czwartek, 2 lutego 2017

Hrabia Monte Christo- Aleksander DumasTytuł: Hrabia Monte Christo. Część 1

Autor: Aleksander Dumas

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Liczba stron: 704


Hrabia Monte Christo. Postać ta znana jest chyba wszystkim, ale czy wiemy dokładnie kim było, co go ukształtowało i dlaczego całe swoje życie poświęcił zemście?


Nie chcę skupiać się na opisywaniu fabuły, każdy sam powinien poznać losy bohatera, który potrafił tak przebiegle i skutecznie zaplanować swoją zemstę na ludziach, którzy jego zdaniem na to zasłużyli. Każdy człowiek doświadcza bólu, jakiegoś cierpienia, które wpływa na jego życie i całe późniejsze postępowanie, czasami ludzie potrafią zapomnieć i żyć dalej, jednak zdarza się, że krzywda jest tak ogromna, że przeszłość nie pozwala odejść w zapomnienie i wtedy rodzi się właśnie ona, największa zemsta, która ma dać spokój i ukojenie. Niestety dopiero po fakcie odkrywa się, że ceną za takie okrucieństwo może być zatracenie samego siebie, a tak oczekiwane oczyszczenie wcale nie nadchodzi, a przeciwnie jest kolejnym ciężarem, który będzie trzeba dźwigać na swoich ramionach.


 Tytułowy hrabia Monte Christo był bardzo bliski zatracenia się po dokonaniu czynu, który planował od dawna. W trakcie czytania na początku w głównym bohaterze dostrzega się tylko to co niepokojące, mężczyzna jest wyniosły, zachwyca swoim stylem bycia, wśród społeczeństwa jego nazwisko kojarzy się z szacunkiem. Z czasem jednak można dostrzec, że Hrabia Monte Christo nie jest tylko wykalkulowanym typem, który żyję zemstą, zza tej maski wyłania się osoba, która ma serce, która czuje i cierpi. Czytelnik powoli krok po kroku ma okazję poznać całą historię hrabiego, dowiaduje się dlaczego jego relacje z innymi ludźmi wyglądały tak, a nie inaczej, odkrywa nowe spiski i chcę je rozwikłać jeszcze mocniej.

Powieść wyraźnie pokazuje jak relacje międzyludzkie mogą wpłynąć na życie konkretnej jednostki. Losy głównego bohatera są wskazówką, mówiącą, że czasami trzeba odpuścić, trzeba przeboleć stratę i ból, spróbować wierzyć w siebie i mieć nadzieję, że przecież nie wszystko jest jeszcze stracone. Czytelnik doświadcza niesamowitej przemiany głównego bohatera, który zaczyna rozumieć, że to zazdrość doprowadziła go do tego miejsca w którym się znalazł. Autor stworzył prawdziwe postaci, które nie są idealne, a wręcz przeciwnie dużo im brakuje do bycia idealnymi.


Książka Dumasa to prawdziwe arcydzieło, czytanie jej było prawdziwym obcowaniem ze sztuką i pięknem. Życzyłabym każdemu takich podróży, które wzbogacą nie tylko nasz umysł, ale też duszę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz