wtorek, 24 maja 2016

Miłość i kłamstwa- Cecelia Ahern

Tytuł: Miłość i kłamstwa

Autor: Cecelia Ahern

Wydawnictwo: Muza

Data wydania: 18 maja 2016

Liczba stron: 416

Cecelia Ahern to autorka znanej i popularnej książki „PS. Kocham Cię”, jednak pisarka ma na swoim koncie wiele innych równie dobrych pozycji. Tym razem jej najnowsze dzieło nosi tytuł „Miłość i kłamstwa”.


Sabrina zupełnym przypadkiem odkrywa kolekcję swojego ojca, o której istnieniu nie miała pojęcia. Zaintrygowana zagłębia się w spis eksponatów i z niedowierzaniem odkrywa, że spośród wszystkich brakuje dwóch w dodatku tych najważniejszych. Postanawia dowiedzieć się, gdzie zniknęły eksponaty i kto jest za to odpowiedzialny. Okazję się, że jej ojciec miał wiele tajemnic i sekretów, poznaje swojego tatę na nowo i zaczyna rozumieć, jak mało wiedziała o tak bliskiej sobie osobie. Poszukiwania pozwalają jej odkryć samą siebie, zagłębić się w swoje uczucia, ale też poznać ludzi, których nigdy nie miała spotkać, oraz usłyszeć historie, które zmienią jej życie.


Fergus, ojciec Sabriny wiódł podwójne życie. Stworzył sobie dwie osobowości, był człowiekiem pełnym sekretów. Jego pasja skazała go na życie w oszustwie i doprowadziła go na skraj. Zainteresowanie szklanymi kulkami do gry, okazało się czymś więcej niż dziecinną fascynacją i zmieniło jego dorosłe życie. Mężczyzna stał się ofiarą uzależnienia, nie potrafił uciec od swojego hobby, które z czasem stało się jego chorą obsesją. Ukrywał się przed wszystkimi nawet przed własną rodziną, bojąc się wyśmiania i odrzucenia. Doprowadziło to do sytuacji w której jego córka nie wiedziała o nim zupełnie nic i dopiero później poznała prawdę o swoim ojcu.


„Miłość i kłamstwa” to powieść zupełnie inna niż dotychczasowe napisane przez Cecelie Ahern. Nie jest to historia miłosna, ale opowieść o rodzinie, o uzależnieniu, o uciekaniu od świata i oderwaniu od rzeczywistości. Przyznaję, że książka jest pełna refleksji i pozwala zamyślić się nad swoim życiem oraz zastanowić nad tym, czy tak naprawdę znamy osoby z którymi spędziliśmy już tyle lat. Jest to powieść opowiadająca o rodzinie, o jej tajemnicach, relacjach między ludźmi o prawdziwej bliskości.
Pomimo ciekawego pomysłu, powieść nie należy do najlepszych dzieł autorki. Podczas czytania łatwo było zgubić się w opisywanych wydarzeniach, a sami bohaterowie nie stają się nam bliscy, ponieważ wiemy o nich naprawdę bardzo mało.„Miłość i kłamstwa” to na pewno nie jest idealna powieść, która zachwyci każdego, ale jestem przekonana, że fanom twórczości tej autorki, książka spodoba się i będą zadowoleni po przeczytaniu. 


8 komentarzy:

 1. Jestem właśnie w trakcie jej czytania i choć to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki... na razie bardzo mi się podoba, przynajmniej zaczyna się dobrze - nie wiem jak będzie w moim wypadku potem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że w takim razie nie zawiedziesz się. Osobiście bardzo polecam PS. Kocham Cię i Love Rosie :)

   Usuń
 2. Ja sobie odpuściłam...
  Są inne powieści tej autorki, które powinnam przeczytać i jeżeli się do nich przestawię - chętnie przeczytam dalsze powieści.Na razie jednak - nie planuje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta autorka ma zdecydowanie lepsze książki, więc faktycznie lepiej przeczytać na początek coś innego:)

   Usuń
 3. Jakiś czas temu czytałam Love Rosie tej autorki i bardzo się rozczarowałam tą książką, dlatego niezbyt entuzjastycznie podchodzę do powyższej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Love Rosie to specyficzna książka i forma w jakiej jest napisana może nie przypaść do gustu każdemu:)

   Usuń
 4. Na razie nie ciągnie mnie do tej lektury. Jednak może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, nigdy nie wiadomo na co akurat będziemy mieli ochotę:)

   Usuń