środa, 20 lutego 2013

Mourinho, za kulisami zwycięstw- Luis Miguel Pereira, Nuno Luz


Autor: Luis Miguel Pereira, Nuno Luz
Tytuł: Mourinho, za kulisami zwycięstw
Data wydania:  2013
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 256OPIS:
Nie jest to zwykła książka o José Mourinho. Dowodem na to jest długa lista osób, które – oprócz niego samego – sprawiły, że napisanie jej stało się możliwe. Pinto da Costa, Massimo Moratti i Florentino Pérez pozwolają nam odkryć, w jaki sposób Mourinho nawiązuje relacje z prezesami klubów. Rui Faria, Silvino Louro, José Morais i Steve Clark wprowadzają nas za kulisy jego treningów. Wraz z sir Alexem Fergusonem i José Antonio Camacho patrzymy na niego z perspektywy przeciwników, a z Zico i Maradoną przekonujemy się o jego wielkiej charyzmie. Cristiano Ronaldo, John Terry, Didier Drogba, Jorge Costa, Vítor Baía, Javier Zanetti, Marco Materazzi, i wielu innych odkrywają przed nami prawdziwą twarz Mourinho.

 Ta książka pozwala wejść do jego drużyn, otwiera drzwi do szatni i pokazuje kulisy zwycięstw, za które dotąd nie mieliśmy okazji zajrzeć. Dlatego podzieliliśmy opowieść o José Mourinho tak, jak dzielą się drużyny piłkarskie, na 11 elementów: Zorganizowany, Ambitny, Charyzmatyczny, Dyscyplinator, Motywator, Braterski, Komunikatywny, Bezpośredni, Podczas treningu, Podczas meczu i W Realu Madryt. Tych 11 części tworzy całego… José Mourinho

Jestem pewna że na świecie nie ma kibica piłki nożnej który nie słyszał by o Jose Mourinho.  Mourinho jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych trenerów świata. Nie zależnie od tego jakiemu klubowi kibicujemy i kogo darzymy sympatią Mourinho jest już zapisany na kartach historii footballu i nic tego nie zmieni.  Zaczynając od uwielbienia kibiców i ekspertów ze świata piłki, kończąc na piłkarzach, Mourinho jest kimś wobec kogo nie można przejść obojętnie.

Spisaniem książki zajęło się dwóch portugalskich dziennikarzy, lecz nie jest to zwykła książka dwojga autorów. W lekturze o najlepszym trenerze świata głos zajęła cała rzesza osób ze świata piłki nożnej: Pinto da Costa, Massimo Moratti, Florentino Pérez, Rui Faria, Silvino Louro, José Morais , Steve Clark i wiele innych znakomitych znawców footballu pozwala nam poznać prawdziwą twarz trenera którego każdy klub żegnał z honorami, a piłkarze nie wstydzili się łez podczas pożegnań.

Książka „Mourinho. Za kulisami zwycięstw” podzielona jest na jedenaście rozdziałów, osiem z nich opisuję jakąś cechę trenera: zorganizowany, ambitny, charyzmatyczny, dyscyplinator , motywator, braterski, komunikatywny, bezpośredni, w dwóch innych możemy przeczytać  o  zachowaniu trenera podczas treningów oraz jego postępowaniu, ostatni rozdział przedstawia nam stan aktualny czyli Jose w Realu Madryt.

Autorzy w książce zajęli się pokazaniem każdemu z nas wielkiego zaangażowania Mourinho oraz jego drogi od pierwszych zwycięstw po kolejne które pojawiały się w jego trenerskiej karierze i na które kibice The Special one czekają.  W książce nie najdziemy biografii trenera od jego dzieciństwa po dzień dzisiejszy i jest to wielki plus książki dzięki takiemu zabiegowi mamy okazję przeczytać wiele wypowiedzi dotyczących Mourinho, a o trenerze z przyjemnością wypowiadają się piłkarze, przyjaciele, koledzy.

Mourinho jest trenerem który w każdym klubie w którym pojawia się jest uwielbiany, swoją charyzmą, ambicją i wiarą w zwycięstwo zaraża piłkarzy którzy są w stanie zrobić dla niego wszystko.  Książka przedstawia Mourinho jako trenera wspaniałego, który stoi murem za swoimi piłkarzami  i jest wzorem dla trenerskiego świata.  W książce nie czytamy o złych stronach Jose,  pokazana jest tylko jedna strona medalu i może to jest mały minus książki. Dla mnie jako kibica Realu Madryt informację zawarte w książce pozwoliły mi jeszcze lepiej poznać osobę jaką jest Jose Mourinho. Dzięki książce wiem, że moje uwielbienie do Mourinho nie jest bez podstawne.

Cała książka jest utrzymana w kolorystyce czarno- białej, nie mam dodatkowych zdjęć pojawiają się one tylko na poszczególnych stronach i również są czarno białe.  Okładka zasługuję na wielkie wyróżnienie, przyciąga wzrok i zachęca do przeczytania, jest skromna ale przy tym ma swój urok.  Książkę czyta się bardzo szybko, dzięki bardzo dużej czcionce. 

Wszyscy kibice Realu Madryt i samego Mourinho będą zachwyceni tą książką, nie jest ona kompendium wiedzy o samym trenerze, ale pozwala nam poznać druga stronę Jose.  Jest to jedna z lepszych biografii jakie czytałam, dowiedziałam się z niej wielu nowych informacji i lepiej poznałam sylwetkę najlepszego trenera świata. Zachęcam wszystkich do kupna książki i zapoznania się nią, naprawdę warto. Polecam!!!Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Sine Qua Non.


Moja ocena: 6/6

+2,1cm do wyzwania przeczytam tyle ile mam wzrostu:)

2 komentarze:

  1. jakoś nie przekonuje się do pozycji :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie jestem kibicem, także to zdecydowanie nie książka dla mnie. Ale dla fanów piłki nożnej na pewno przydatna.

    OdpowiedzUsuń