środa, 29 marca 2017

Koronki z płatków śniegu- Gabriella Anna KańtorTytuł: Koronki z płatków śniegu

Autor: Gabriela Anna Kańtor

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Liczba stron: 320


Gabriela Anna Kańtor od zawsze marzyła o pisaniu książek i każdy kto przeczyta jej debiutancką książkę „Koronki z płatków śniegu” będzie uszczęśliwiony, że akurat to marzenia udało się spełnić.


Rok 1864, Róża Ruczajewska cierpi po starcie męża, który zginął w walce z wojskami cara. Jej synowi Julianowi udaje się uciec na Śląsk, ale tam mężczyzna musi zmienić swoją tożsamość, by uniknąć złapania przez policję, która go poszukuję. Od tego momentu rozpoczyna się powieść opisująca historię rodu zaczynając od roku 1864, kończąc na czasach współczesnych. Przeszłość i teraźniejszość przeplatają się i łączą, a czytelnik powoli, strona po stronie ma okazję poznać losy tej rodziny na przestrzeni wielu lat. Syn Róży pozostał na Śląsku i mimo tego, że nie pochodził stamtąd, został zaakceptowany. Jego dzieci pracowały w hucie cynku, tak samo jak on. Młodszy z synów za wybrankę swojego serca uznał Annę, córkę ważnego inżyniera w hucie, chociaż prawda jest taka, że para młoda nie widziała się aż do dnia ślubu, a małżeństwo zostało zaaranżowane przez ich rodziny.

Powieść zachwyca swoim ciepłem i nostalgią, którą odczuwa się podczas czytania. Nie sposób nie wzruszyć się, czytając o kolejnych członkach rodziny, o ich losach, życiu jakie wiedli i jak starzeli się, żyjąc w tym samym miejscu co ich przodkowie wiele lat później. Książka wyraźnie pokazuję jak ważna jest rodzina, tradycja, poczucie przynależności i świadome pamiętanie i pielęgnowanie przeszłości.


Na początku wydawało mi się, że ciągłe przenoszenie w czasie tej historii, uczyni ją mniej przyjemną, niezrozumiałą i pogmatwaną, jednak zostałam mile zaskoczona. Czytanie o kolejnych pokoleniach, a później cofanie się i czytania o początku tego rodu było niesamowitą przygodą i lekcją historii, która na długo zostanie w mojej pamięci.


,,Koronki z płatków śniegu" to ciepła, rodzinna opowieść o ludziach, których łączyły więzy krwi, wspólna przeszłość, tajemnice, miłość i tradycja, która przekazywana z pokolenia na pokolenie przetrwała do czasów współczesnych.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz