wtorek, 10 maja 2016

Śmierć frajerom- Grzegorz KalinowskiTytuł: Śmierć frajerom


Autor: Grzegorz Kalinowski


Wydawnictwo: Muza


Data wydania: 20 maja 2015


Liczba stron: 528

Nigdy nie czytałam powieści takiej jak „Śmierć frajerom”, jednak postanowiłam zaryzykować i dać szansę tej łotrzykowskiej historii.


Heńka Wcisło, poznajemy gdy jest małym dziesięcioletnim chłopcem. Mamy rok 1914, w kraju zapanowały czasy trudne, ludzie angażują się w działalność konspiracyjną, polityka dzieli mieszkańców miast. Henryk jest mieszkańcem warszawskiej Woli, jego pasją jest literatura, jednak wojna zmusza go do zmiany stylu bycia, chłopiec nadal jest sympatyczny i radosny, ale zaczyna rozrabiać. Z czasem chłopiec angażuję się w akcje mające na celu przeprowadzanie zamachów do Niemcach. Los chcę, że Heniek trafia do wojska, później staje się powstańcem śląskim oraz walczy w wojnie polsko- bolszewickiej. Sympatia do bohatera może przeistoczyć się w niechęć, ponieważ zachowanie Wcisło nie zawsze jest pozytywne, Henio działa nieuczciwie, jest małym łotrzykiem, który knuje i powoli wchodzi do gangsterskiego świata II RP.


Czytelnik może zastanawiać się, kim są tytułowi frajerzy, by poznać odpowiedź konieczne jest przeczytanie powieści Grzegorza Kalinowskiego.  Podczas czytania szybko nasuwa nam się na myśl podobieństwo do typowych książek dla młodzieży  z dawnych lat. Henryka czeka wiele zmagań, z którymi będzie musiał sobie poradzić , zapewniam że warto poświęcić chwilę te książce, która zabierze was w podróż pełną zwrotów akcji i przygód.


Autor w ciekawy, realistyczny i wciągający sposób ukazuję nam Warszawę w czasach wojny. Mamy okazję poznać życie ludzie w tamtym burzliwym okresie, zaznajamiamy się z gwarą tamtych lat, czujemy to co czuli mieszkańcy starych kamienic. Dramat tamtych dni miesza się z czarnym humorem, przekrętami oraz przygodą.  Z powieścią pana Kalinowskiego nietrudno przenieść się do dawnej Warszawy.„Śmierć frajerom” to powieść dopracowana w każdym calu, nie można jej zarzucić absolutnie niczego. Akcja gna do przodu i nie zwalnia nawet na moment, a informacje które są przekazywane trafiają do czytelnika w sposób płynny i jasny. Warto choć na chwilę pozwolić przenieść się do świata w którym eleganckie kobiety spacerują po wybrukowanych uliczkach, a automobile przejeżdżają tuż pod oknami kamienic budząc swoim hałasem mieszkańców stolicy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz