środa, 1 lutego 2017

Dobrawa pisze CV- Janina LesiakTytuł: Dobrawa pisze CV

Autor: Janina Lesiak

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Liczba stron: 208


Janina Lesiak zadebiutowała niesamowitą powieścią „Wspomnienia o Cecylii, smutnej królowej” i tym samym rozpoczęła serie książek o niezwykłych, ale też mało znanych kobietach z kart polskiej historii. Druga opublikowana historia dotyczyła Anny Jagiellonki i nosiła tytuł „Miłosna kareta Anny J.”


Tym razem w swojej trzeciej powieści „Dobrawa pisze CV”, autorka przedstawia losy Dobrawy znanej wszystkim żony Mieszka I i matki Bolesława Chrobrego. Źródła podają, że to podobno dzięki jej namową polska w 966 roku przyjęła chrzest i stała się państwem chrześcijańskim.

W książce poznajemy losy polskiej władczyni o której wiemy tak niewiele. Historycy nie wiedzą nawet kiedy urodziła się żona Mieszka I, jednak wiadome jest, że kobieta była szanowana i mądra, a jej zdanie nie było obojętne jej ojcu. Jej życie nie było łatwe, została zgwałcona, a ojciec kazał jej obserwować życie świętych i brać z ich przykład. Kiedy dowiedziała się o planach poślubienia Mieszka, sprzeciwiała się, to nie był mąż jakiego pragnęła mieć u swego boku, jednak kiedy ten złożył obietnice przyjęcia chrztu i pożegnania się ze swoimi licznymi kochankami, zgodziła się oddać mu swoją rękę.


 Cała książka została podzielona na trzy części: Było, Jest i Będzie. Na początku poznajemy przeszłość Dobrawy, jej życie, stosunki rodzinne, kontakty z ojcem. Niestety całe jej życie wiązało się z mężczyznami, którzy podejmowali najważniejsze decyzje. Dobrawa żyła całkowicie podporządkowana władzy mężczyzn. W drugim rozdziale, mamy okazję poznać życie Dobrawy u boku Mieszka I. Nieoczekiwanie to właśnie wtedy kobieta była prawdziwie szczęśliwa, była dobrą królową, kochaną przez poddanych. Ostatni rozdział to historia życia Dobrawy po urodzeniu Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. To też czas, kiedy kobieta podupadała na zdrowiu, oddalała się od męża i zmarła mniej więcej w wieku 47 lat.


Powieść pani Lesiak po raz kolejny jest idealnym połączeniem historii oraz psychologii postaci. Poznajemy Dobrawę jako prawdziwą osobę, nie tylko królową z kart historii, ale też zwyczajną kobietę, która żyła i kochała. Wielkim plusem książki jest język jakim została napisana, autorka nie postawiła na archaizmy, a na jak najbardziej wierny przekaz historyczny.Książa 'Dobrawa pisze CV' zachwyciła mnie tak jak poprzednie powieści tej autorki. Mam nadzieję, że kolejne powieści będą dotyczyły kolejnych polskich władczyń, których życie nadal jest dla nas tajemnicą. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz