sobota, 5 marca 2016

Cukiernia w ogrodzie- Carole MatthewsTytuł: Cukiernia w ogrodzie

Autor: Carole Matthews

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Liczba stron: 464


               Czterdziestoletnia Fay jest właścicielką małej, uroczej cukierni, którą prowadzi w ogrodzie tuz obok swojego domu. Jest osobą pełną ciepła i miłości,  inni ludzie są dla niej najważniejsi, kobieta nie przejmuję się swoim dobrem. W pracy pomaga jej Lija, Łotyszka, która oprócz tego, że jest dobrym kompanem do pracy, piecze niesamowite ciasta.  Fay całe dnie zajmuję się cukiernią, stara się prowadzić ją jak najlepiej, a skutkuje to zupełnym brakiem wolnego czasu, gdy kobieta wychodzi z cukierni musi otoczyć opieką swoją matkę. Jej życie dopadła rutyna i próżno szukać w ni spontaniczności i radości.


Niespodziewanie pewnego dnia, w uroczej cukierni pojawia się młody mężczyzna, trzydziestolatek o imieniu Danny, który zerwał z życiem w biegu, zrezygnował z pracy w dużej korporacji i aktualnie mieszka na swojej łodzi i wiedzie swobodne życie.  Fay postanawia zatrudnić go do pracy w ogrodzie, nie ma pojęcia, że młodszy mężczyzna rozbudzi w niej uczucia o których nie miała wcześniej pojęcia.  Jednak od dziesięciu lat Fay spotyka się a Anthonym, urzędnikiem, który wolne dni spędza na polu golfowym, by późnym wieczorem pojawić się u niej w domu. Tych dwoje nie mieszka razem, nie stara się by ich związek przeszedł na kolejny, poważniejszy etap, a Fay zaczyna mieć wątpliwości, czy Anthony to ten jedyny. Dzięki Danny’emu, kobieta zatrzymuję się i zastanawia, czy takiego życia zawsze chciała i czy nadal chcę być taką osobą, jak dotychczas.


„Cukiernia w ogrodzie” to bardzo przyjemna, delikatna i subtelna opowieść o miłości, która nie opiera się tylko na opisach erotycznych uniesień głównych bohaterów. Nie jest to książka, która przygniecie czytelnika słodyczą i przewidywalnością, przeciwnie całość opowiedziana jest w niezwykle prawdziwy sposób, bohaterowie nie rzucają się w wir namiętności zapominając o rozsądku. Powieść nie męczy, a uczucie która łączy Danny’ego i Fay przedstawione jest tak prosto i lekko, nie ma tutaj żadnego przesytu.  Autorka prowadzi tę historię powoli, co wpływa na jej odbiór, książka po prostu uspokaja.

„Cukiernia w ogrodzie” to opowieść, która nie skupia się tylko na miłości, ale przedstawia nam przemianę głównej bohaterki, jej odkrywanie siebie i ustalanie nowych priorytetów w swoim życiu. Chyba każdemu czytelnikowi było żal tej niezwykle uprzejmej, ciepłej kobiety, która poświęcając się dla innych traciła swoją osobowość i życie.

Polecam tą ciepłą, przepełnioną spokojem powieść, opowiadającą o miłości, zmianach, poświęceniu i odkrywaniu siebie na nowo. Klimatyczne miejsce, jakim jest cukiernia leżąca nieopodal angielskiego kanału, dopełnia całość tej historii i odpręży nawet najbardziej zestresowaną osobę. Zapewniam, że książka jest wprost stworzona na nadchodzący wiosenny czas.

2 komentarze:

  1. Powieści obyczajowe zawsze bardzo chętnie czytam, a ta, choć nie wyróżnia się niczym szczególnym, jakoś bardzo mnie kusi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Chcę!
    To jest tak piękna książka, że naprawdę już chcę!

    OdpowiedzUsuń