piątek, 18 marca 2016

Serce ze szkła - Kathrin Lange


Tytuł: Serce ze szkła

Auto: Kathrin Lange

Wydawnictwo: Muza

Data wydania: 23 września 2015

Liczba stron: 448


                 Serce ze szkła to pierwsza część trylogii autorstwa niemieckiej pisarki Kathrin Lange, która ma już na swoim koncie wiele powieście historycznych, jak i młodzieżowych. Książka jest inspirowana gotycką powieścią „Rebeka”, dzięki czemu od razu możemy domyślić się, że nie czeka nas lekka i romantyczna historia.


Julia Wagner przybywa na wyspę Martha’s Vineyard w towarzystwie swojego ojca, zatrzymują się w posiadłości Sorrow, gdzie mieszkańcami są Jason Bell oraz jego syn David. Od razu dowiadują się, że młody mężczyzna, nie jest wstanie poradzić sobie z traumą po tragicznej śmieci narzeczonej, która odebrała sobie życie rzucając się z klifu. Jednak po wyspie krążą plotki, które głoszą, że śmierć Charlie jest pełna tajemnic, a do tragedii przyczynił się duch pewnej kobiety, która była pasażerem statku „City of Columbus” i tak jak wszyscy obecni na pokładzie utonęła. Opowieści powtarzane z ust do ust zaczynają brzmieć jak legenda, która mówi, że tajemnicza kobieta jest odpowiedzialna za rzucenie klątwy na wyspę, dokładniej na klif, tak by zakochane pary nie mogły być tutaj szczęśliwe. Jak się okazuję, wiele lat po katastrofie statku, młode kobiety popełniają samobójstwa rzucając się właśnie z tego klifu i giną na miejscu. Niestety młody mężczyzna obarcza siebie winą za śmieć ukochanej i nie potrafi poradzić sobie z jej odejściem. Julia postanawia mu pomóc i dotrzeć jakoś do nieszczęśliwego Davida, który nie nawiązuję kontaktu z nikim i jedyną pociechę znajduję w utworach Beethovena.  


Julia stawia sobie za cel odkrycie przyczyny śmierci Charlie, wiedząc, że nie dowie się niczego od zamkniętego w sobie Davida, zaczyna swoje małe prywatne śledztwo i krok po kroku odkrywa coraz więcej tajemnic, a duch w którego istnienie nie wierzyła staję się coraz bardziej prawdziwy.


Patrząc na okładkę i zapoznając się z tytułem łatwo stwierdzić, że mamy do czynienie z romansem, faktycznie w książce pojawia się wątek miłości i rodzącego się uczucia, ale jest mamy tutaj również coś więcej. Autorka przenosi nas na wyspę na której rządzi tajemnica, a legenda głoszona przez mieszkańców odbiera szczęście zakochanym. Powieść przywodzi na myśl gotyckie historie, osnute tajemnicą, żalem, emocjami i szaleństwem postaci. Od momentu rozpoczęcia lektury, poczułam klimat tej historii, która wciągnęła mnie w swój świat pełnej tajemnic i sekretów. Całość napisana jest w przyjemnym stylu, łatwym do czytania i jedynym minusem może być słabe przedstawienie emocji, które targają bohaterami. Autorka skupiła się na legendzie i sekretach, które chciała odkryć Julia, pomijając trochę wątek romantyczny. Zakończenie zaskakuję i szokuję, a wszystko co wydawało nam się prawdą okazuję się błędem.„Serce ze szkła” to świetny początek nowej trylogii, nie mogę się doczekać, by dowiedzieć się, jak potoczą się dalsze losy bohaterów stworzonych przez Kathrin Lange. Polecam książkę nie tylko młodzieży, ponieważ jestem pewna, że intrygująca i tajemnicza historia, jaką zaserwowała nam autorka, przypadnie do gustu każdemu, kto ma ochotę pogłówkować i wciągnąć się w świat duchów, legend i tajemnic.  
Za możliwość zrecenzowania Serca ze szkła
serdecznie dziękuję wydawnictwu MUZA SA


1 komentarz:

  1. Nie byłam przekonana do tej powieści, chociaż duchy, legendy i tajemnice kuszą. Muszę najpierw uporać się z obecną stertą tytułów do przeczytania :)

    OdpowiedzUsuń