sobota, 11 marca 2017

Ukryte działania- Margot Lee ShetterlyTytuł: Ukryte działania

Autor: Margot Lee Shetterly

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Liczba stron: 460


„Ukryte działania” to historia, opowiadająca o czasach w których segregacja rasowa dzieliła społeczeństwo i odrzucała czarnoskórych, nawet tych najbardziej uzdolnionych. Poznajemy losy kilku kobiet, niesamowitych matematyczek, które rozpoczęły swoją prace przy tworzeniu niesamowitych samolotów, a później już w NASA dołożyły dużo starań i wysiłku w lądowanie Apollo 11 na Księżycu.  


Książka opowiada dokładniej o Dorothy Vaughan, Mary Jackson, Katherine Johnson i Christine Darden, ale nie tylko one pracowały jako matematyczki najpierw NACA, a później już w NASA. Oprócz nich było wiele czarnoskórych kobiet, które zajmowały się przeliczaniem i wykonywały całą prace matematyków za oczywiście o wiele mniejsze płace. Kiedy USA przystąpiło do II wojny światowej, a mężczyźni ruszyli do walki, rząd nie miał wyjścia i musiał zatrudnić czarnoskóre wykwalifikowane kobiety. Powieść poza historią NASA i rozwoju nauki, mocno pokazuje panujący wtedy rasizm i podziały z którymi musiały zmagać się nasze bohaterki. Poza samym faktem bycia czarnoskórymi, były jeszcze kobietami, więc oczywiste było, że nie potrafią liczyć tak dobrze jak mężczyźni. A to właśnie dzięki kobietom NASA mogło wysłać człowieka w kosmos, nie wiadomo czy udałoby się tego dokonać tak szybko, gdyby nie osoby opisane w książce.


Margot Lee Shetterly jest autorką, która przedstawiła losy tych wyjątkowych, silnych i inteligentnych kobiet, które wykorzystały szanse jaką podrzucił im los, chociaż musiały walczyć z uprzedzeniami, dyskryminacją i rasizmem na każdym kroku. Książka daje nam współczesnym wiele do myślenia, to wydaje się niepojęte, że żyjąc w tamtych latach mielibyśmy oddzielne toalety i nie mogli używać tego samego ekspresu do kawy. To przerażające, jak coś takiego jak kolor skóry mogło skutecznie podzielić świat i społeczeństwa. Nie sposób nie oddać autorce niesamowitego przygotowania i wiedzy, podczas czytania nie raz w mojej głowie pojawiała się myśl, że Shetterly naprawdę przyłożyła się do napisania tej książki i postarała się, żebyśmy my- czytelnicy nie otrzymali zbioru naukowych faktów, a prawdziwą opowieść o ludziach, którzy żyli naprawdę.


Sama książka nie należy do najłatwiejszych, porusza trudną tematykę, pomimo starań autorki dużo w niej faktów, które wydają się mało przystępne dla przeciętnego czytelnika.  Niestety podczas lektury zdarzały się mniej interesujące fragmenty, które zwyczajnie nudziły i były zbyt naukowe, by zaciekawić. Bardziej ciekawiło mnie życie matematyczek niż tabelki i naukowe regułki.


Pomimo tych drobnych minusów, książka jest dobrze napisana i daje nam bardzo dobre spojrzenie na życie tamtych kobiet. Całość robi wrażenie, a kiedy czytelnik uzmysłowi sobie, ze te matematyczki żyły naprawdę, walczyły o własne marzenia i życie do którego miały prawo jak każdy inny człowiek, historia nabiera zupełnie innej mocy.


Polecam powieść „Ukryte działania” wszystkim zainteresowanym NASA, rozwojem nauki, ale też tym których ciekawią trudne realia tamtych czasów, kwestia rasizmu i segregacji rasowej. Po lekturze serdecznie polecam spędzenie wieczoru z ekranizacją, ponieważ film robi niesamowite wrażenie i jest świetnym dopełnieniem książki.
3 komentarze:

  1. Na chwilę obecną książka mnie nie kusi, ale kto wie może kiedyś :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Obejrzę w przyszłości film i to wszystko co planuję z tą historią ;)

    OdpowiedzUsuń