sobota, 19 kwietnia 2014

Zagubiona- Paulina Machnicka


Tytuł: Zagubiona
Autor: Paulina Machnicka
Wydawnictwo: Novae Res
data wydania: 30 grudnia 2013
liczba stron: 88


OPIS:
Miłości nic nie może rozdzielić. Nawet śmierć.
Julia, dwudziestoparoletnia studentka – wychowanka domu dziecka - nie może pogodzić się ze stratą ukochanego. Nie dość, że była świadkiem jego wypadku, to jeszcze wszystko przypomina jej o martwym chłopaku. Najchętniej zanurzyłaby się w ciepłej kołdrze i nie ruszała w ogóle, ale są jeszcze na świecie osoby, które starają się jej pomóc – dwie koleżanki ze studiów i mama jej chłopaka.
Widzi ich starania, ale rozpacz przepełnia ją doszczętnie. W końcu nie zawsze miłość jest czymś, co zdarza się na co dzień. A szczególnie taka, która łączyła Julię i Micah. Bezpretensjonalna i szczera.
Refleksje Julii na temat tego, co jest dla nas ważne i jak bardzo można cierpieć popychają ją do czynu, który staje się dla niej wybawieniem.Ciężko napisać cokolwiek o książce, która liczy sobie zaledwie 88 stron.  I właśnie na tych stronach przedstawione są uczucia i przeżycia Julii, dwudziestojednoletniej studentki, która zmaga się z utratą ukochanego z którym planowała spędzić resztę życia. Zagubiona dziewczyna nie radzi sobie z rzeczywistością w której została sama bez swojego chłopaka.  Całe jej życie utraciło swój sens i jedyne o czym potrafi myśleć Julia to samotne życie bez miłości swojego życia.  Wszystko dookoła niej zmieniło się, nic nie wygląda tak jak dawniej, dziewczyna nie potrafi i nie chcę rozmawiać ze swoimi przyjaciółkami, znajomymi, nie pomaga jej również brak rodziny, której dziewczyna nie posiada ponieważ była wychowywana w domu dziecka.

Jedyne co pomaga Julii, to pamiętnik, który pisze codziennie, a w nim wyrzuca swoje żale i smutki, oraz wszystkie myśli, które pojawiają się w jej głowie.  Dziewczyna trafia nawet na terapie do psychologa, ale nawet specjalista od poranionej duszy nie jest w stanie poradzić sobie z jej bólem.

Książka posiada jeden minus, a mianowicie jest zbyt krótka, z chęcią dłużej czytałabym o  losach Julii i jej przeżyciach po utracie ukochanego.  Lektura opowiada nam o smutku i bólu, niewyobrażalnym cierpieniu i samotności, na pewno nie polecam jej osobom, które same borykają się z jakimś problemem osobistym. Martwiło mnie też to, iż książka ta mogłaby popchnąć jakąś wrażliwą osobę do tragicznej w skutkach decyzji.  Zakończenie jest też może zbyt przewidywalne i liczyłam na coś więcej.


Moja ocena: 3/6

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz