małych boiskach podwórkowych, a kończącą w blasku reflektorów największych stadionów świata, gdzie prowadzi tylko jedna droga: ciężka praca i obsesyjne dążenie do doskonałości.

 Polskie wydanie Ronaldo. Obsesja doskonałości, wzbogacone niepowtarzalnym wstępem napisanym przez Jerzego Dudka, jest światową premierą pełnej wersji książki. Dla fanów CR7 – pozycja obowiązkowa.
Cristiano Ronaldo.  Człowiek znany na całym świecie. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych sportowców na świecie. Wzbudza mieszane uczucia, jedni go  kochają inni nienawidzą, ale wszyscy muszą się zgodzić, że jest niesamowitym piłkarzem który doszedł do sukcesu własną ciężką pracą.  Mimo swojego talentu szerszemu gronu znany jest zazwyczaj ze swoich skandali oraz rywalizacji z Leo Messim. Jaki jest tak naprawdę piłkarz z Madery?  Kim jest CR7 wiecznym dzieckiem, zapatrzonym w siebie czy po prostu człowiekiem obsesyjnie dążącym do doskonałości? Wszyscy którzy chcą poznać prawdziwą twarz Cristiano Ronaldo powinni sięgnąć po książkę autorstwa L. Caioli i poznać prawdziwe oblicze portugalskiego piłkarza.

Madera, niewielka wyspa oddalona od Lizbony to właśnie tam urodził i wychowywał się Cristiano Ronaldo.  Już od dzieciństwa Ronaldo związany był z piłką, ale swoją prawdziwą przygodę z piłką rozpoczął w wieku 9 lat w Andorinhi. Jego rodzice nie dostrzegali talentu w małym chłopcu, ale pozwalali mu grać. Po występach w lokalnym klubie zostaje sprzedany do jednego z większych klubów na Maderze- Nacionalu. Kiedy Cristiano miał 12 lat pojawiło się przed nim pierwsze wielkie wyzwanie  wyjazd za granicę do Lizbony ponieważ propozycję złożył Sporting. Z książki dowiadujemy się o ciężkich chwilach Cristiano w stolicy, wzbudzał zachwyt trenerów, przewyższał umiejętnościami starszych kolegów z drużyny, ale też tęsknił za domem, rodzicami i zwykłym dzieciństwem.

Ze Sportingu przeniósł się do Manchesteru United, gdzie otrzymał koszulkę z numerem 7. Czytamy o kulisach przejścia do drużyny Czerwonych Diabłow, problemów z przystosowaniem się do życia w Anglii, ale też o jego pierwszych porażkach na Euro.  Autor opisuje nam transfer Ronaldo do Realu Madryt za sumę 94 milionów Euro, piłkarz do dziś nazywany jest najdroższym piłkarzem świata.  

Często biografię czyta się ciężko, wydają się być monotonne, tak na pewno nie jest z tą książkę. Jest to naprawdę przyjemna lektura, którą czyta się z ciekawością.  Dlaczego tak właśnie jest? Na pewno dzięki ciekawemu doborowi treści, czytamy o drodze piłkarza na szczyt, ale też o jego upadkach, dowiadujemy się szczegółów z jego dzieciństwa które nie było usłane różami, ojciec alkoholik i brat uzależniony od narkotyków, czytamy o jego życiu prywatnym, widzimy jego różne oblicza: celebryta który uwielbia spędzać czas na salonach,  brać udział w kampaniach reklamowych, ale jest także inne oblicze Cristiano jako Tata. Jego syn Ronaldo Junior jest oczywiście tematem wielu dyskusji i plotek.


'Ronaldo: Obsesja doskonałości' jest to książka którą warto przeczytać, aby samemu móc wypowiedzieć się na temat tego piłkarza i lepiej zrozumieć jego zachowania na boisku i poza nim.  Nawet kiedy nie jesteśmy kibicami Realu Madryt ani nie kibicujemy szczególnie Ronaldo powinniśmy zapoznać się z historia piłkarza który już wpisał się do historii piłki nożnej.

Książka posiada wiele zalet jedną z nich jest wstęp książki autorstwa Jerzego Dudka, który miał okazję pracować z Cristiano i poznać go osobiście. W środku, prócz oczywistej treści, znajdziemy także parę stron ze zdjęciami, które przedstawiają jedne z najważniejszych momentów w życiu CR7. Książka wydana jest bardzo dobrze, no może małym minusem jest zdjęcie na okładce, nie jest to jedno z najlepszych ujęć Cristiano.  Zawsz lubię czytać wypowiedzi znanych osób więc kolejnym plusem książki są cytaty, wspomnienia Ronaldo z jego meczy, dzieciństwa, wypowiedzi innych osób dotyczące piłkarza.

'Ronaldo: Obsesja doskonałości' to lektura obowiązkowa nie tylko dla kibiców Portugali czy tez Realu Madryt, ale dla każdego kto interesuję się piłką nożną i chce poznać prawdziwą historię jednego z najlepszych piłkarzy świata.Moja ocena: 5/6

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu   Sine Qua Non5 komentarzy:

 1. nie jestem fanką ani piłki nożnej ani losów piłkarzy :) niestety nie skusze się .

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie przepadam za piłką nożną, oglądam tylko mistrzostwa świata i europy, ale któż nie zna Christiano... Niestety, nie wzbudza on we mnie sympatii. Mogę mieć do niego szacunek w kwestii posiadanego talentu, ale cała otoczka... Nie, dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja uwielbiam piłkę nożną i mimo że to obciach, lubię CR7 - ciągnie Real, jest świetnym piłkarzem, a cała ta otoczka zbuntowanego piłkarza sprawia, że jest nawet w jakiś sposób interesujący :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja bratnia dusza:) Ja jestem kibicem Realu od wielu lat więc jest oczywiste że szanuję CR7:)

   Usuń
 4. Ja osobiście nie lubię Ronaldo, nie kibicuję Realowi, lecz Barcelonie, ale Królewskich naprawde szanuję :)
  co do książki, jak będą fundusze to kupię i przeczytam. Może poznam go od innej, fajniejszej strony i zobaczę coś więcej niż moim zdaniem trochę zarozumiałego Ronaldo :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń