sobota, 5 kwietnia 2014

"Szkocja" - Jenny i Robin McKelvie
wydawnictwo: BURDA
data wydania: 19 lutego 2014
kategoria: turystyka, mapy, atlasy
liczba stron:  320

OPIS:

Szkocja to jeden z najbardziej malowniczych krajów na świecie. Kusi surowością tysięcy większych lub mniejszych wzniesień, setkami atlantyckich wysp, bezlikiem jezior, rzek i potoków oraz bogactwem przyrody. Stanowi unikat kulturowy o skomplikowanych dziejach, przesiąknięty tradycjami, słynący z whisky, smacznych potraw, gry na dudach i tartanu. Zaskakuje złożonością powiązań przeszłego z teraźniejszym. Szkockich miast i miasteczek wciąż strzegą wyniosłe zamki, uliczki pokryte są kocimi łbami, ale wszędzie też widać niekonwencjonalne galerie sztuki, nowoczesne budowle oraz bezlik atrakcji dla zwiedzających. Na turystów czekają klasyczne objazdy zamków, romantyczne Hebrydy, górskie szlaki rowerowe bądź piesze wycieczki oraz wielkie namiętności Szkotów, czyli piłka nożna i rugby.


         Mężczyźni w kiltach, piękne krajobrazy, dudy, whisky z tym każdej osobie kojarzy się Szkocja.  Tak naprawdę Szkocja to coś więcej,  to kraj z bogatą historią, pięknymi widokami, które rozpościerają się z każdej strony, to klimatyczne, stare zamki w których można poczuć dawne czasy. 

Autorem przewodnika są Jenny i Robin McKelvie, małżeństwo. On jest Szkotem z krwi i kości, za to ona nazywa się tubylcem w Szkocji.  Od pierwszej strony można dostrzec, że bardzo kochają ten kraj i jego historię. Informacje w przewodniku są rzetelne i przydatne, ale przy tym praktyczne i przekazane w lekki sposób. Dzięki nim poznajemy prawdziwą Szkocję i wszystkie jej tajemnice.  

Przewodnik zawiera wszystkie informacje, które są nam potrzebne by poznać ten cudowny kraj. Mamy tu jedenaście rozdziałów, możemy poznać historię Szkocji, jej kulturę, obyczaje. Zapoznajemy się też z dawnymi, burzliwymi dziejami tego kraju. Dodatkowe wiadomości, które zdobędziemy dotyczą, tradycyjnych potraw, muzyki, sztuki, krajobrazów. Kolejne rozdziały opisuję nam dokładnie każdy region Szkocji w raz z najważniejszymi miastami, które warto zobaczyć na własne oczy.  Ostatni rozdział dostarcza nam informacji praktycznych dotyczących tego jak podróżować po Szkocji, co zrobić gdy zgubimy tam jakieś ważne rzeczy, jak działa służba zdrowia. Osobiście bardzo podoba mi się część dotycząca adresów i numerów telefonów. Dzięki temu od razu mamy możliwość skontaktowania się z ważnymi instytucjami, hotelami, restauracjami, i szeregiem innych ciekawych i ważnych podczas podróży miejsc.

Nie można nie wspomnieć o pięknych fotografiach,które urzekają czytelnika i wprowadzają w bajkowy nastrój. Dzięki nim poznajemy piękno Szkocji i jej różnorodność. Jeżeli jesteś zauroczony Szkocją, ciekawi cię tak kraina lub po prostu wybierasz się tam na wakacje polecam ten przewodnik. Jest to wspaniałe kompendium wiedzy o tym kraju.


Moja ocena: 6/6

1 komentarz:

  1. Bardzo chciałabym odwiedzić kiedyś Szkocję - jeśli będę się tam wybierała, sięgnę na pewno po taki przewodnik :)

    OdpowiedzUsuń